Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Δηλάδή επιλέγω πρώτα αλλαγή χρήσης και

μετά δηλώνω τα μέτρα σαν ΥΔΒΧ?

 

1. θα μπει υπέρβαση δόμησης?

 

 

2. στη βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης, θα έχω πρόβλημα?

δηλαδή μετά την τακτοποίσηση θα φαίνεται σαν βοηθητικός χώρος ή σαν κύριος?

 

Από ότι, έχω καταλάβει η μόνη παράβαση είναι η υπέρβαση ύψους.

Άρα, βάζεις "χωρίς υπέρβαση" στο ειδικό κουτί της δόμησης, βάζεις τα τετραγωνικά στους βοηθητικούς χώρους και δηλώνεις την υπέρβαση ύψους στο αντίστοιχο κουτάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κλειστό γκαράζ που μετατρέπεται σε κατάστημα και που ανήκει σε κάποιον που δεν έχει στην πολυκατοικία άλλη ιδιοκτησία εκτός από το γκαράζ, ποια χρηση του αποδίδουμε στο φύλλο καταγραφής (ερώτημα 3) - είδος χρήσης?...ας σημειωθεί ότι η πολυκατοικία έχει οικοδομική άδεια....ξέρει κανείς?

 

Έχεις αλλαγή χρήσης σε "υπηρεσίες" (κατάστημα).

Μπορεί να χρειαστείς και μελέτη στατικής επάρκειας και ηλεκτρομηχανολογική έκθεση (δεν είναι σίγουρο ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

παράβαση είναι και η αλλαγή χρήσης

 

επίσης δεν ξέρω αν έχουμε και υπέρβαση δόμησης

 

με την έννοια ότι αυξάνονται τα συνολικά μέτρα κύριων χώρων της οικοδομής

 

 

θέλω να πω ότι από τη στιγμή που ο βοηθητικός χώρος αλλάζει χρήση και γίνεται κύριος (κατάστημα)

δεν αλλάζουν και τα συνολικά μέτρα της οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει πάρει και άλλο χώρο εκτός από το γκαράζ (το οποίο προφανώς φαίνεται στην άδεια σαν κλειστό γκαράζ) τότε εκτός από αυτό έχεις και Υπέρβαση δόμησης (του άλλου χώρου). Πρόσεχε γιατί μάλλον ο άλλος χώρος θα είναι κοινόχρηστος (άρα συναίνεση).

Link to comment
Share on other sites

Από ότι, έχω καταλάβει η μόνη παράβαση είναι η υπέρβαση ύψους.

Άρα, βάζεις "χωρίς υπέρβαση" στο ειδικό κουτί της δόμησης, βάζεις τα τετραγωνικά στους βοηθητικούς χώρους και δηλώνεις την υπέρβαση ύψους στο αντίστοιχο κουτάκι.

 

παράβαση είναι και η αλλαγή χρήσης

 

επίσης δεν ξέρω αν έχουμε και υπέρβαση δόμησης

 

με την έννοια ότι αυξάνονται τα συνολικά μέτρα κύριων χώρων της οικοδομής

 

 

θέλω να πω ότι από τη στιγμή που ο βοηθητικός χώρος αλλάζει χρήση και γίνεται κύριος (κατάστημα)

δεν αλλάζουν και τα συνολικά μέτρα της οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

 

 

κλειστό γκαράζ που μετατρέπεται σε κατάστημα και που ανήκει σε κάποιον που δεν έχει στην πολυκατοικία άλλη ιδιοκτησία εκτός από το γκαράζ, ποια χρηση του αποδίδουμε στο φύλλο καταγραφής (ερώτημα 3) - είδος χρήσης?...ας σημειωθεί ότι η πολυκατοικία έχει οικοδομική άδεια....ξέρει κανείς?

 

Εάν έχει πάρει και άλλο χώρο εκτός από το γκαράζ (το οποίο προφανώς φαίνεται στην άδεια σαν κλειστό γκαράζ) τότε εκτός από αυτό έχεις και Υπέρβαση δόμησης (του άλλου χώρου). Πρόσεχε γιατί μάλλον ο άλλος χώρος θα είναι κοινόχρηστος (άρα συναίνεση).

ο προβληματισμός μου Ιάσωνα είναι ότι με βάση την εγκύκλιο 13 του ypeka , όπου χρήση στο 3 συμπληρώνουμε την χρήση με βάση την εκδοθείσα οικοδομική άδεια ..αν δηλαδή το γκαράζ εξυπηρετούσε βάση αδείας διαμέρισμα, θα βάζαμε ως χρήση την α ή άλλη κατοικία...όταν όμως το γκαράζ δεν εξυπηρετεί τίποτα?.... γιατί να μην πούμε ως χρήση την άλλη κατοικία, με δεδομένο ότι το κτίριο βάση αδείας απαρτίζεται αποκλειστικά από κατοικίες?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακομα οff...

Υπαρχει η "φημη" οτι θα συνεχισει να βρισκεται εκτος λειτουργιας ως την ημερομηνια της παρεργατικης απεργιας στις 3 Φλεβαρη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια;

Παιδιά, έχω μια περίπτωση μονοκατοικίας 100τ.μ. εκτός σχεδίου με υπόγειο και στο ίδιο γήπεδο μια άλλη μονοκατοικία 100τ.μ. (χωρίς υπόγειο) που ανήκει σε άλλον και όχι στον πελάτη μου. Ο πελάτης μου έχει μετατρέψει το υπόγειο (το οποίο υπάρχει κανονικότατα στην Ο.Α.) σε κατοικία και θέλει να το δηλώσει.

1. Σύμφωνα με το Η’ Μέρος και 4. Ερώτηση-Απαντηση επιβαρύνεται μόνο με υπέρβαση δόμησης και με συντελεστή βοηθητικού χώρου 0,5. Η Υ.Δ. εδώ είναι <50% (δηλ. 100τ.μ. στην μέγιστη επιτρεπόμενη που είναι τα 200τ.μ.) ή 50-100% λόγο το ότι ο πελάτης μου σύμφωνα με το συμβόλαιο έχει δικαίωμα να κτίζει μόνο 100 τ.μ. ;;

2. Εκτός από Υ.Δ. επιβαρύνεται και με Συντελεστή Εκτός Σχεδίου (1,7) ;; Σύμφωνα με το Γ’ Μέρος και 10. Ερώτηση-Απαντηση σε συνδυασμό με το παραπάνω (Η’4) ΔΕΝ βάζουμε τον Συντελεστή Εκτός Σχεδίου, σωστά;;

3. Μήπως μπορείτε να γράψετε συνοπτικά τις περιπτώσεις της Γ’10. ;; Έτσι ώστε να έχουμε έναν μπούσουλα για εκτός σχεδίου που είναι πάρα πολλά στην επαρχεία κυρίως ;;

4. Και ένα τελευταίο, (σας ζάλισα ε ;) οι περιπτώσεις Γ’10. Πως δηλώνονται στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ;;

 

Επίσης πρόεκυψε ένα θέμα για τα ένσημα Ι.Κ.Α. με την πολεοδομία της περιοχής. Ο Προϊστάμενος υποστηρίζει ότι για νομιμοποιήσεις (όχι τακτοποίηση) σύμφωνα με το άρθρο 26 του 4014, αν το κτίριο είναι νεότερο της δεκαετίας πληρώνουμε κανονικότατα ένσημα Ι.Κ.Α.! ισχύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει, το ΙΚΑ έχει εκδώσει ειδική εγκύκλιο για το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.