Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για αυθαίρετο <20τ.μ. το πρόστιμο πληρώνεται μόνον εφάπαξ?


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Είναι η 1η φορά που γράφω στο forum. Ήθελα να ρωτήσω για την περίπτωση που το αυθαίρετο κτίσμα είναι <20τ.μ. (σε αγροτ. μη άρτιο & μη οικοδομήσιμο), ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να πληρώσει εφάπαξ ή υπάρχει η δυνατότητα και για πληρωμή σε δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εφάπαξ υποχρεωτική πληρωμή είναι αν το πρόστιμο είναι μικρότερο ή ίσο με 900€.Το 2000λιαρο ήταν αρχικά σαν ταρίφα για τα <20μ2 αλλά όχι υποχρεωτικά εφάπαξ.Τώρα το 2000λιαρο έγινε προαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμή του κατ΄αποκοπή προστίμου όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 6β του άρθρου 24, πρέπει να γίνει εφάπαξ, χωρίς έκπτωση έως τις 31.12.2011 (για την ημερομηνία κρατάμε μία πισινή γιατί η παράταση θα δοθεί στα σίγουρα.)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε όμως δεν αρκεί να είναι απλά <20 τ.μ. αλλά και να είναι μία η αυθαιρεσία. Αν π.χ. έχεις υπέρβαση δόμησης 18 τμ και απο αυτή την επέκταση έχεις και υπέρβαση κάλυψης υπολογίζεται το πρόστιμο κανονικά από τον τύπο και όχι κατ' αποκοπή.

Link to comment
Share on other sites

Η εφάπαξ υποχρεωτική πληρωμή είναι αν το πρόστιμο είναι μικρότερο ή ίσο με 900€.Το 2000λιαρο ήταν αρχικά σαν ταρίφα για τα <20μ2 αλλά όχι υποχρεωτικά εφάπαξ.Τώρα το 2000λιαρο έγινε προαιρετικό.

ρε παιδιά λέτε πως είναι προεραιτικό εγώ σε παράβαση 7,5 τμ. (υπέρβαση δόμησης ) το πρόστιμο βγαίνει 1090 ευρώ πλήρωσα το παράβολο 500 ευρώ και το σύστημα του ΤΕΕ μου δίνει μόνο εφ' άπαξ πληρωμή έως τις 30/12 1500 ευρώ υπόλοιπο άρα το 2000αρο. Το πληρώνω ή υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί αυτό?

Αν μπορεί κάποιος ρε παιδιά ας μου απαντήσει γιατί έχω πολλές τέτοιες περιπτώσεις που μέχρι τώρα τους έλεγα ότι είναι 2000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε προαιρετικό βάσει απάντησης του ΥΠΕΚΑ.

Κάποια στιγμή θα αλλάξει το σύστημα.

Θα δοθούν παρατάσεις. Το άφησε να εννοηθεί ο υπουργός.

Βάλε στον πάγο λίγο τους υπόλοιπους.

Για αυτό που τρέχει ήδη δε ξέρω τι θα γίνει.

Άμα κάτι σε βιάζει, μπορείς να βάλεις μία παρανομία ακόμα (π.χ. ένα 13άρι) και να δεις πόσο σου βγαίνει το τελικό πρόστιμο. Μπακαλίστικο και δε σου το προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

12 μ2 ΜΟΝΟ Υ.Δ. υπολογιζόμενο προστιμο 576 € , πρέπει να ''εφεύρω'' κάτι που δεν υπάρχει (π.χ. ενα τσιμεντόλιθο σε ρόλο BBQ) + 500 € = 1076 € με δοσεις, για να γλυτωσει το 2χιλιαρο εφαπαξ ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.