Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση επί της διαδικασίας.Ποιος ελέγχει?


Recommended Posts

Έχω μια απορία που απότι έχω δει δεν έχει αναφερθεί. Τι γίνεται μετά την υποβολή των σχεδίων στην β φάση? Θα υπάρξει έλεγχος αν έχει υπολογισθεί σωστά το πρόστιμο? Και αν ναι από ποιον?Από το υπουργείο? Πόσους μηχανικούς να έχει εκεί?

Δηλαδή κάποιος συνάδελφος ολοκληρώνει μία αίτηση , στέλνει και τα δικαιολογητικά στην β φάση και με τόσες ασάφειες ας υποθέσουμε ότι έχει υπολογίσει λάθος το πρόστιμο. Ποιος και πότε θα το ελέγξει αυτό?

Αν ελέγχει το υπουργείο μιλάμε για μια διαδικασία που μπορεί να κρατήσει χρόνια..Και τι γίνεται στην περίπτωση που έχει πληρωθεί εφάπαξ το πρόστιμο και τελικά βγαίνει μεγαλύτερο η μικρότερο?Θα του ζητήσουν και άλλα?Θα του δώσουν πίσω τα παραπάνω που πλήρωσε?

Εδώ για ένα απλό πολλαπλασιασμό στους ημιυπάιθριους και πήρε μήνες στις πολεοδομίες να βγάλουν τα πρόστιμα.Φανταστέιτε τώρα...

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα συμβεί είναι ότι η αρμοδια πολεοδομία θα ελένξει δειγματολειπτικά (5% νομίζω) των υποβολών, και για να γίνει αυτο θα αποκτήσει πρόσβαση αργότερα (μετά την λήξη της Β φάσης) στο σύστημα του ΤΕΕ ώστε να ελένξει τα υποβεβλημένα στοιχεία.

Εάν τώρα ανακαλύψει λάθος προφανώς θα εξαρτάται από την βαρύτητα αυτού του λάθους... εάν το λάθος αφορά τον υπολογισμό του προστίμου τότε ΚΛΑΨΤΕ και εμάς και τους ιδιοκτήτες, εμείς θα είμαστε υπόλογοι στους ιδιοκτήτες και οι ιδιοκτήτες υπόλογοι στην υπηρεσία κατεδαφίσεων...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλέπεται πουθενα ότι η πολεοδομία ή κάποιος άλλος θα ελεγξει το πρόστιμο (φοβερός και στο σημείο αυτό ο νόμος....)

Η πολεοδομία όσο υπάρχει θα ελέγξει ποσοστό 5% των δηλώσεων για να δει αν

 

τα στοιχεία των δηλώσεων που αφορούν την περιγραφή της κατασκευής το εμβαδόν και τη χρήση της είναι αληθή και ακριβή

 

και μόνον (παρ. 3 άρθρου 27).

 

Οπότε με τις ευλογίες του ΤΕΕ (που έστησε το πρόγραμμα υπολογισμού για να διασφαλιστεί η ορθότητα των υπολογισμών) και του ΥΠΕΚΑ (που προέβλεψε μόνο τους παραπάνω ελέγχους), ό,τι πρόστιμο και να υπολογίσουμε, όπως και να το υπολογίσουμε, έλεγχος και συνέπεις δεν προβλέπεται για αυτό.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θα γίνει σφαγή είναι στα εκτός σχεδίου με πολλά κτίρια και ιδιοκτήτες, με άκυρες πράξεις καθέτου ιδιοκτησίας.

Επίσης γέλια πολλά θα πέσουν με την παλαιότητα.

Σκεφθείτε : Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε υπόγειο, από αποθήκη σε κατάστημα με άδεια οικοδομής προ του 1983. Πως αποδεικνύεται η παλαιότητα της αλλαγής;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το τεε θα προωθήσει τους ηλεκτρονικούς φακέλους σε κάθε αρμόδια πολεοδομία και μετά αυτοί σε ποσοστό 5% θα κάνουν έλεγχο.Το υπόλοιπο 95% δηλαδή ότι δήλωσε , σωστό λάθος ,αυτό είναι το πρόστιμο τέλος?Κανένας έλεγχος έστω και για τα βασικά πχ μη συμβατότητα των μέτρων που δηλώνεις για το πρόστιμο με τα σχέδια κλπ. Καλύτερα να μην το μάθουν οι ιδιοκτήτες αυτό και μας λένε θα το ρισκάρω , δήλωσε εσύ λιγότερα μέτρα, ή όλα αποθήκες κτλ ή παλαιότητα πριν το 83...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θα γίνει σφαγή είναι στα εκτός σχεδίου με πολλά κτίρια και ιδιοκτήτες, με άκυρες πράξεις καθέτου ιδιοκτησίας.

