Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυο κτίσματα στο ίδιο οικόπεδο


Recommended Posts

Συναδελφοι καλημερα...δεν ξερω αν εχει ειδη συζητηθει το παρακατω προβλημα αλλα δεν εχω χρονο να ψαξω.

σε ενα οικοπεδο υπαρχουν δυο κτισματα (κατοικιες) του ιδιου ιδιοκτητη εκ των οποιων το ενα εχει αδεια και το αλλο οχι . παω με δυο δηλωσεις και δυο παραβολα η με μια?

Θεωρω οτι ειναι δυο ανεξαρτητες αυτοτελεις ιδιοκτησιες οποτε παει με δυο δηλωσεις αλλα δεν ειμαι σιγουρος.....

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σε οικέπεδο με 3 κτίσματα, το ένα με Ο.Α. και τα υπόλοιπα 2 άνευ (τα οποία όμως εμφανίζονται στο τοπογραφικό του κτίσματος με Ο.Α.) τι κάνω; 3 δηλώσεις;

 

Δεν είναι λογικό να γίνει μια δήλωση με 3 φύλλα καταγραφής παραβάσεων;

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 ομως θα θεωρηθουν με οικοδομικη αδεια.

τι εννοεις και τα δυο θα θεωρηθουν με Ο.Α... αφου θα γινουν 2 διαφορετικεσ δηλωσεις σάυτην που θα αναφερεται το κτισμα χωρις αδεια εγω θα βαλω πως εχει? τοτε ποιος ο λογος να κανω 2 δηλωσεις???

εκτος αν εννοεις οτι οι 2 δηλωσεις γινονται επειδη ειναι 2 λειτουργικα αυτοτελεις ιδιοκτησιες και αυτο χωρις αδεια ειναι υπερβαση της αδειας του πρωτου...δεν ξερω με μπερδεψες τωρα!!!

 

Σε οικέπεδο με 3 κτίσματα, το ένα με Ο.Α. και τα υπόλοιπα 2 άνευ (τα οποία όμως εμφανίζονται στο τοπογραφικό του κτίσματος με Ο.Α.) τι κάνω; 3 δηλώσεις;

 

Δεν είναι λογικό να γίνει μια δήλωση με 3 φύλλα καταγραφής παραβάσεων;

εννοεις οτι φαινονται στο τοπογραφικο της Ο.Α??

δεν μπορει να γινει αυτο που λες γιατι το αν εχει οικοδομικη αδεια το δηλωνεις για ολα τα φυλλα καταγραφης που θα βαλεις και οχι για καθενα χωριστα...εκτος αν οπως ειπα και πιο πανω θεωρησεις οτι τα 2 που δεν εχουν αδεια αποτελουν υπερβαση του πρωτου που εχει ..αλλα και παλι πως θα γινει αυτο αφου ειναι 3 ανεξαρτητες αυτοτελεις λειτουργικα ιδιοκτησιες????

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

@patrick

Η ύπαρξη ή όχι ο.α. αφορά το οικόπεδο και όχι απαραίτητα την κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία. Συμφωνώ με τον sundance. Καταλαβαίνω πως σου φαίνεται περίεργο αλλά σύμφωνα με το παράρτημα 1 της εγκυκλίου 13 εγώ αυτό καταλαβαίνω. 2 δηλώσεις και οι 2 με ο.α.

Link to comment
Share on other sites

δλδ στο ίδιο ενιαίο οικόπεδο που έχει δυο ξεχωριστές κατοικίες πχ θα κάνουμε δύο δηλώσεις και συνεπώς δύο φορές αμοιβή για το ίδιο τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.