Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

 

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΙΔΕΑΤΟ ΣΤΕΡΕΟ ΣΕ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ?

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit-Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα ασχοληθει με το ιδεατο στερεο....?

Πληρωνεις για ΥΔ, πληρωνεις για ΥΚ, πληρωνεις για παραβιαση Δ ενδεχομενως, ποιος θα ασχοληθει ΚΑΙ με το ιδεατο στερεο?

Πλακα κανουμε...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.σημερα πετυχα το εξης κουφο.Ο εργολαβος κατα την κατασκευη επεκτεινε την οικοδομη κατα 0,20 εκ.σε μια διασταση.(αδεια 97).Η πελατισα μου που εχει ενα μικρο διαμερισμα εχει τωρα υπερβαση 1,24 τ.μ.Δεν μπορει να παρει πιστοποιητικο και κατα συνεπεια να αποδεχτει συμβολαιογραφικα την κληρονομια..Δηλωση αυθαιρετου για 1.24 τ.μ.γινεται?Δεν βρισκω πουθενα εξαιρεσεις για τετοιες περιπτωσεις.Ξερει κανεις τι γινεται.?Τι να της εξηγησω της καημενης?Οτι ειναι γκαντεμια?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Ξερει κανεις τι εγινε εκεινη η εγκυκλιος ν14? Στις 28.11.11 ειχε σταλει στο ΤΕΕ Κεντρικης Μακεδονιας και μας διαβασαν τμηματα της στα σεμιναρια.Μεχρι σημερα ομως δεν την βρισκω πουθενα.Μαρμαγκοφαγωμενη και αυτη.

 

Για αποδοχές κληρονομιάς ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ βεβαίωση νομιμότητας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά ! Το παραθυρο για τα πληρωθέντα πρόστιμα διατήρησης στην φόρα του ΤΕΕ δεν ενεργοποιείται!Ο πελάτης έχει πληρώσει το παραβολο

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ

 

 

σχετικά με το ερώτημά σας, το πιθανότερο είναι ότι βρίσκεστε στο στάδιο "Αρχική Υποβολή".

 

Για να συμψηφίστε ήδη καταβληθέν πρόστιμο, πρέπει η δήλωσή σας να είναι στο στάδιο "Προσωρινή Υπαγωγή" (μετά την έμφάνιση στο σύστημα της πληρωμής του παραβόλου, πατάτε το πλήκτρο "Υποβολή δήλωσης" που είναι δίπλα στο σήμα του ευρώ) και με μεγάλη προσοχή επιλέγετε το σχήμα των δόσεων (εφάπαξη / μηνιαίες / τριμηνιαίες δόσεις)

 

Στην κατάσταση "Προσωρινή Υπαγωγή" πηγαίνετε στην καρτέλα "Πρόσθετα στοιχεία" όπου βρίσκονται τα σχετικά με τον συμψηφισμό πεδία. Συμπληρώνετε σύμφωνα με τις οδηγίες του εγχειριδίου "Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων..." τα πεδία αυτά (προσοχή στα κομματα, τελείες κλπ. γράψτε π.χ. 1500 χωρίς διαχωριστικό).

ια να μπορέσετε να συμψηφίσετε ήδη καταβληθέντα πρόστιμα

 

Από email του ΤΕΕ που μου έστειλαν ;)

 

Σε όσους το έχω δώσει δούλεψε. Καλή τύχη και καλές γιορτές να έχεις

Edited by michalisp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

michalis σε ευχαριστούμε!

 

Μετά την αρχική υποβολή, και την πληρωμή του πρώτου προστίμου (ήτοι για μένα 500 ευρώ), πότε περίπου σου εμφάνισε στο σύστημα την πληρωμή?

 

Για παράδειγμα έχω κάνει μέσω winbank, πριν το μεσημέρι, ώστε να ολοκληρωθεί σήμερα (ενώ μετά το μεσημέρι πάει την επόμενη εργάσιμη) κι ενώ ολοκληρώθηκε από τράπεζα,ι η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει ακόμα την πληρωμή στο σύστημσ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θέλει 24 ώρες, οπότε εγώ θα περίμενα. Σήμερα έκανα πληρωμή παραβόλου στις 11.00 στη eurobank για ένα δικό μου και ακόμα να εμφανιστει. Λογικά αύριο το πρωί (αν θα μπορούμε τελικά να το δουμε)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....ακομη εδω μεσα παιδευόμαστε....

 

συμπληρώνω τώρα μια δήλωση κ αφού βάλω όλα τα στοιχεία μέσα κανονικά ....στους ιδιοκτήτες είναι δύο ... ο σύζυγος ο οποίος έχει ΑΦΜ και το συμπληρώνω και η σύζυγος η οποία όπως γράφει στο συμβόλαιο του 1998 που έχω στα χέρια μου στερούμενη ΑΦΜ....

πάω να κάνω υποβολή και μου λέει πως είναι απαραίτητο το ΑΦΜ ...τι κάνω έτυχε σε κανέναν κάτι παρόμοιο ?

 

συμπληρώνω στο προηγούμενο post ...... επειδή θέλω να βγάλω για αύριο εντολή πληρωμής παραβόλου .... να βάλω οτι είναι στην κατοχή του συζύγου το 100% του διαμερίσματος να βγει η εντολή κ αν χρειαστεί μετά να αλλάξω τα ποσοστα οταν το υποβάλλω ξανά και να προσθέσω κ τη σύζυγο ?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έτυχε αλλα για δες αν παίρνει πχ 111111111 και αν όχι δοκίμασε να βάλεις του συζυγου.Λογικά θα κάνουν κοινη δήλωση.Με κάθε επιφύλαξη πάντως......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....ακομη εδω μεσα παιδευόμαστε....

 

συμπληρώνω τώρα μια δήλωση κ αφού βάλω όλα τα στοιχεία μέσα κανονικά ....στους ιδιοκτήτες είναι δύο ... ο σύζυγος ο οποίος έχει ΑΦΜ και το συμπληρώνω και η σύζυγος η οποία όπως γράφει στο συμβόλαιο του 1998 που έχω στα χέρια μου στερούμενη ΑΦΜ....

πάω να κάνω υποβολή και μου λέει πως είναι απαραίτητο το ΑΦΜ ...τι κάνω έτυχε σε κανέναν κάτι παρόμοιο ?

 

giwrgos αποκλείεται να μην έχει ΑΦΜ...Το 1998 μπορεί να μην είχε αλλά τώρα έχει...Έχει ακίνητο στην ιδιοκτησία της...Μη βασίζεσαι στο συμβόλαιο...Βρες το από αλλου...Ρώτα τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.