Επίσης γέλια πολλά θα πέσουν με την παλαιότητα.

Σκεφθείτε : Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε υπόγειο, από αποθήκη σε κατάστημα με άδεια οικοδομής προ του 1983. Πως αποδεικνύεται η παλαιότητα της αλλαγής;

 

Με κάποιο συμφωνητικό μίσθωσης με ημερομηνία της εφορίας, με τιμολόγια του καταστήματος ότι λειτουργεί πρίν το 1983 ή την αλλαγή έδρας της εταιρείας πο το μισθώνει ή το χρησιμοποιεί κλπ κλπ

 

Πάντως χαμός θα γίνει...στις μεταβιβάσεις που θα πηγαίνουν να πάρουν βεβαιώσεις και δεν θα μπορούν, λόγω λάθους δήλωσης, με τους δικηγόρους να το εξετάζουν εξονυχιστικά για το αν εγινε σωστά ή όχι κλπ κλπ....

 

Πάντως θα ήθελα να ήξερα, η πολεοδομία που δεν έχει εμπλακεί μεχρι στίγμης στην υπόθεση και δεν εχει συναντήσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε και δεν εχει καν διαβάσει το νόμο όπως εμείς, τι έλεγχο θα κάνει? Η πολεοδομία θα λέει έτσι, εγω θα λέω αλλιώς, τα παραδείγματα δεν θα βοηθάνε (και μεταξύ μας, δεν είναι νόμος τα παραδείγματα, εδω δεν ειναι οι εγκύκλιοι!), τα δικαστήρια δεν θα μπορούν να βγάλουν άκρη....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα συμβεί είναι ότι η αρμοδια πολεοδομία θα ελένξει δειγματολειπτικά (5% νομίζω) των υποβολών, και για να γίνει αυτο θα αποκτήσει πρόσβαση αργότερα (μετά την λήξη της Β φάσης) στο σύστημα του ΤΕΕ ώστε να ελένξει τα υποβεβλημένα στοιχεία.

Εάν τώρα ανακαλύψει λάθος προφανώς θα εξαρτάται από την βαρύτητα αυτού του λάθους... εάν το λάθος αφορά τον υπολογισμό του προστίμου τότε ΚΛΑΨΤΕ και εμάς και τους ιδιοκτήτες, εμείς θα είμαστε υπόλογοι στους ιδιοκτήτες και οι ιδιοκτήτες υπόλογοι στην υπηρεσία κατεδαφίσεων...!!!!

Και αυτό μου φαίνεται υπερβολικό ,με τόσες ασάφειες που υπάρχουν όσοι βιάστηκαν να υποβάλλουν γιατί είχαν δικαστήρία πχ ή έπρεπε να μεταβιβάσουν είναι πολύ πιθανόν να έχουν λάθη στους υπολογισμούς. Πως μπορείς να ζητήσεις ευθύνη από τον μηχανικο η τον ιδιοκτήτη όταν έχει τόσο κενά ο νόμος σου 1,5 μήνα μετά.Μήπως απλά κληθεί να διορθώσει τα στοιχεία και του ζητηθει να πληρώσει την διαφορά που προκύπτει

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω οτι εφοσον σε μια δηλωση δεν υποκριπτεται το οτιδηποτε απλα μπορει να εχει γινει καποιο λαθος λογω πολλων παραγοντων που δεν μπορει να μας κατηγορησει κανενας αφου μετα απο 1.5 μηνα ολα ειναι ασαφη και στον αερα , δεν θα υπαρξει προβλημα , εγω τουλαχιστο προειδοπειω τους πελατες μου οτι κατι τετοιο μπορει και να συμβει. δεν νομιζω να μας στειλουνε πειθαρχικο απο τη στιγμη που δεν εκρυψα αυθαιρετο απλα σαν ανθρωπος εκανα ενα λαθος στον υπολογισμο του προστιμου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός θα εξετάσει άμα έκανες όντως λάθος ή το έκανες επίτηδες για να κερδίσεις στο πρόστιμο... και με τι κριτίρια θα αξιολογηθεί το σοβαρό ή όχι της υπόθεσης...και άμα δηλώσεις κάτι όπως νομίζεις σωστό και βγεί παράδειγμα να λέει κατι άλλο σε καλύπτει τίποτα? εδώ ακόμα καταθέτουν τροπολογίες!!!!! Είμαστε ξεκάρφωτοι σε πολλά θέματα με τον νόμο αυτό και κάποια στιγμή θα τα βρούμε μπροστά μας...ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.