Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Αφού πληρώσω το πρόστιμο και γίνει προσωρινή υπαγωγή, υπάρχει η δυνατότητα να σβηστεί κάποιο φύλλο καταγραφής? (πχ αντί για υπέρβαση δόμησης να υπολογιστεί κάποια αυθεραισία σαν λοιπή παράβαση?)

ή είναι καλύτερα, αν για κάποια παράβαση δεν είμαστε σίγουροι να μην τη βάλουμε καθόλου και να την προσθέσουμε μετά την προσωρινή υπαγωγή?

2. Πάλι αφού γίνει προσωρινή υπαγωγή μπορεί να αλλάξει το είδος κατοικίας?

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι... SOS...SOS...SOS

 

Θ-4 ερωτησεις-απαντησεις υπεκα=> ....''τα μεγεθη των υπερβασεων συγκρινονται με τα επιτρεπομενα μεγεθη στην περιοχη του ακινητου ανεξαρτητα αν

 

υπολοιπονται η υπερβαινουν τα μεγεθη αυτα''

 

Γ-24 ερωτησεις - απαντησεις υπεκα=>....''εαν υπαρχει υπολοιπο καλυψης λαβανεται μονο ο συντελεστησ παραβιασης προκηπιου ή πλαγιων αποστασεων

 

αντιστοιχα. => δηλαδη ερμηνευω... βαζουμε συντελεστες δομησης, καλυψης μονο αν δεν υπαρχουν υπολοιπα δομησης, καλυψης...

 

 

οι απαντησεις του υπεκα ειναι ακρως αντιφατικες...

 

τα εχει ξεκαθαρισει κανεις στο μυαλο του

Link to comment
Share on other sites

1. Αφού πληρώσω το πρόστιμο και γίνει προσωρινή υπαγωγή, υπάρχει η δυνατότητα να σβηστεί κάποιο φύλλο καταγραφής? (πχ αντί για υπέρβαση δόμησης να υπολογιστεί κάποια αυθεραισία σαν λοιπή παράβαση?)

ή είναι καλύτερα, αν για κάποια παράβαση δεν είμαστε σίγουροι να μην τη βάλουμε καθόλου και να την προσθέσουμε μετά την προσωρινή υπαγωγή?

 

Να απαντήσω στον εαυτό μου ότι ναι μπορώ να διαγράψω φύλλα στην κατάσταση προσωρινής υπαγωγής!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

να ρωτησω κι εγω κατι?

μπορω να ακυρωσω μια δηλωση που εχω ηδη πληρωσει το παραβολο και να παρω πισω τα χρηματα του παραβολου?????

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο μου ακουγεται, ποτε πηραμε λεφτα πισω απο παραβολο?

Μηπως να ρωταγες το ΤΕΕ καλυτερα? Εκτος κι αν ξερει καποιος συνεδελφος καλυτερα!

 

Επειδη εχει κολλησει το μυαλο μου, οι Η/Υ χωροι δηλωνονται σαν υπερβαση δομησης?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

χμ πως μου το ειπες ετσι????? με πληγωσες.......αστειευομαι..

 

η επομενη ερωτηση μου λοιπον ειναι:

αν σε μια ιδιοκτησια που εχει οικοδομικη αδεια για ισογειο και α' οροφο

και εχει κατασκευαστει και β' οροφος χωρις οικ. αδεια, κανω μια δηλωση για μια παραβαση που εχει στο ισογειο και μια αλλη δηλωση για τον β' οροφο που ειναι ολος αυθαιρετος πειραζει???

 

καλα στο ΤΕΕ σημερα ειχα το ακουστικο ολη μερα ανοικτο, επαιρνα και ξαναεπαιρνα μολις εκλεινε η γραμμη και δεν απαντησε κανεις....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχει κολλησει το μυαλο μου, οι Η/Υ χωροι δηλωνονται σαν υπερβαση δομησης?

 

Αν είναι ανοιχτός με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Αν έχει κλείσει ως ΥΔΚΧ.

 

χμ πως μου το ειπες ετσι????? με πληγωσες.......αστειευομαι..

 

η επομενη ερωτηση μου λοιπον ειναι:

αν σε μια ιδιοκτησια που εχει οικοδομικη αδεια για ισογειο και α' οροφο

και εχει κατασκευαστει και β' οροφος χωρις οικ. αδεια, κανω μια δηλωση για μια παραβαση που εχει στο ισογειο και μια αλλη δηλωση για τον β' οροφο που ειναι ολος αυθαιρετος πειραζει???

 

Αν δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας όχι δεν πειράζει.

Βεβαίως ο νόμος λέει δήλωση ανά αυτοτελή - αυτόνομη οριζόντια ιδιοκτησία.

Καλό θα ήταν (για το μέλλον) να γίνουν δύο δηλώσεις.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!

Ετσι το ξεκινησα γιατι την παραβαση στο ισογειο τη δηλωσα με οικοδομικη αδεια,

την παραβαση στον β' οροφο θεωρησα οτι θελει αλλη δηλωση γιατι δεν κατασκευαστηκε με οικ. αδεια,

 

οταν το εθεσα ως ερωτηση στον υπαλληλο που μιλησε στο σεμιναριο πριν λιγες μερες εδω στην Κρητη, η απαντηση ηταν καθε ιδιοκτησια μια δηλωση και διαβασε κυρια μου λιγακι για τα αυθαιρετα και τον ΓΟΚ, τι να πω!!!!! Ντραπηκα!!!!

 

Ευχαριστω και παλι, θα προσπαθησω και αυριο μηπως τους βρω στο ΤΕΕ στα κεντρικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.