Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό σε κληροτεμάχιο για τακτοποίηση αυθαιρέτου.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

 

Ο προβληματισμός μου αφορά τις κάθετες ιδιοκτησίες Α,Β,Γ,Δ σε κληροτεμάχιο, όπου σε κάθε μία από αυτές υπάρχει και ένα αυθαίρετο κτίσμα. Ο ιδιοκτήτης Α -και

 

πελάτης μου- θέλει να υπαχθεί στο ν.4014.. Οι γείτονες Β,Γ,Δ δεν θέλουν.. και όχι μόνο δε θέλουν, δε μου επιτρέπουν να αποτυπώσω το ακίνητό τους,

 

φοβούμενοι φυσικά μήπως τους "καρφώσω" αφού στο τοπογραφικό που θα συντάξω θα πρέπει να συμπεριληφθούν και τα κτίσματα των Β,Γ,Δ( μιας και πρόκειται για

 

κληροτεμάχιο). Σκέφτηκα να παρουσιάσω ελλειπές τοπογραφικό αλλά πάλι αυτό δε μου κάθεται καλά..κοινώς εχω φτάσει σε αδιέξοδο και λέω να το παρατήσω..άσε που τα χρήματα

 

είναι λίγα για τέτοιου είδους εργασία. Ποιά είναι η άποψή σας?

Edited by Hondrog
Link to comment
Share on other sites

Έχει τόσο πυκνή φύτευση

που δεν μπορείς ιδρύοντας στάσεις έξω από τις εν λόγο κάθετες ιδιοκτησίες,

να κάνεις πλήρη αποτύπωση? (εντάξη, ίσως χρειαστείς πολλές περισσότερες στάσεις έτσι...)

Ίσως να ανέβαινες και σε κάποια ταράτσα...

 

Αφού από την άλλη αντιμετωπίζεις απρόβλεπτες δυσχέρειες

ευκαιρία να επαναδιαπραγματευτείς την αμοιβή σου!

Link to comment
Share on other sites

Το κληροτεμάχιο είναι εντός σχεδίου ή οικισμού;γιατι αν είναι εκτός δεν υπάρχουν κάθετες, το ξέρεις αυτό έτσι;

κατα τα άλλα θα ελεγα να μην παρουσιάσεις ελλειπές τοπογραφικό διότι μπορεί καποια στιγμή να υποστείς τις συνέπειες του νόμου...ποτε δεν ξερεις τι θα σου ξημερώσει.

Αυτες οι περιπτώσεις με τα εξ αδιαιρέτου είναι καταδικασμένες να μην γινουν ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ισχύουν οι κάθετες σε εκτος σχεδίου διότι το κληροτεμάχιο παραμένει εννιαίο. ( σημειωτέο οτι δε μιλαμε για κατάτμιση..)

 

Το θέμα δεν είναι μόνο οικονομικό αλλά και νομικό.. γίνεται να αποτυπώσεις την ιδιοκτησία κάποιου ενώ αυτός δεν το επιθυμεί??

 

Σκέφτηκα να παρουσιάσω μόνο το συγκεκριμένο τμήμα του ιδιοκτήτη Α και απλά να περιγράψω με λόγια ότι το " τμημα Α αποτελεί τμήμα του κληροτεμαχίου Χ"

 

Ξέρω ότι ξεφεύγω από τις προδιαγραφές.. αλλιώς το ξύλο δεν το γλιτώνω απο τους γείτονες.. :???:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εάν παρουσιάσεις μόνο το τμήμα Α, τότε το διάγραμμα σου δεν εξυπηρετεί στον σκοπό του, δηλαδή την αποτύπωση ολόκληρης της ιδιοκτησίας.

Θα αποτυπώσεις τα κτήρια όπως προείπε ο συνάδελφος με στάσεις εκτός των τμημάτων όπου δεν σου επιτρέπεται η είσοδος (ευτυχώς για τα reflectorless όργανα) και θα τα παρουσιάσεις κανονικά στο διάγραμμα. Προσοχή στις κάθετες, όσες συστάθηκαν μετά το 1992 είναι άκυρες όπως σου είπε ο συνάδελφος παραπάνω, έλεγξε το συμβόλαιο σύστασης καθέτου!

