Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση ηλιακού θερμοσίφωνα σε κεραμοσκεπή


alexsa

Recommended Posts

Σκέφτομαι να τοποθετήσω στην κεραμοσκεπή του σπιτιού μου ηλιακό θερμοσίφωνα. Κάτω από την κεραμοσκεπή θα τοποθετηθεί το boiler.

΄Εχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία, τι μέγεθος να βάλω (4 με 5 άτομα) και διπλής ή τριπλής ενέργειας?

Σας ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να τοποθετήσω στην κεραμοσκεπή του σπιτιού μου ηλιακό θερμοσίφωνα. Κάτω από την κεραμοσκεπή θα τοποθετηθεί το boiler.

΄Εχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία, τι μέγεθος να βάλω (4 με 5 άτομα) και διπλής ή τριπλής ενέργειας?

Σας ευχαριστώ πολύ....

Έτσι όπως φαντάζεσαι την κατασκευή στον συγκεκριμένο χώρο το μπόϊλερ θα είναι σε ψηλότερη ή σε χαμηλότερη θέση απ΄αυτήν που θα βρίσκονται οι συλλέκτες;
Link to comment
Share on other sites

.......το μπόϊλερ θα είναι σε ψηλότερη ή σε χαμηλότερη θέση απ΄αυτήν που θα βρίσκονται οι συλλέκτες;

 

Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία εαν το boiler τοποθετηθεί χαμηλότερα από τον συλλέκτη, το έχω κάνει σε αρκετές κεραμιδοσκεπές για λογούς αισθητικής

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία εαν το boiler τοποθετηθεί χαμηλότερα από τον συλλέκτη, το έχω κάνει σε αρκετές κεραμιδοσκεπές για λογούς αισθητικής

Έχεις τοποθετήσει μπόϊλερ χαμηλότερα από τον συλλέκτη σε σύστημα φυσικής ροής; Edited by COSTAS T
Link to comment
Share on other sites

..........σε σύστημα φυσικής ροής;

 

Εγώ δεν μίλησα για σύστημα φυσικής ροής………….

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλιακός θερμοσίφωνας μόνο, είναι φυσικής ροής. Σε αυτό αναφέρεται ο Κώστας. Εσύ, να υποθέσω, αναφέρεσαι σε ηλιοθερμικά πάνελ με boiler και κυκλοφορητή?

Link to comment
Share on other sites

O ηλιακός θερμοσίφωνας μετατρέπεται , απλά θέλει περισσότερη εργασία κατά την εγκατάσταση τοποθετώ θερμοδιαφορικο και τον ειδικό κυκλοφορητή για ηλιακά με στραγγαλισμένη την βάνα έξοδο του. Ξέρεις τη είναι να σου λέει η ‘κυρία αχ κ’ Νικό δεν μου αρέσει να βλέπω αυτό το βαρέλι δίπλα στην καμινάδα απο το τζακι που την έχω επενδύσει με πέτρα , απα,πα,πα, αισθητικά δεν ταιριάζει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία εαν το boiler τοποθετηθεί χαμηλότερα από τον συλλέκτη, το έχω κάνει σε αρκετές κεραμιδοσκεπές για λογούς αισθητικής

Εγώ δεν μίλησα για σύστημα φυσικής ροής………….

Προκύπτει από την προηγούμενη απάντησή σου;
Link to comment
Share on other sites

COSTAST, δεν κατάλαβα τη εννοείς με την ερώτηση, γίνε ποιο σαφής σε παρακαλώ

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Νίκο νομίζω ο Κώστας θεωρεί ιδιαίτερης σημασίας το κόστος και δεν εχει και άδικο.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.