Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω περιπτωση στεγης που εγινε σπιτι. Με τον 3843 συναδελφος ειχε δηλωσει την αλλαγη χρησης αλλα ειχε δηλωσει 73 τ.μ. κατοψης αντι των 80 τ.μ που ειναι στην πραγματικοτητα (δεν ξερω γιατι).

Τωρα εγω σκεφτομαι να κανω ενα φυλλο καταγραφης οπου θα δηλωνω μονο υπερβαση υψους για τα 73τ.μ, χωρις υπερβαση δομησης αφου λογικα αυτο το θεμα εχει τακτοποιηθει με τον 3843, και για τα υπολοιπα 7 τ.μ. να κανω δευτερο φυλλο καταγραφης και να δηλωσω υπερβαση υψους και υπερβαση δομησης.

Ποια η γνωμη σας????

 

Επισης θα δηλωσω και αλλαγη χρησης????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

 

συναδελφοι εχω μια περιπτωση σε εντος σχεδιου με οικ. αδεια. Προκειται για ισογειο (μονοκατοικια) με αυθαιρεσιες και αυθαιρετη ισογεια κατοικια 25τμ. στο πισω μερος του οικοπεδου. (παραβαση Δ, δομησης, καλυψης). Δεν υπαρχει συσταση οριζοντιου ή καθετου ιδιοκτησιας και δεν ενδιαφερεται να το μεταβιβασει...

 

μπορω να ενταξω την αυθαιρετη ισογεια κατοικια(25τμ) στον 4014/2010 χωρις να υπολογισω της αυθαιρεσιες του νομιμου ισογειου με οικ. αδεια;;;;

Edited by cgiouvano
Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση στεγης που εγινε σπιτι. Με τον 3843 συναδελφος ειχε δηλωσει την αλλαγη χρησης αλλα ειχε δηλωσει 73 τ.μ. κατοψης αντι των 80 τ.μ που ειναι στην πραγματικοτητα (δεν ξερω γιατι).

Τωρα εγω σκεφτομαι να κανω ενα φυλλο καταγραφης οπου θα δηλωνω μονο υπερβαση υψους για τα 73τ.μ, χωρις υπερβαση δομησης αφου λογικα αυτο το θεμα εχει τακτοποιηθει με τον 3843, και για τα υπολοιπα 7 τ.μ. να κανω δευτερο φυλλο καταγραφης και να δηλωσω υπερβαση υψους και υπερβαση δομησης.

Ποια η γνωμη σας????

 

Επισης θα δηλωσω και αλλαγη χρησης????

 

Και γιατί δε τα ξαναδηλώνεις όλα μαζί με τον 4014, όπου ίσως σου βγει φθηνότερα και θα είσαι και συνολικά πιο σωστά και για το ύψος σε όλο το τμήμα του;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δε τα ξαναδηλώνεις όλα μαζί με τον 4014, όπου ίσως σου βγει φθηνότερα και θα είσαι και συνολικά πιο σωστά και για το ύψος σε όλο το τμήμα του;

 

να το ξαναδηλωσω και να αφαιρεσω το προστιμο που εχει ηδη πληρωθει???

καλη ιδεα... θα το υπολογισω να δω αν βγαινει φθηνοτερο...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

 

συναδελφοι εχω μια περιπτωση σε εντος σχεδιου με οικ. αδεια. Προκειται για ισογειο (μονοκατοικια) με αυθαιρεσιες και αυθαιρετη ισογεια κατοικια 25τμ. στο πισω μερος του οικοπεδου. (παραβαση Δ, δομησης, καλυψης). Δεν υπαρχει συσταση οριζοντιου ή καθετου ιδιοκτησιας και δεν ενδιαφερεται να το μεταβιβασει...

 

μπορω να ενταξω την αυθαιρετη ισογεια κατοικια(25τμ) στον 4014/2010 χωρις να υπολογισω της αυθαιρεσιες του νομιμου ισογειου με οικ. αδεια;;;;

 

 

ετσι οπως το βλεπω επειδη δεν δηλωνεις εσυ αλλα ο ιδιοκτητης ... μπορεις να δηλωσεις οποιο αυθαιρετο κομματι θελεις.... εξαλλου δεν λες πουθενα πως αυτη ειναι η μονη αυθαιρεσια που υπαρχει στο οικοπεδο...

απλα εσυ πρεπει να προσεξεις πολυ στα σχεδια σου τι θα δειξεις... μην περιγραψεις ως νομιμο κομματι κατι που ειναι αυθαιρετο..

Link to comment
Share on other sites

giota

οι σοφίτες πάνε ως Υ.Δ β/χ

και Υ.Υ (όταν υπάρχει όμως)

αλλαγή δεν βάζεις

 

(αφού δηλώθηκε γιατί να ξαναδηλωθεί -δηλαδή

γιατί να εξετάζουμε και να αμφισβητούμε τη

νομιμότητα ή μη, πράξεων της πολεοδομίας;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.