Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλήσπέρα σας,

 

Εχω κτίριο τριώροφο με υπόγειο (που έγιναν κατοικίες) και αυθαίρετη κατοικία στο δώμα. ύψος άδειας: 11μ. επιτρεπόμενο υψος: 16μ. Στην κατασκευή οι όροφοι αντί 3μ. καθαρό έγιναν 3,2μ. Το υπόγειο και το δώμα θα πάρουν υπέβαση ύψους >20% του επιτρεπόμενου και υπέρβαση δόμησης.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

για τους τρεις όροφους που δεν έχουν άλλη παράβαση εκτός του ύψους, στο φύλλο καταγραφής θα γράψω τα 120 τ.μ. που έχει εμβαδόν=κάλυψη το κτίριο ή 120*3=360 τ.μ. που είναι το σύνολο των ορόφων? Το κτίριο δεν έχει οριζόντια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mkara

 

Ίσως να έχεις και δίκαιο

Επαναλαμβάνω λοιπόν

 

Δεν υπολογίζεται ως παράβαση υπ αρι 13 (δηλ πολ/κή ή κτιριοδ/κή παράβαση)

το γεγονός ότι το εμβαδό του οικοπέδου ή γηπέδου είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο

αρκεί να ήταν ή να είναι όμως άρτιο και οικοδομήσιμο

Τις υπερβάσεις υπ αρ 5,7,8, 9 και τα ποσοστά τους τα υπολογίζεις σύμφωνα με το πραγματικό

τωρινό εμβαδό

Μην ξεχνάς επίσης ότι στη β' φάση απαιτείται διαγρ κάλυψης

 

Πιστεύω να κατάλαβες τώρα

 

 

εννοω το εμβαδον του κτιριου και οχι του οικοπεδου...

 

δηλαδη αλλο σπιτι εχω στα σχεδια και αλλα στην πραγματικοτητα

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...

 

συναδελφοι εχω μια περιπτωση σε εντος σχεδιου με οικ. αδεια. Προκειται για ισογειο (μονοκατοικια) με αυθαιρεσιες και αυθαιρετη ισογεια κατοικια 25τμ. στο πισω μερος του οικοπεδου. (παραβαση Δ, δομησης, καλυψης). Δεν υπαρχει συσταση οριζοντιου ή καθετου ιδιοκτησιας και δεν ενδιαφερεται να το μεταβιβασει...

 

μπορω να ενταξω την αυθαιρετη ισογεια κατοικια(25τμ) στον 4014/2010 χωρις να υπολογισω της αυθαιρεσιες του νομιμου ισογειου με οικ. αδεια;;;;

Edited by cgiouvano
Link to comment
Share on other sites

Mkara

Σε παρόμια περίπτωση δική μου με:

Εμβαδόν οικοπέδου μικρότερο από αυτό της αδείας κατά 1.5τμ.(Μέγιστη αλλαγή σε διάσταση 0.40μ).

Εμβαδόν κτιρίου μικρότερο από αυτό της αδείας κατά 3.25τμ. (Δύο από της διαστάσεις του κτιρίου από 11.00μ και 8.50μ στην άδεια στην πραγματικότητα είναι 11.40μ και 7.45μ. αντίστοιχα).

Μετά από πολλές ερωτήσεις (πολεοδομία) όλοι μου είπαν αυτά ακριβώς που σου έιπε ο συνάδελφος ΚΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Mkara

Σε παρόμια περίπτωση δική μου με:

Εμβαδόν οικοπέδου μικρότερο από αυτό της αδείας κατά 1.5τμ.(Μέγιστη αλλαγή σε διάσταση 0.40μ).

Εμβαδόν κτιρίου μικρότερο από αυτό της αδείας κατά 3.25τμ. (Δύο από της διαστάσεις του κτιρίου από 11.00μ και 8.50μ στην άδεια στην πραγματικότητα είναι 11.40μ και 7.45μ. αντίστοιχα).

Μετά από πολλές ερωτήσεις (πολεοδομία) όλοι μου είπαν αυτά ακριβώς που σου έιπε ο συνάδελφος ΚΑΝΑ.

 

 

σορυ αλλα δεν καταλαβα καλα...τι πρεπει να κανω δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Α! συγνώμη

Δεν το ανέφερες εξ αρχής και υπέθεσα, εμβαδό οικοπέδου,

παρασυρόμενος ίσως από σημερινή περίπτωση πελάτη μου,

στην οποία εγώ ήμουν μηχανικός του και έδειχνα 2/πλάσιο εμβαδό

οικοπέδου τότε, προκειμένου να πετύχω προσθήκη ορόφου.

 

Εκείνου δεν του έφτανε ο πλήρης όροφος προσθήκης, έκανε και σοφίτα

Σήμερα ήρθε να το δηλώσω και προβληματίστηκα για το αν θα έπρεπε να πάει

σαν αυθαίρετο ή όχι και τμήμα της τότε προσθήκης (τώρα το σκέφτομαι)

 

Τώρα στην περίπτωσή σου μάλλον θα δήλωνα (για τα μάτια που λέει ο λόγος)

κάνα 2 υπερβ υπ αρ 13 (μόνο και μόνο για να φαίνεται τακτοποιημένο

με τα νέα σχέδια και την τεχνική περιγραφή της οικοδομής)

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα

μηπως πρεπει να καν αναθεωρηση της αδειας;

 

πχ.. ο τυπος εχει στην αδεια 90 τμ σπιτι...στην πραγματικοτητα εχει 80 τμ σπιτι.. και καμια 15 τμ εκτος της αδειας..αυθαιρετα..πως λες να τα δηλωσω;

Link to comment
Share on other sites

Mkara

Αν δεν έχεις άλλες παραβάσεις πηγαίνεις στην πολεοδομία και βγάζεις άδεια (νομιμοποίηση) για αλλαγή διαστάσεων χωρίς πρόστιμο.

Αν έχεις άλλες παραβάσεις κάνεις διάγραμμα κάλυψης με αυτά που έχεις μετρήσει (πραγματικά) και τις υπερβάσεις 5,7,8,9 και τα ποσοστά τους τα υπολογίζεις σύμφωνα με τα μετρημένα (καινούργιο διάγραμμα κάλυψης. Στην τεχνική περιγραφή αναφέρεις αναλυτικά τις διαφορές που έχεις σε σχέση με την άδεια (διαστάσεις,εμβαδά). Αυτά τουλαχιστον μου είπαν στην πολεοδομία.

Edited by PANARAPH
Link to comment
Share on other sites

Mkara

 

Την στατική ευθύνη που αναλαμβάνεις, την σκέφτηκες;.

Σημαντικός παράγοντας για μένα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.