Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στον νομο οταν λεει ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ Ο.Γ ΣΕ ΠΡΟΚΗΠΙΟ και ποσοστο επι της πρασιας εννοει ΠΑΝΤΑ την παραβιαση μεταξυ Ο.Γ ΚΑΙ Ρ.Γ και οπου πρασια η αποσταση απο Ο.Γ ΣΕ Ρ.Γ και δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την πρασια που εχουν ορισμενες περιοχες οπως πχ η γλυφαδα-βουλα κτλ?

 

 

ΕΠισης σε αδεια τους βοηθητικους χωρους τους υπογειους της πισινας ΔΕΝ τους μετρα στην καλυψη....τωρα που εμγαλωσανε εγω θα τους εχω και υπερβαση καλυψης? λιγο παραλογο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σε τριώροφη αυθαίρετη οικοδομή με σύσταση ιδιοκτησιών παρ' όλα αυτα ανά όροφο, θέλει να τακτοποιήσει μόνο ο 3ος.

Μπορεί; ή ειναι αναγκασμένοι να το κάνουν όλοι;

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα οι άλλες ιδιοκτησίες... δηλαδή αν σε ένα οικόπεδο με μία 10όροφη κάνει ο 9ος όροφος ρύθμιση θα κάτσουν οι ελεγκτές να μετρήσουν και τους υπόλοιπους 9 ορόφους ή θα ρίξουν πρόστιμα δια ταχείας παρατηρήσεως εξ αποστάσεως...?? αυτά τα πράγματα γίνονται μόνο στοχευμένα με εντολές και χαρτιά στα χέρια...

Link to comment
Share on other sites

επιδη τωρα υπαρχει ηλεκτρονικο αρχειο.....η εφορια αρχικα θα καλεσει και τους αλλους να φερουν στοιχεια....

 

οπως γινεται και στις μεταβιβασεις......παει ο πρωτος που αγοραζει και μεταβιβαζει με κλειστο η/χ......μετα οι αλλοι και να μην θελουν με κλειστο μεταβιβαζουν αλλιως αυτοψια...

 

 

επισης σε πολεοδομιες που εγιναν δημοτικες υπαρχει εντολη ελεγχου γιατι θα περνουν προστιμα ειδικα απο εξοχικες κατοικιες

Link to comment
Share on other sites

στον νομο οταν λεει ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ Ο.Γ ΣΕ ΠΡΟΚΗΠΙΟ και ποσοστο επι της πρασιας εννοει ΠΑΝΤΑ την παραβιαση μεταξυ Ο.Γ ΚΑΙ Ρ.Γ και οπου πρασια η αποσταση απο Ο.Γ ΣΕ Ρ.Γ και δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την πρασια που εχουν ορισμενες περιοχες οπως πχ η γλυφαδα-βουλα κτλ?

 

ΕΠισης σε αδεια τους βοηθητικους χωρους τους υπογειους της πισινας ΔΕΝ τους μετρα στην καλυψη....τωρα που εμγαλωσανε εγω θα τους εχω και υπερβαση καλυψης? λιγο παραλογο δεν ειναι?

 

 

 

Για το πρώτο....

προκήπιο - πρασιά νοείται ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ η απόσταση μεταξύ ΟΓ και ΡΓ (δηλ. επιφάνεια που ανήκει στο οικόπεδο).

 

Για το δεύτερο...

Οι υπόγειοι βοηθητικοί χώροι της πισίνας δεν μετράνε στην κάλυψη ούτως ή άλλως (όπως και η ίδια η πισίνα).

Σε παρόμοια περίπτωση που έχω (και εννοείται παραμένουν βοηθητικοί χώροι της πισίνας... π.χ. αντλιοστάσιο και δεξαμενή εξισορρόπησης ) θα τους υπολογίσω με αναλυτικό.

 

Σε τριώροφη αυθαίρετη οικοδομή με σύσταση ιδιοκτησιών παρ' όλα αυτα ανά όροφο, θέλει να τακτοποιήσει μόνο ο 3ος.

Μπορεί; ή ειναι αναγκασμένοι να το κάνουν όλοι;

 

Πότε είχε γίνει η σύσταση σε αυτό το εντελώς αυθαίρετο κτίσμα? Ρωτάω γιατί από κάποια ημερομηνία και μετά, απαραίτητη για τη σύσταση ήταν η προσκόμιση της οικοδομικής άδειας. Αυτή τη στιγμή έχω "κολλήσει" και δε θυμάμαι τη χρονολογία ακριβώς... νομίζω μετά το '93.

 

Στο λέω για να εξετάσεις αν όντως είναι νόμιμη η σύσταση και ως εκ τούτου μπορεί να υποβληθεί φάκελλος ΜΟΝΟ γι αυτή τη μία ιδιοκτησία. Εσύ δε θα φέρεις ευθύνη για τη νομιμότητα της σύστασης εννοείται. Αλλά ο πελάτης μπορεί να νομίζει ότι τακτοποίησε ενώ θα προηγείται παρανομία ως προς την οριζόντια ιδιοκτησία του.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

mkara

Μόνο αν αφορά ισόγεια οικοδομή στην οποία η βεράντα (όπως λες)

είναι μπαζωμένη και όχι στον αέρα (δηλ εξώστης) μπορείς να το περάσεις

σαν υπόστεγο (νομίζω Δ6 ανοιχτοί χώροι με υποστυλώματα)

δηλ μία παράβαση

 

ΚΑΝΑ αφορά ισόγεια κατοικία με υπερυψωμένη βεράντα μπαζωμένη πάνω από την οποία υπάρχει σκέπαστρο που συνεχίζει σε όλο το σπίτι σαν σκεπή.

 

Εγώ θεωρώ σωστό μία παράβαση κάνοντας αναλυτικό προυπολογισμό για τη βεράντα και για το τμήμα του στεγάστρου πάνω από αυτήν (και όχι για ολόκληρη τη σκεπή).

 

Έτσι σου φαίνεται σωστό;

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα υπογειο με αδεια το οποιο ειναι ξεμπαζωμενο στις δυο πλευρες του. το υπογειο εχει χρηση κατοικιας, εχει μπαλκονοπορτες κλπ. μπορει καποιος να μου πει ποιους συντελεστες θα παρω κατα τον υπολογισμο του προστιμου?

π.χ. υπερβαση δομησης Β.Χ. και υπερβαση υψους?

υπερβαση δομησης και αναλυτικο για ξεμπαζωμα?

 

ας δωσει καποιος μια λυση...

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα υπογειο με αδεια το οποιο ειναι ξεμπαζωμενο στις δυο πλευρες του. το υπογειο εχει χρηση κατοικιας, εχει μπαλκονοπορτες κλπ. μπορει καποιος να μου πει ποιους συντελεστες θα παρω κατα τον υπολογισμο του προστιμου?

π.χ. υπερβαση δομησης Β.Χ. και υπερβαση υψους?

υπερβαση δομησης και αναλυτικο για ξεμπαζωμα?

 

ας δωσει καποιος μια λυση...

 

Yπέρβαση Δόμησης Βοηθητικού Χώρου και αναλυτικό για το ξεμπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.