Μετάβαση στο περιεχόμενο

Solidworks


iron7

Recommended Posts

Mπα δεν νομίζω.Απο ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα είναι ότι είχα εγκατεστημένη πριν καιρό  παλία έκδοση  και κάποια υπολείμματα παραμένουν και  δημιουργουν  το πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις βιβλιοθηκες ρυθμισεις κτλ, βγαλτα ολα και κανε μια καθαρη εγκατασταση, αλλιως αν δεν σε ενοχλει αστο ετσι. Το κανει συνεχεια?

Link to comment
Share on other sites

Aν η έκδοση είναι πειρατική τότε ενδέχεται να μένει ενεργοποιημένο το crack, ακόμη και όταν κλείσει το πρόγραμμα.

 


Αν και ο συνάδερφος παραθέτει μία πιθανή αιτία, ελπίζω να μην ισχύει.

Να θυμίσουμε τις θέσεις του φόρουμ για τη διακίνηση παράνομου λογισμικού

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα. Εφτιαξα ενα μικρο δικτυωμα στο sw, και θελω να βρω τροπο να προσθετω ελασματα σε διαφορα σημεια. Ψαχνω στο youtube μηπως και βρω κατι παρομοιο αλλα δεν βλεπω φως. Εχω σκεφτει εναν τροπο να το κανω, αλλα ειναι πολυ χρονοβορος και καθολου εξυπνος, φανταζομαι θα υπαρχει πιο ευκολος και παραγωγικος τροπος. Βαζω 2-3 φωτο για να καταλαβετε τι εχω και τι θελω να κανω.

Το δικτυωμα ειναι single part να σημειωσω... Γενικα πως το σκεφτεστε?

post-548-0-48259500-1425814140.jpg

post-548-0-82978200-1425814155_thumb.jpg

post-548-0-16473400-1425814172.jpg

post-548-0-01520800-1425814191.jpg

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η γενική ιδέα σε αντίστοιχα προγράμματα, είναι να φτιάξεις ένα δικό σου work plane εκεί ακριβώς που θες, και να το χρησιμοποιήσεις ως sketch plane.

δλδ ένα καινούριο επίπεδο, διαφορετικό από τα αρχικά που σου δίνει.

Επίσης θα μπορούσες να φτιάξεις τα ελάσματα σε κάποιο άλλο αρχείο, και να κάνεις ενα τελικό assembly, και πάλι όμως θα χρειαστείς κατάλληλα επίπεδα-άξονες για να κάνεις τα plane.

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για ποδηλατο. Το φτιαχνω με συμμετρια γυρω απο το right plane, πολλα  πραγματα τα κανω mirror ετσι. Ας υποθεσουμε οτι θελω να φτιαξω ενα ελασμα για την πρωτη απο αριστερα εικονα. Σκεφτηκα να κανω ενα νεο plane οπως λες, και να σχεδιασω εκει πανω. Διαμετροι σωληνων η πανω 35χιλ, η κατω 38, η μπροστα 48. Κανω offset plane το right plane κατα 15 χιλ, ολα καλα, μαλιστα φαινεται σε ποια σημεια το νεο επιπεδο τεμνει τις σωληνες πανω κατω και μπροστα. Ανοιγω sketch στο επιπεδο αυτο, παω να σχεδιασω αλλα δεν μπορω να σχεδιασω ακριβως εκει στα σημειο τομης γιατι δεν εχει snaps οπως το acad, ή τουλ δεν εχω βρει κατι τετοιο. Μετα δοκιμασα το rib αλλα καμια σχεση με αυτο που θελω...

 

Αν σχεδιασω ενα μεγαλο ελασμα που μπαινει μεσα στις σωληνες, υπαρχει εντολη να απορριψω τα τμηματα του ελασματος που εισερχονται μεσα στις σωληνες ή καλυτερα που περνανε μεσα απο τα faces? Με τετοια παιδευομαι σημερα...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω υπαρχει η εντολη project geometry σε όλα τα σχετικά προγράμματα, οπότε στο νεο sketch θα σου προβάλλει τη "γραμμή" που θες να χρησιμοποιήσεις για snap!

το rib ειναι απλα για να φτιάχνεις γρήγορα νεύρα, ψαξε ενα project ή (όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται) geometry.

 

το 2ο που λες λογικά γίνεται, αλλά γίνεται πιο εύκολα με επιφάνειες...δλδ κόβεις ράβεις με επιφάνειες και μετά θα δώσεις το πάχος. να κόψεις όσο έχεις πάχος μπορεί να είναι πιο δύσχρηστο, αλλά γίνεται και αυτό.

 

snap αυτα τα προγραμματα εχουν κανονικά οπως και το autocad, αν δε τα εχεις ενεργοποιήσει ψάξτα, αν και πιστευω το πρόβλημα σου είναι να προβάλλεις την υπάρχουσα γεωμετρία στο νέο sketch.

Edited by Vlad
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες και που μπηκες στο κοπο να γραψεις. Θα ψαξω αυτα που ειπες   :smile:

 

edit

Εκανα ξανα οφσετ ενα επιπεδο 16 χιλ, ανοιξα το sketch, κοιταζω τα εικονιδια απο τα εργαλεια και βλεπω το convert entities=>intersection curve. Επελεξα τις 3 σωληνες και το επιπεδο και εφτιαξε γραμμες τομης. Δεν εχω ξαναδουλεψει τοσο περιπλοκο και χαοτικο λογισμικο!!!! Εχει απειρως περισσοτερα απο οσα θες και αλλα δεν ξερεις που τα εχει... Νομιζω τωρα δικαιουμαι να κανω διαλειμμα για βραδυνο!

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.