Μετάβαση στο περιεχόμενο

Solidworks


iron7

Recommended Posts

Γεια σας. Ανοίγω το topic, μιας και με ένα σύντομο ψάξιμο δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο για το Solidworks. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες σχετικά με το πρόγραμμα και τυχόν συγκρίσεις με άλλα προγράμματα 3d mechanical CAD.

Link to comment
Share on other sites

Για δες και αυτό το θέμα http://www.michanikos.gr/topic/1719-inventor-vs-solidworks/ ενδέχεται να σε βοηθήσει...Το αντίπαλο δέος είναι το Inventor της Autodesk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπερα.

Εχω λιγο καιρο που προσπαθω να μαθω τα βασικα του solidworks. Αυτα που θελω να φτιαξω/μελετησω με βολευει να τα φτιαχνω με weldments, οποτε προκυπτει ενα multibody part, φανταστειτε πχ ενα δικτυωμα πλαισιου μοτοσυκλετας, το προβλημα ειναι οτι η εκδοση του 2010 που δουλευω εχει ενα simulation analysis wizard που δεν υποστηριζει αναλυση σε multibodies κτλ, μονο σε σκετα parts... Οποτε το ερωτημα μου ειναι, για να μπορω να αναλυσω μια κατασκευη που ειναι multibody ή και assembly ακομα, με parts διαφορετικων υλικων, τι εκδοση του λογισμικου πρεπει να χρησιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω λιγο καιρο που προσπαθω να μαθω τα βασικα του solidworks. Αυτα που θελω να φτιαξω/μελετησω με βολευει να τα φτιαχνω με weldments, οποτε προκυπτει ενα multibody part, φανταστειτε πχ ενα δικτυωμα πλαισιου μοτοσυκλετας, το προβλημα ειναι οτι η εκδοση του 2010 που δουλευω εχει ενα simulation analysis wizard που δεν υποστηριζει αναλυση σε multibodies κτλ, μονο σε σκετα parts... Οποτε το ερωτημα μου ειναι, για να μπορω να αναλυσω μια κατασκευη που ειναι multibody ή και assembly ακομα, με parts διαφορετικων υλικων, τι εκδοση του λογισμικου πρεπει να χρησιμοποιησω?

 

Αυτά που ψάχνεις μόνο στα βασικά του λογισμικού δεν περιλαμβάνονται.

Νομίζω πως στην έκδοση του 2011 και στις μεταγενέστερες μπορείς να προσομειώσεις συμπεριφορά σε assemblies.

Πάει καιρός που τα παράτησα, οπότε επιβεβαίωσε το και με κάποιον άλλο.

Διαθέσιμες εκδόσεις υπάρχουν σε διάφορες σελίδες ψηφιακής ''κοινοκτημοσύνης'', αν είσαι λίγο τυχερός μπορεί να βρεις και το 2014 δίχως φορτωμένους ιούς σε κάποιο key generator. 

 

Όταν προσομειώνεις weldments στο solidworks, τα κομμάτια θεωρούνται πακτωμένα το ένα με το άλλο, δεν μπορείς να υπολογίσεις τις συγκολλήσεις όπως δεν μπορείς να υπολογίσεις και τις συνδέσεις με κοχλίες κλπ...Αυτό είναι κάτι που δεν το έλυσα ποτέ με το SW Simulation. Μιλάω για παλιές εκδόσεις. Σήμερα μπορεί αυτό να έχει λυθεί.

Οι ραφές που προσθέτεις μεταξύ των κομματιών είναι μόνο πληροφοριακού χαρακτήρα και δεν λαμβάνονται υπόψιν στους υπολογισμούς, οπότε το να χρησιμοποιείς ένα CAD λογισμικό για να κάνεις προσομείωση σημαίνει πως οι προσδοκίες σου θα πρέπει να διατηρηθούν πολύ χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Το προγραμμα αυτο ειναι ενα απειρο χαος... εχει  αμετρητα πραγματα.... Τελικα ψαχνοντας μπηκα σε ενα μενου και επρεπε να ενεργοποιησω τον κανονικο simulator, δουλευει κανονικα(premium εκδοση). Εχει ομως τοσες παραμετρους και πραγματα που πρεπει να ορισεις που χανεσαι... σιγα σιγα που θα παει.

