Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

1) η συγκριση των υπερβασεων δομησης, καλυψης κλπ, γινεται βασει των πολεοδομικων μεγεθων που ισχυαν κατα την εκδοση της αδειας ή με τα τωρα ισχυοντα?

 

 

2) αυθαιρετη μη βατη στεγη, πως υπολογιζω προστιμο?

 

 

3) Εχω ενα διωροφο με αδεια οπου το ισογειο στην αδεια φαινεται αδιαμορφωτο(μονο με τα υποστυλωματα).

 

φυσικα και εχει μετρησει κανονικα ολοκληρο ωσαν διαμορφωμενο στον προυπολογισμο και στην δομηση.

 

αυτο εκλεισε αυθαρετα αργοτερα.

 

ερωτηση:

 

αυτα λοιπον τα πλεον διαμορφωμενα τ.μ, θα μετρησουν στο ποσοστο της υπερβασης δομησης ή οχι?

 

θεωρω πως οχι, αφου ειχαν μετρησει στα πραγματοποιουμενα οικοδομικα μεγεθη της αδειας.

 

1) Κατά τον αποδεδειγμένο χρόνο τέλεσης της αυθαιρεσίας ή με τους σημερινούς όρους δόμησης. ¨οτι είναι πιο συμφέρον.

2) Νομίζω με αναλυτικό.

3) Κατά τη γνώμη μου, επειδή έχει προσμετρήσει ο αδιαμόρφωτος χώρος σε δόμηση και κάλυψη, θα το υπολόγιζα με αναλυτικό αναγράφοντας στην τεχνική έκθεση αιτιολόγηση και λοιπά στοιχεία που αφορούν την επιφάνεια τη χρήση κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω!

 

εγω για το 3) λεω να το παω χωρις υπερβαση δομησης αλλα κανονικα με τα τετραγωνικα του πλεον διαμορφωμενου ισογειου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως το εννοείς; Αν κατάλαβα σωστά από την διατύπωσή σου θα το θεωρήσεις ως υπέρβαση δόμησης χωρίς προσαυξητικό συντελεστή; Από τις μέχρι τώρα οδηγίες και από όσο μπορώ να θυμηθω, όταν η μοναδική αυθαιρεσία είναι η υπέρβαση ύψους, επιλέγουμε την ένδειξη "χωρίς υπέρβαση δόμησης". Με συγχωρείς αν κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι, αλλα αφου εχει μετρησει στη δομηση της αδειας, δεν μπορει να αποτελει υπερβαση δομησης.

 

απ την αλλη ο αναλυτικος δεν μου καθεται καλα.

 

μπερδεμα...

Link to comment
Share on other sites

είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση με αδιαμόρφωτο χώρο που είχε προσμετρήσει σε δόμηση κάλυψη. Το αντιμετώπισα όπως σου περιέγραψα. Έχοντας κάνει ερώτηση στο τμήμα αυθαιρέτων μου είχαν απαντήσει ότι γίνεται. Αν το δούμε και διαφορετικά, οι παράβασεις που έχουν γίνει είναι αλλαγές όψεων και κτιριολογικες (τοιχοι, σοβαδες, δάπεδα, χρωματισμοι υδραυλικα ηλεκτρολογικα κλπ). Δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες που να επιβαρύνουν κάλυψη, δόμηση, ύψος, Δ, πρασία κλπ. Άρα είναι εντελώς άδικο για έναν ιδιοκτήτη να χρεωθεί κάτι για το οποίο έχει ήδη πληρώσει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

μαζι σου...αλλα δεν εμπιστευομαι την μαλακια του νομοθετη!

 

πρεπει να φυλαμε τα ρουχα μας...

 

υγ. ενα αλλο θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτητης εχει αππλως κανει τοιχοποιιες και σοβαδες. αν αυριο κανει και ηλ/μηχ εγ/σεις, δαπεδα κλπ, θα χρειαστει αδεια?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

δεν βγαινει ομως ετσι καποιο προστιμο...ειναι σωστο?

Αν βάλεις τετραγωνικά θα βγάλει. Απλά θα επιλέξεις Χωρίς Υπέρβαση Δόμησης για να πάρει συντελεστές μόνο από το ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτησις.

Στο πεδίο περιγραφή στα βασικά στοιχεία στην ηλ. εφαρμογή του ΤΕΕ αρκεί να γράψω π.χ. τακτοποίηση αυθαίρετης ισόγειας κατοικίας και λοπών παραβάσεων ή θα πρέπει να αναφέρω κάθε ξεχωριστή παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις πάντα υπόψην ότι αυτό που γράφεις στην περιγραφή βγαίνει και σαν περιγραφή στην βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών, οπότε κάνε γενική περιγραφή με προτίμηση σε αναφορά σε ιδιοκτησίες, αυτές τακτοποιείς . Π.χ.ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΕΡΒΑΣΕΩΝ ΔΟΜΗΣΗΣ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΠΡΩΤΟΥ ΟΡΟΦΟΥ Δ1 (ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ) ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ κ.τ.λ., ή ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΚΑΘ΄ΥΨΟΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΔΙΟΡΟΦΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ κ.τ.λ. Όταν είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετο γενική αναφορά ΙΣΟΓΕΙΑ (ΥΠΕΡΥΨΩΜΕΝΗ) ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕ ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΓΕΙΟΥ- ΣΤΕΓΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ. ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ (αριθμός)... ιδιοκτησία (κάθετη, αποκλειστική χρήση). Πάντα έχουμε στο μυαλό μας πως μπορεί να κολλήσει ο συμβολαιογράφος, οπότε θέλουμε να τον κατατοπίσουμε.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τα περί όψεων και διαμορφώσεων...

Πληρώνει ο πελάτης 500άρικο για το ξεμπάζωμα... Καλώς... Πρέπει να πληρώσει και για την διαμόρφωση;

Γιατί; Αν ήταν μπαζωμένο πάλι δεν θα είχαν διαμορφωθεί τα ίδια τετραγωνικά στο οικόπεδο με πλακάκια κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.