Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα υπολογίζει μόνο την επιφάνεια του αυθαίρετου ορόφου και δεν ασχολείται καθόλου με την σκεπή.

οπότε για να καταλήξουμε, υπολογίζω την ΥΥ μόνο για τον όροφο και με την σκεπή δεν ασχολούμαι καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε διώροφη οικοδομή υπάρχουν πολλές αυθαιρεσίες του τύπου, μετακίνησης θέσεως σε άλλη σύννομη θέση, διαφορά στο ύψος του ισογείου χωρίς υπέρβαση του μέγιστου ύψους η της αδείας (αφαίρεσε ύψος απο μπάζωμα και μεγάλωσε το ύψος του ισογείου) , αλλαγή στα ανοίγματα των όψεων κλπ. Για όλα αυτά βγαίνει άδεια νομιμοποίησης, παρόλα αυτά θα πρέπει να τα περάσω και απο το σύστημα προς έκδοση αδείας?Ποιά είναι η γνώμη σας???

Να επισημάνω πως λόγω αυθαίρετης προσθήκης στο ισόγειο καλύπτεται το παράβολο για ένταξη στο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου θα έλεγα πως πρέπει να περαστούν όλες οι παραβάσεις που νομιμοποιούντε

μέσω έκδοσης οικ. άδειας στον 4014, μιας και θεωρώ πως είναι απαραίτητη η προσκόμηση της δήλωσης

με το σύνολο των παραβάσεων (που νομιμοποιούντε) στην πολεοδομία.

Προσοχή μόνο στο τη πας να νομιμοποιήσεις, δηλαδή αν είναι σύννομα ή όχι μην βρεθείς σε δύσκολη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Ζητάν άραγε οι πολεοδομίες τη προσκόμηση της δήλωσης?Αμφιβάλω αν και δεν εχω δοκιμάσει ακόμα για να είμαι σίγουρος. Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Ζητάν άραγε οι πολεοδομίες τη προσκόμηση της δήλωσης?Αμφιβάλω αν και δεν εχω δοκιμάσει ακόμα για να είμαι σίγουρος. Ευχαριστώ για την απάντηση

 

δες ερωτ/ση Θ6 για μετακίνηση σε σύννομη θέση που σε υποχρεώνει να δηλώσεις παράβαση στον 4014 και μετά έκδοση άδειας

ψάχνω να βρώ και που λέει για τις υπόλοιπες παραβάσεις, αλλά έιμαι 99% σίγουρος πως πρέπει να περάσεις μέσω 4014 για νομιμοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δεί αλλά μιλάει προφανώς για περίπτωση που δεν υπάρχει άλλη παράβαση και τότε για να ενταχθείς και μόνο οσου ζητάει να το δηλώσεις σαν παράβαση 500Ε. Έτσι το ερμηνεύω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.