Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

@Pavlos 33

 

Γνωρίζω ότι γίνεται στην έσχατη περίπτωση (όπως η δικιά μου) να δηλώσει υπεύθυνα ο ιδιοκτήτης για την παλαιότητα, σε συνδυασμό με δικιά μου τεχνική έκθεση. Θα το χρησιμοποιούσα σε μικρότερες παραβάσεις, αλλά κολλάω στο να ακολουθήσω αυτή τη διαδικασία ως αποδεικτικό κατασκευής ολόκληρης αυθαίρετης κατοικίας 50 τ.μ., γτ κανείς δεν ξέρει αν προκύψει κάποιο πρόβλημα στην πορεία.

Αλλά τα 2000 ευρώ δεν είναι κ λίγα.

Τώρα όσον αφορά στην κύρια Υ.Δ. του ιδιοκτήτη, όπου μεταξύ των άλλων πρέπει να αναφέρει και το έτος ολοκλήρωσης της κατασκευής, τι θα γράψει, με δεδομένο ότι ισχυρίζεται ότι χτίστηκε το 82, ενώ τελικά αποδεικνύουμε ότι χτίστηκε προ του 2004 κ μάλλον θα πάει στη 2η κατηγορία παλαιότητας (83-2003);

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικό ύψος όλου του κτιρίου είναι 14,5 m επομένως θεωρώ ότι θα πας με αυτό μιας και η στε΄γη αυθαίρετη είναι.

 

για διαφορά της τάξεως των 20εκ θα πληρώσει πρόστιμο +1000 αφού ξεπερνάει το 20%;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εχω την αδεια οικοδομης πελατη μου η οποια αναγραφει ολικη επιφανεια οροφων 342 τμ...μετρωντας τις κατοψεις βγαζω 400 τμ ακριβως..πωτς γκενεν αυτο;;; :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

μετρωντας τις κατοψεις της ιδιας της αδειας εννοω...της εγγεκριμενης...οχι αυτες που εκανα εγω μετα την αυτοψια

Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια δηλαδή στο διάγραμμα κάλυψης γράφει 342 και εμβαδομέτρησες και έβγαλες 400; Δεν ξέρω τι να σου πω!

 

Εγώ τι να κάνω που ο συμβολαιογράφος γράφει 102 εγκεκριμένα ενώ είναι 118,5 στην άδεια;

Στο συμβόλαιο γράφει 102 και στο Ε9 το ίδιο... Προχωράω τακτοποιώντας τα 10 που έχει κάνει πάνω των 118,5 και δεν με νοιάζει τι θα κάνουν με Ε9 και συμβόλαια ή πρέπει να διορθωθούν τα συμβόλαια και η οριζόντιος κτλ;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες... Αυτοί γράφουν 102 + 10 ΗΧ (που έχουν κλείσει)... Στην πραγματικότητα είναι 118,5 + 10 που έχουν κλείσει!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

νομιμοποιεις τα 10 που εχουν κλεισει και τα υπολοιπα 118,5-102=16,5 τμ τα γραφουν στα επομενα συμβολαια 0που θα κανουν...

 

 

καποιος συναδελφος να βοηθησει και εδω περα αν γινεται...παραθετω παλι το προβλημα..]

 

 

σε πολυκατοικια ενος πελατη μου (χωρις οριζοντια) με αδεια του 77 (αθηνα) το στελεχος της αδειας γραφει οτι εγιναν 342 τμ...μετρωντας τις κατοψεις τις ιδιας τηα αδειας του 77 βρηκα οτι ειναι 400 τμ..

 

το μονο που μπορω να σκεφτω σαν λογικο επειχηρημα ειναι να μη μετρουσε τοτε η σκαλα στη δομηση...η σκαλα ειναι συνολικα και στους 4 οροφους 55 τμ...

 

μηπως αυτο ειναι το προβλημα γτ δε μπορω να καταλαβω τι αλλο θα μπορουσε να ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.