Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

..ψαχνω την τιμη ζωνης στο χωριο αργυραδες κερκυρας.. η εφορια τηλεφωνικα μου λεει οτι δεν υπαρχει εκει τιμη ζωνης και υπαρχει τιμη εκκινησης ιση με 530 € (μου ειπε οτι ειναι υποτυπωδης αντικειμενικη)..ενας φιλος αρχιτεκτονας μου ειπε οτι ειναι 600 €... η πολεοδομια λεει οτι ειναι 900€..900είναι η τιμή σε έναν οικισμό κοντά στο χωριο.....

 

 

Περιφερειακή Ενότητα Κέρκυρας

Καλλικρατικός Δήμος Κέρκυρας

Δημοτική Ενότητα Κορισσίων

δημοτική κοινότητα Αργυράδων

Οικισμός Αργυράδες

 

 

Αν εννοείς το παραπάνω..... τότε....

 

 

Αργυράδες

Οικισμός ΕΚΤΟΣ Α.Π.Α.Α.

Μικρότερη Τιμή Ζώνης Για Αυθαίρετα ΕΚΤΟΣ ΑΠΑΑ: ΕΝΤΟΣ-ΕΚΤΟΣ σχεδίου (Καλλικρατικού Δήμου): 900 €

 

 

(Το βρήκα από το πρόγραμμα της γνωστής εταιρείας λογισμικού για υπολογισμό αντικειμενικών αξιών.

Μην κάνουμε και διαφήμιση)

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

δηλ. για το ποσοστό υπέρβασης ύψους δεν θα μετρήσω καθόλου το ύψος της στέγης;

Ηστέγης = 1,10 μ.

Ηαδείας = 10,00μ.

Ύψος ΓΟΚ = 18μ.

Για το ποσοστό υπέρβασης μετράω:

α) 2,95 / 18 = 0,16 < 20%

 

ή

 

β) (2,95 + 1,10)/18 =0,23 > 20%.

Κατά τη γνώμη μου το (α), γιατί η στέγη δεν δημιουργεί κάποιο χώρο κύριο ή βοηθητικό και η υπέρβαση ύψους "συνοδεύει" την υπέρβαση δόμησης της αυθαίρετης προσθήκης καθ' ύψος. Ελπίζω, να έχω καταλάβει σωστά, ότι η κεραμοσκεπή είναι εδρααζόμενη πάνω σε πλάκα και δεν δημιουργεί επιπλέον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

...Αργυράδες

Οικισμός ΕΚΤΟΣ Α.Π.Α.Α.

Μικρότερη Τιμή Ζώνης Για Αυθαίρετα ΕΚΤΟΣ ΑΠΑΑ: ΕΝΤΟΣ-ΕΚΤΟΣ σχεδίου (Καλλικρατικού Δήμου): 900 €..

 

 

ευχαριστω πολυ ΚΑΠΑ....ειναι εντος σχεδιου...οποτε ειναι 900 €..

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το (α), γιατί η στέγη δεν δημιουργεί κάποιο χώρο κύριο ή βοηθητικό και η υπέρβαση ύψους "συνοδεύει" την υπέρβαση δόμησης της αυθαίρετης προσθήκης καθ' ύψος. Ελπίζω, να έχω καταλάβει σωστά, ότι η κεραμοσκεπή είναι εδρααζόμενη πάνω σε πλάκα και δεν δημιουργεί επιπλέον χώρο.

η κεραμοσκεπή δεν δημιουργεί κάποιον επιπλέον χώρο, αλλά δεν είναι εδραζόμενη πάνω σε πλάκα, ο χώρος από κάτω είναι αυτός που έχω και υπέρβαση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου α/τεμάχιο (με ελιές) υπάρχει πέρα από το κτίσμα και μια αποθήκη γύρω στα 40τ.μ. για εργαλεία, λιπάσματα, ελιές κλπ. Εμπίπτει στις διατάξεις του 4014?

 

Σύμφωνα με τα ΠΔ/1978 άρθ.10 παρ.4 και ΠΔ/1985 άρθ.6 παρ.4 περί εκτός σχεδίου δόμησης,

"Στα Καλλιεργούμενα αγροκτήματα, κατόπιν βεβαιώσεως προς τούτο της Υπηρεσίας Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, εκτός της κατοικίας η οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, είναι δυνατή η κατασκευή μιας αποθήκης εμβαδού 50 τετραγωνικά μέτρα, μεγίστου ύψους 4,50 μέτρα και αποστάσεως από τα όρια του γηπέδου 10 μέτρα, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την αρμόδια Διεύθυνση Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας για την αποθήκευση αγροτικών γενικώς προϊόντων και εφοδίων.

Link to comment
Share on other sites

albert

ναι επιτρέπονταν και αποθήκη μέχρι 50μ2, αλλά έπρεπε να φαίνεται στην οικοδομική άδεια, με τις αποστάσεις των 10μ από τα όρια και 2.5 μ από το κυρίως κτίριο, και με όλες τις μελέτες (αρχιτεκτονικά στατικά μόνο, εκείνη την εποχή)

 

υ.γ παρόμοια αποθήκη μέχρι 10% του σ.δ επιτρέπονταν και στα εντός σχεδίου με τον ΓΟΚ 73. αλλά και εκεί κάναμε σχέδια και στατικά

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη μάλλον έγινε μεταγενέστερα της άδειας (στην οποια προφανως δε φαίνεται). "Επιτρεπόταν" σημαίνει οτι δεν μετρούσε σε δόμηση-κάλυψη, ετσι? Μήπως να το υπολογίσω σαν λοιπή παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

η κεραμοσκεπή δεν δημιουργεί κάποιον επιπλέον χώρο, αλλά δεν είναι εδραζόμενη πάνω σε πλάκα, ο χώρος από κάτω είναι αυτός που έχω και υπέρβαση δόμησης.

επισυνάπτω και ένα σχ. τομής ώστε να μπορω να γίνω πιο ξεκάθαρη.

για τον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης ύψους μετράω:

2,95 / 18 = 0.16 < 20%

ή

4,05 / 18 = 0.23 > 20%.

image.pdf

Edited by mariaplt
Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη μάλλον έγινε μεταγενέστερα της άδειας (στην οποια προφανως δε φαίνεται). "Επιτρεπόταν" σημαίνει οτι δεν μετρούσε σε δόμηση-κάλυψη, ετσι? Μήπως να το υπολογίσω σαν λοιπή παράβαση?

ναι επιτρέπονταν πέραν των επιτρεπομένων:

και σ.δ και σ.κ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.