Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω σε αδεια 3οροφου οικοδομης με δωμα-αποληξη κλιμακοστασιου, κατασκευαστηκε μια αυθαιρετη κατοικια στο δωμα.Το δωμα οπως ξερουμε δεν μετρα στην δομηση.Τωρα που εχω διπλα σε αυτο την αυθαιρετη κατοικια θα υπολογισω και τα μ2 του δωματος για το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μόνο σχετικό στις απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ είναι η απάντηση 14Β'.

Αναφέρει:

 

14) Εάν υπάρχει στο δώμα απόληξη κλιμακοστασίου και δίπλα στο ίδιο ύψος με αυτή κλεισμένος χώρος είναι παράβαση ύψους?

Είναι υπέρβαση ύψους και συντελεστή δόμησης, δεδομένου ότι ο χώρος αυτός θεωρείται τμήμα ορόφου.

 

Στην απάντηση αυτή δεν αναφέρει κάτι για την απόληξη. Μπορεί κάποιος με ένα μικρό λογικό άλμα να πει ότι ΔΕ θα μετρήσει. Αυτή είναι και η δική μου άποψη.

 

Ότι οι αυθαιρεσίες δεν επηρεάζουν τη μονιμότητα της υφιστάμενης κατασκευής που χτίστηκε βάσει οικοδομικής άδειας.

Γιατί στην αντίθετη περίπτωση θα πρέπει π.χ. να εξετάσεις αν λόγω της αύξησης του ύψους, τμήμα της υφιστάμενης νόμιμης κατασκευής έχει υπέρβαση πλάγιων αποστάσεων.

Το θέμα είναι το κατά πόσο είναι σωστό ένα αυθαίρετο τμήμα που πληρώνει πρόστιμο για να έχει αναστολή κυρώσεων για 30 χρόνια, επηρεάζει τη νομιμότητα της υφιστάμενης κατασκευής.

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Και εγω την ιδια αποψη με σενα εχω.Για το δωμα ομως θα κανω αναλυτικο προυπολογισμο για υπερβαση υψους 60εκ γιατι δεν ειναι 2,20 οπως στα σχεδια αλλα 2,80.Η κατοικια θα παει κανονικα με υπερβαση δομησης και υψους.Τωρα οσον αφορα αυτο που λες για το Δ λογω αυξησης υψους δεν το λαμβανω υποψη μου και νομιζω οτι και στα παραδειγματα που λεει για προσθηκη σε οροφο υπολογιζεται το προστιμο χωρις αναφορα στις πλαγιες αποστασεις.Υπερβαση Δ παιρνει οταν εχει αυθαιρετο κατ'επεκταση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την ιδια αποψη με σενα εχω.Για το δωμα ομως θα κανω αναλυτικο προυπολογισμο για υπερβαση υψους 60εκ γιατι δεν ειναι 2,20 οπως στα σχεδια αλλα 2,80.Η κατοικια θα παει κανονικα με υπερβαση δομησης και υψους.

Όλα αυτά σε περίπτωση που έχουμε υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής, αλλιώς δεν υπολογίζουμε υπέρβαση ύψους, σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλο ένα μεγάλο ερώτημα.

Σύμφωνα με όσα έχει γράψει το ΥΠΕΚΑ περί υπέρβασης ύψους ΔΕΝ έχεις.

Σύμφωνα όμως με την απάντηση που αναφέρω παραπάνω, από τη στιγμή που δεν αναφέρει κάτι περί ελέγχου του μέγιστου επιτρεπόμενου της περιοχής, είναι σαν να σου λέει να το λαμβάνεις υπόψη σου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

"Γιατί στην αντίθετη περίπτωση θα πρέπει π.χ. να εξετάσεις αν λόγω της αύξησης του ύψους, τμήμα της υφιστάμενης νόμιμης κατασκευής έχει υπέρβαση πλάγιων αποστάσεων."

τι εννοεις? δεν εχει σχεση με το Δ?

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι παιρνει υπερβαση υψους για την κατοικια ασχετα με το επιτρεπομενο , γιατι οταν εχει βγει μια αδεια με δωμα αυτο δεν μετρα στο επιτρεπομενο υψος, τωρα που εχει γινει και κατοικια διπλα σε αυτο εχουμε υπεβαση υψους σε σχεση με την αδεια.Κανοντας αυτο το σκεπτικο προβληματιστηκα αν και το δωμα θα μετρα στα μ2 του προστιμου, αφου τωρα δεν ειναι δωμα αλλα κλιμακοστασιο προς κατοικια.Τελικα εχουν καταφερει να μας μπερδευουν οσο τιποτε αλλο, και στο τελος αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας!!!!

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Το Δ υπολογίζεται με τον τύπο 3+0,1h όπου h το ύψος οικοδομής στο οποίο δεν μετράει η απόληξη.

Με προσθήκη ενός δωματίου στο δώμα, αυξάνεις (για μένα όχι) το ύψος οικοδομής. Άρα μεγαλώνει το Δ.

Άμα η δική σου νόμιμη κατασκευή έχει "κολλήσει" στο Δ, τότε θα έχεις τμήμα της μέσα σε αυτό.

Αυτά σε περίπτωση που τα αυθαίρετα τμήματα επηρεάζουν τη νόμιμη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλο ένα μεγάλο ερώτημα.

Σύμφωνα με όσα έχει γράψει το ΥΠΕΚΑ περί υπέρβασης ύψους ΔΕΝ έχεις.

Σύμφωνα όμως με την απάντηση που αναφέρω παραπάνω, από τη στιγμή που δεν αναφέρει κάτι περί ελέγχου του μέγιστου επιτρεπόμενου της περιοχής, είναι σαν να σου λέει να το λαμβάνεις υπόψη σου πάντα.

Ίσως αναφέρει την υπέρβαση ύψους για να ξέρουμε τι να ελέγξουμε και να θεωρεί δεδομένο ότι έχουμε υπόψη την οδηγία περί μη υπολογισμού της υπέρβασης αν δεν ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα της περιοχής. Θεωρητικά δηλαδή έχουμε υπέρβαση ύψους αλλά πρακτικά δεν μας επηρεάζει στον υπολογισμό προστίμου.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.