Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκίαση με απώλειες 30% τις πρωινές ώρες


sebastian leto

Recommended Posts

Σχεδίασα στο pvsyst την παρακατω εγκατασταση σε μια ταράτσα, η οποία έχει ένα σπιτάκι το οποίο είναι στην ανατολή και κατα τις πρωινές ώρες εώς τις 8 το πρωί κυρίως απο Μαϊο εώς Οκτώμβρη θα σκιάζονται πλήρως τα panel που είναι τοποθετημένα απο την πάνω πλευρά. απο εκείνη την ωρα και μετα θα υπαρχουνε μονο σκιασεις μικρες απο το στηθαιο. Η καθημερινη τους σκιαση για τοσο καιρο δε θα φθειρει τα pannel λογω της υψηλής τάσης που θα εφαρμοζεται σε αυτά? Εγω τους είπα οτι κανονικα 5kw σύστημα πρέπει να εγκαταστήσουνε.

Link to comment
Share on other sites

οκ είσαι δεν υπάρχει λόγος να κόψεις πάνελ που σκιάζονται τόσο νωρίς.

 

Διαβάζοντας βιαστικά το μήνυμα σου είχα καταλάβει από τις 8 όχι μέχρι τις 8.

 

Τις σκιάσεις από το στηθαίο θα διερευνούσα λίγο καλύτερα στην θέση σου αφού το μικροσκιάσεις είναι σχετικό.

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

Να κάνω κι εγώ μια παρόμοια ερώτηση:

Έχω μια εγκατάσταση με 2 παράλληλες βάσεις πάνελ τα οποία μπαίνουν πάνω-κάτω, δλδ στη μία βάση 7 πάνελ κάτω και 7 πάνελ από πάνω τους και με την ίδια κλίση και το ίδιο στη δεύτερη βάση.

Τους χειμερινούς μήνες έχω σκιάσεις στα πάνελ της κάτω σειράς της πίσω βάσης όσο και να προσπαθώ να κρατάω αποστάσεις. (δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά). Το κάθετο ύψος της βάσης είναι περίπου 1.5 μέτρο και κρατάω απόσταση 3 μέτρα.( αλλά και στα 5 πάλι έχω).

Εκτός από τις μεσημεριανές ώρες όλες τις υπόλοιπες έχω τις σκιάσεις που ανέφερα πιο πάνω

Είναι αποδεκτό? Γίνεται να μην έχω καθόλου σκιάσεις το χειμώνα? Υπάρχει κάποιος εμπειρικός κανόνας που χρησιμοποιούμε για τις αποστάσεις των βάσεων?

Αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To χειμώνα δύσκολα να μην έχεις σκιάσεις ολόκληρη την ημέρα (σε ταράτσεις).

Αποδεκτό τους χειμερινούς μήνες είναι η απόλυτη αποφυγή σκιάσεων ανάμεσα στις 10:00 με 14:30.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Καλή ιδέα η 4πάνελη αλλά θα πρέπει να υπολογίσω και να συγκρίνω τη διαφορά απόδοσης με 10-15 μοίρες.

Sonik79 όταν λες μείωσε (10-15) εννοείς από 30deg να πάω στις 20? ή να βάλω την 4πάνελη στις 10-15 μοίρες?

 

Επίσης σκέφτομαι ότι αν δεν καταφέρω να αποφύγω τις σκιάσεις να βάλω τα κάτω πάνελ σε κάθε βάση στο 2ο ΜΡΡΤ traker του inverter (SMA 1000TL-10)

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 3-4% μου βγάζει το pvgis η διαφορά από τις 30 στις 15 μοίρες. Στις 10-15 θα έλεγα να πας καθ'ότι στις 20 μοίρες με μία υποτείνουσα στα 7μ. σου βγάζει ένα ύψος στα 2,4μ περίπου το οποίο είναι κοματάκι επίφοβο θα έλεγα......στις 10-15 μοίρες νομίζω υπάρχουν και custom λύσεις σε κάποιες εταιρείες και είσαι κ πολύ πιο safe.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μειώσεις την κλίση της μπροστινής βάσης αντι για 30 να την πας 20-25. Να σηκώσεις την πίσω βάση κατα 70 πόντους για παράδειγμα απο την ταράτσα και τέλος να την πήγαινες και λιγο πιο πίσω, όσο πάει.

Edited by Myiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.