Ζήτα μια αμοιβή που να ανταποκρίνεται στην δουλειά σου, και εάν φοβάσαι το ξύλο πάρε μαζί σου έναν φουσκωτό φίλο σου ή έναν άγριο σκύλο ;)

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ας πούμε ότι ο Hondrog βρήκε τρόπο να τα αποτυπώσει (αν και το ηθικό δίλημμα του πώς αποτυπώνεις την ιδιοκτησία κάποιου, όταν σου έχει πει ότι δεν θέλει παραμένει για μένα). Μετά;

Αν είναι αρκετά μεγάλο το κληροτεμάχιο ώστε να είναι οικοδομήσιμο, θέλει διάγραμμα κάλυψης. Εκεί τι θα υπολογίσεις; Μόνο τον Α; Πρόστιμο για ποιον θα βγάλεις; Μόνο για τον Α; Το τοπογραφικό ποιος θα στο πληρώσει;

Έχω αντίστοιχη περίπτωση κληροτεμαχίου 27 στρεμμάτων με περίπου 50 κάθετες. Έχουν κτίσει αυθαίρετα καμμιά δεκαριά. Από αυτούς ενδιαφέρονται οι τρεις και φαίνονται ζεστοί. Άλλος ένας θέλει μεν, αλλά δεν έχει λεφτά. Για άλλον έναν ξέρω ότι έχει ήδη απευθυνθεί σε άλλο μηχανικό. Και οι υπόλοιποι ούτε ν' ακούσουν.

 

Καλή φάση,ε;

 

Επειδή είναι πάμπολλες αυτές οι περιπτώσεις στα εκτός σχεδίου και επειδή (ας μη γελιόμαστε) αυτές είναι οι σοβαρές περιπτώσεις αυθαιρέτων (ολόκληροι οικισμοί - φαντάσματα), προς το παρόν ... περιμένω μήπως υπάρξει κάτι ειδικώς για αυτά (με σαφή κίνδυνο να χάσω τη δουλειά από κάποιον που απλά θα πάει να δείξει του καθενός την κάθετη κι ό,τι γίνει).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε DIMITRIS80 αμα είσαι φουσκωτος κι εχεις και reflectorless είσαι ευπροσδεκτος! :grin:

 

Παντως με την παρεμβολή και του favio νομίζω το ερώτημα σοβαρεύει πολύ και ελπίζω να αντιμετωπιστεί κατάλληλα..

Edited by Hondrog
Link to comment
Share on other sites

Το ότι η παρεμβολή μου προσδίδει σοβαρότητα στο ερώτημα το θεωρώ κολακευτικό και ευχαριστώ για το σχόλιο 8-) !!

Έστειλα mail με ερώτημα σχετικά μήπως και δοθεί πιο σαφής απάντηση.

Προσωπικά δεν καλύπτομαι από την απάντηση 12, Β' μέρος FAQ, γιατί ενώ η ερώτηση αφορά σε κτίσματα ή διαμερίσματα, η απάντηση είναι για διαμέρισμα (άσε που στην ερώτηση δεν διασαφηνίζεται αν υπάρχει σύσταση οριζοντίων, επομένως και αυτοτελής ιδιοκτησία).

Στον Ν.2052/1992 που κατήργησε τις κάθετες στα εκτός σχεδίου λέει ότι είναι άκυρες όσες έγιναν μετά την ισχύ του νόμου.

Δηλαδή οι δικοί μου που έχουν σύσταση καθέτων του 1990; Τα συμβόλαια ιδιοκτησίας τους μιλάνε για αυτοτελή ιδιοκτησία. Άρα μπορώ να τους προχωρήσω τον καθένα ξεχωριστά; (και τι σόι τοπογραφικό θα κάνω :confused: )

Για να δούμε, θα μου απαντήσει κανένας αρμόδιος;

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ισχύουν οι κάθετες..η φράση "αυτοτελή ιδιοκτησία" δεν υποδηλώνει κάτι περισσότερο από την καθετότητα..

 

Θα ρωτήσω και τον ΠΣΔΑΤΜ μήπως κατατεθεί κάτι ποιο επίσημο σαν ερώτηση.

Edited by Hondrog
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.