Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tracker σε δώμα (10KW)


gianniskriti

Recommended Posts

τι να πει και ο έρημος ο νομοθετης :mrgreen:

θόρυβο σίγουρα δεν έχεις απλά θεωρώ ότι είναι υπερβολικό το τράκερ στο δώμα.

Στατικά δεν νομίζω ότι θέλει αλλά δεν θα πρέπει να δεις την φέρουσα ικανότητα του κτιρίου για να τα βαλεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλά την ψάχνουν μερικοί γιατί οι απολαβές στο τρακερ πολλ/ζονται με 0,55

 

 

 

Τελικά ρε παιδιά, πόση είναι η διαφορά απόδοσης( %) ενός τρακερ από ένα σταθερό

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! αν δουλευει το tracker οπως πρεπει ( να μην παθαινει ζημιες και να εχει σωστο προγραματισμο στο PLC) ,θα δεις διαφορα απο 25%-35%..η διαφορα αυτη εξαρταται απο το αν ειναι μονου η διπλου αξονα και απο το υψος της κατασκευης (ψηλα tracker αποδιδουν καλυτερα απο χαμηλα λογω καλυτερης ψυξης των πανελ).

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο gianniskriti.

Μιλώντας για την λύση που ξέρω εγώ, το σύστημα δεν κάνει θόρυβο, (τουλάχιστον όταν δουλεύει κανονικά!!).

Η λύση της έδρασης του επί δοκών που πρότεινε ο rodag παραπάνω είναι αυτή που προτείνω και εγώ με μικρές αλλά σημαντικές τροποποιήσεις.

Στατικά φορτία είναι μικρά (αλλά όχι ασήμαντα.) Με βάση την στατική ανάλυση που έχω κάνει έχω μέγιστες αντιδράσεις (κατακόρυφος άξονας ο Ψ) της τάξης του

Fx 0.0 έως -5 kN,

Fy +1.51 έως -15.1 kN,

Fz 0,0 έως 14.1 kN,

Mx 0.0 έως 15 kNm

My 0.0 έως 3.53 kNm,

Mz 0.0 έως -6.09 kNm

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι τα πεθαμένα φορτία. (καλό ε??)

Είναι η περιβάλλουσα των εντάσεων αν άξονα βάση του eurocode για πινακίδα και στέγη 30μοιρών.

Το ίδιο βάρος του είναι περίπου στα 1.90kN.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενδιαφέρον... Και δεν εννοώ τεχνικά ενδιαφέρον...

 

http://www.energypress.gr/news/Oikiako-fwtoboltaiko-me-tracker-apo-thn-Avelion

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επειδή το ξέρω το έργο η επιφάνεια ήταν 250 τμ με εμπόδια. Γιαυτό έγινε και μεικτό το σύστημα (6kW σε degertracker & 4kW σε σταθερό). Τα τράκερ μπήκαν στην πόρτα Α του Tripower και τα σταθερά στη πόρτα Β. Έτσι δε χάνεται τίποτα αφού οι δύο πόρτες έχουν διαφορετικό MPP.

 

Επίσης τα deger δεν έχουν PLC αλλα πατενταρισμένο αισθητήρα, μόλις τα ηλεκτρίζεις πάνε στον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λογω της Οικονομικης καταστασης προτιμησα να μην βαλω tracker στη στεγη (επιπλεον 8000 ευρω) τελικα..αλλα αρχιζω σιγα σιγα να το μετανιωνω..το σταθερο 10αρι μου βγαζει αυτη τη στιγμη 64-65-66,με tracker θα ημουν σιγουρα κοντα στις 90 kwh,αν αναλογιστω την διαφορα που εχουν τα σταθερα παρκα σε σχεση αυτων με tracker..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.