Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για αυθαίρετο <20τ.μ. το πρόστιμο πληρώνεται μόνον εφάπαξ?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά τι γίνεται με το 2000ρο και τα μέχρι 20τμ;

Τώρα προέκυψαν δύο θέματα και δεν ξέρω τι να απαντήσω στους ανθρώπους....

Περίπτωση αποθήκης 19τμ που μετατράπηκε σε κύριο χώρο και μου βγαίνει πρόστιμο 4.000 ευρώ, αυτό πως γίνεται;

Και σε άλλη περίπτωση, 8τμ υπέρβαση στο δώμα και βγάζει 450ευρω.

Η περίπτωση του PanRek τι εξυπηρετεί με τα εξτρα 500ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με το 2000ρο και τα μέχρι 20τμ;

Τώρα προέκυψαν δύο θέματα και δεν ξέρω τι να απαντήσω στους ανθρώπους....

Περίπτωση αποθήκης 19τμ που μετατράπηκε σε κύριο χώρο και μου βγαίνει πρόστιμο 4.000 ευρώ, αυτό πως γίνεται;

Και σε άλλη περίπτωση, 8τμ υπέρβαση στο δώμα και βγάζει 450ευρω.

Η περίπτωση του PanRek τι εξυπηρετεί με τα εξτρα 500ευρώ;

 

συμφωνα με την Δ8 ερωτοαπαντηση του υπεκα δεν ειναι υποχρεωτικη η διαταξη του αρθρου 24 παρ 6 για παραβασεις μεχρι 20 τ.μ. απλως μεχρι στιγμης το συστημα του τεε δεν εχει αναβαθμιστει με αποτελεσμα αν βαλεις μια παραβαση υπερβαση δομησης μεχρι 20 τ.μ να σου βγαζει το 2000. το 2000 ηταν για μια μονο παραβαση κ για υπερβαση δομησης, πιθανον να σου βγαινει 4000 επειδη ειναι αλλαγη χρησης κ οχι υπερβαση δομησης? συμφωνα με το οτι ισχυε μεχρι την Δ8 ο PANREK στην υπερβαση δομησης που ειχε εβαζε ακομη μια παρανομια ,ετσι ωστε να μην ισχυει το κριτηριο της μιας κ μοναδικης παρανομιας για να μην πληρωσει το 2000. αλλα πλεον αυτο το τεχνασμα δεν χρειαζεται, απλως πρεπει να περιμενουμε την ανανεωση του συστηματος του ΤΕΕ...αν κ οταν γινει...... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα υποβάλλει στο ΤΕΕ αυθαιρεσία 14 τετραγωνικών που έβγαζε πρόστιμο στο φύλλο καταγραφής 1870 ευρώ. Στα γενικά στοιχεία γινόταν στρογγυλοποίηση στα 2000 χωρίς να ανήκει στην κατηγορία <20%. Προχώρησα, στο παράβολο και στις δόσεις που έβγαιναν 2000 ευρώ. Πληρώνει ο πελάτης και τώρα πτο πρόγραμμα γράφει πρόστιμο 1870 και στην βεβαίωση που θέλω να τυπώσω γράφει οτι το πρόστιμο ειναι 1870 αλλά οι πληρωμές ήταν 2000. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί κατι τέτοιο? Και πως πέιθω τον πελάτη οτι δεν έχω κάνει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Του δείχνεις το νόμο που αναφέρει για τα <20μ2 και το καταποκοπήν πρόστιμο και του εξηγείς ότι κατόπιν έγινε η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, δεν ήταν περίπτωση <20% και κατ' αποκοπή πρόστιμο, αλλά αυτό δεν έχει πολύ σημασία. Το σημαντικό είναι οτι έχει ήδη πληρώσει παραπάνω πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν το σύστημα ανανεώθηκε για περιπτώσεις υπέρβασης δόμησης <20τ.μ. Έχω περίπτωση ημιυπαίθριου 10τ.μ. και μέχρι τώρα πίστευα ότι ο μόνος τρόπος να μειωθεί το πρόστιμο είναι να του βρω ακόμα μία παράνομη κατασκευή της περίπτωσης 13. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας ενημερώσει......
Link to comment
Share on other sites

4. Περίπτωση μεμονωμένων παραβάσεων <20τμ

Στην περίπτωση αυτή η διάταξη ενεργοποιείται μόνο σε κτήρια εντός σχεδίου και εφόσον το πρόστιμο θα είναι μικρότερο από τον κανονικό υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για διαμέρισμα εντός σχεδίου και το πρόστιμο υπολογίζεται 803€ στην κατάσταση επεξεργασίας. Αν δηλαδή το προχωρήσω δε θα βγει 2000€???

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ισχύει το αντίθετο.

Η διάταξη θα ενεργοποιείται όταν ο κανονικός υπολογισμός βγάζει πρόστιμο > από 2000€. (και πάλι λάθος μου φαίνεται αυτό, αλλά τι να πούμε... Εκτός άμα έχεις δυνατότητα, μετά την ενεργοποίηση της διάταξης να την παραβλέψεις)

Για τεστάρισμα, αφού πατήσεις το κουμπί του Ευρώ, δες στην πάνω καρτέλα το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.