Αυτο με τα weldments που λες γνωριζω, το διαβασα στο νετ.. δεν θελω να υπολογισω ραφες (ουτε γνωριζω πως γινεται εξαλλου), απλα να υπολογισω διατομες και παχη σωληνων, ελασματων κτλ σε ενα δικτυωμα χοντρικα χοντρικα

Αν σε assemblies μπορεις να κανεις αναλυση δεν ξερω, ισως ναι ισως οχι, δεν το εχω ψαξει. Ισως λυσω στο χερι ή με αλλο προγραμμα 2D να βρω δυναμεις που ασκουνται στα διαφορα weldment parts οταν ενωθουν με τις αρθρωσεις κτλ

 Το 14 δεν το σηκωνει ο υπολογιστης και πολυ καλα ο υπολογιστης, για αυτο η παλιοτερη εκδοση.

Το ασχημο ειναι οτι προμηθευτηκα βιβλιο 1000+ σελιδων που τελικα δεν εμβαθυνει σε τιποτα, αναφερει λιγο απο ολα. Ο μονος τροπος να μαθεις λιγο το προγραμμα ειναι με βιντεο και tutorial απο το νετ και απειρα νυχτερια... 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες και τα tutorials  βίντεο που βρίσκονται στο help του προγράμματος ,τουλάχιστον στην έκδοση 2014 είναι αρκετα κατατοπιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσε παρά να είναι χάος αφού υπάρχουν πολλές ετερόκλητες εφαρμογές επάνω στο ίδιο λογισμικό.

Είναι αδύνατον να εξαντληθεί το αντικείμενο σε ερασιτεχνικό επίπεδο, μόνο συνεχής επαγγελματική τριβή θα σε βοηθήσει να γίνεις παραγωγικός.

 

Πήρες μάλλον το Solidworks Βible, πραγματικό χάος... 

Για να εμβαθύνεις στην προσομείωση θα πρέπει να προμηθευτείς κάποιο βιβλίο ειδικά για το εργαλείο αυτό και για τον τύπο προσομείωσης που θέλεις.

Μετάδοση θερμότητας, ρευστομηχανική, αντοχή υλικών κλπ...

Υπάρχουν πολλά διαθέσιμα εγχειρίδια και στηρίζονται σε case studies. Βοηθούν πολύ αλλά μην περιμένεις να είσαι σε θέση να κάνεις παπάδες αν δεν έχεις ένα ισχυρό θεωρητικό υπόβαθρο και μια σχετική επαγγελματική τριβή. Το λογισμικό κάτι θα δώσει ως αποτέλεσμα, σωστό ή λάθος, η αξιολόγηση του είναι στο χέρι σου. 

 

Για να κάνεις μια σωστή ανάλυση το βασικό είναι να επιλέξεις σωστά τα υλικά σου.

 

Ο μονος τροπος να μαθεις λιγο το προγραμμα ειναι με βιντεο και tutorial απο το νετ και απειρα νυχτερια... 

 

πολλά νυχτέρια και άπειρα μπινελίκια....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οταν κλείνω το πρόγραμμα και κάνω αποθήκευση το σχέδιο αυτό συνεχίζει να δουλεύει στο παρασκήνιο.στη συνέχεια κάνω κλικ για να το ξανανοίξω δεν ανοίγει παρα μόνο όταν κλείνω το πρόγραμμα απο τη διαχείριση εργασιών.Ξέρει κάποιος να μου πει πώς μπορώ να το διορθώσω γιατι και στο google που έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι θεμα της "εκδοσης" που εχεις εγκαταστησει, φανταζομαι καταλαβαινεις τι εννοω με αυτο,ε? Μου το κανει και μενα σε αλλα προγραμματα καμια φορα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.