Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπαγωγή στον Ν.4014, με έκδοση αδείας εντός 3ετίας και αμοιβές


Recommended Posts

Από μελέτες τι ζητάνε; αποτύπωση αρχιτεκτονικών, φ/ο, ύδρευση - αποχέτευση, πυροπροστασία; ζητάνε και θερμομόνωση; κι αν ειναι παλιό και δεν έχει; αμοιβές ως προσθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Από μελέτες τι ζητάνε; αποτύπωση αρχιτεκτονικών, φ/ο, ύδρευση - αποχέτευση, πυροπροστασία; ζητάνε και θερμομόνωση; κι αν ειναι παλιό και δεν έχει; αμοιβές ως προσθήκη;

 

Έχω καταθέσει κανονική άδεια, με όλα τα απαραίτητα.Απλά σημείωσα τους χώρους του 4014...Μετά τον έλεγχο τέλος του μηνός θα επανέλθω με περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου είπαν ότι αλλαγές όψεων δεν ρυθμίζονται!Π.χ. αλλαγές στα ανοίγματα του κτιρίου!Και ερωτώ!Αν δεν ρυθμίζονται τότε πως θα μπορώ να πάω να βγάλω μετά άδεια νομιμοποίησης για αλλαγές όψεων αν δεν έχουν δηλωθεί με 4014?Επίσης δεν ξέρουν τι παράβαση είναι αν έχει μεγαλώσει το ελεύθερο ύψος του υπογείου από 2,4 σε 2,7 χωρίς ξεμπάζωμα αλλά ωθώντας το κτίριο προς τα πάνω κατά 30 εκ. με διατήρηση του περιβάλλοντος χώρου 1,5 μέτρο από οροφή υπογείου και χωρίς υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους. Να προσθέσω ότι υψόμετρα περιβάλλοντος χώρου δεν φαίνονται στην άδεια γιατί δεν είχε γίνει μελέτη διαμόρφωσης. Δεν ξέρουν αν πρέπει να πάει με αναλυτικό τα επιπλέον 30 εκ. ή με υπέρβαση ύψους όλα τα τετραγωνικά του υπογείου ή καθόλου!Άντε βρείτε άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Όποιος μπορεί να μου πει:

Αν έχω υπόγειο (στην άδεια) βοηθητικό χώρο, ο οποίος υλοποιήθηκε ισόγειος, 112 μ2 , πρέπει να τον ρυθμίσω με τον 4014? Έχω περιθώριο δόμησης, άρα μπορώ να βγάλω άδεια, αλλαγής χρήσης από υπόγειο σε ισόγειο. Δηλ. θα πληρώσει μόνο το παράβολο (2000 ευρω>100μ2), χωρίς πρόστιμο αφού δεν έχω υπέρβαση δόμησης, έτσι δεν είναι? Πώς υπολογίζεται ΜΟΝΟ το παράβολο, χωρίς πρόστιμο? Υπάρχει άλλος τρόπος νομιμοποίησής του?

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΙΚΑ.............σε αντιστοιχη περιπτωση που μου ετυχε (με υπολοιπο δομησης), με παροτρυνση της πολεοδομιας, θα παω με αλλαγη χρησης και οχι υπαγωγη στον 4014/11. Εκτος κιαν στη περιπτωση σου υπαρχουν και αλλες παρανομιες (πχ αλλαγη διαστασεων κλπ) και ετσι δεν σε καλυπτει μια απλη αλλαγη χρησης.

Αν λοιπον πας με 4014/11 και αδεια σε 3 χρονια τοτε κανε τα εξης:

1. Υποβολη με μια παραβαση των 500€ και στον χωρο της τεχνικης εκθεσης γραψε πως θα πατε για αδεια νομιποιησης σε 3 χρονια.

2. Πληρωμη παραβολου και οταν εμφανιστει στο συστημα ξαναυποβαλεις και ξαναυποβαλεις μεχρι να γινει οριστικη υπαγωγη και βγαλει βεβαιωση ΥΠΕΚΑ

3. Προυποθεση για το παραπανω ειναι να δηλωσεις στο συστημα αμοιβων την εργασια σου και να παρεις Α/Α Εργου γιατι στο ζητα το συστημα των αυθαιρετων

4. Παιρνεις βεβαιωση ΥΠΕΚΑ και υποβαλεις στη πολεοδομια αδεια νομιμοποιησης με οτι αλλο ζητηθει

5. ...............μελλοντικα (αν χρειαστει)..................ξαναμπαινεις στο συστημα αυθαιρετων και υποβαλεις σκαναρισμενη την αδεια νομιμοποιησης

 

Αν παραλληλα ειχες και τμηματα του σπιτιου που θες να τακτοποιησεις με 4014/11, συμπληρωνεις τα "φυλλα" καταγραφης με τις αυθαιρεσιες και δεν βαζεις την παραβαση των 500€ που χρειαστηκε πριν μονο και μονο για το ελαχιστο παραβολο

PS: Βαλε τον ιδιοκτητη να υπογραψει ΥΔ πως καταλαβε την διαδικασια και θα βγαλει αδεια μεσα σε 3 χρονια

Link to comment
Share on other sites

......Θα πρέπει να ρωτήσω κι εγώ την Πολεοδομία να βεβαιωθώ ότι έτσι πρέπει να το κάνω..... Σ' ευχαριστώ πολύ, tzeno!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΙΚΑ.............σε αντιστοιχη περιπτωση που μου ετυχε (με υπολοιπο δομησης), με παροτρυνση της πολεοδομιας, θα παω με αλλαγη χρησης και οχι υπαγωγη στον 4014/11. Εκτος κιαν στη περιπτωση σου υπαρχουν και αλλες παρανομιες (πχ αλλαγη διαστασεων κλπ) και ετσι δεν σε καλυπτει μια απλη αλλαγη χρησης.

Αν λοιπον πας με 4014/11 και αδεια σε 3 χρονια τοτε κανε τα εξης:

1. Υποβολη με μια παραβαση των 500€ και στον χωρο της τεχνικης εκθεσης γραψε πως θα πατε για αδεια νομιποιησης σε 3 χρονια.

2. Πληρωμη παραβολου και οταν εμφανιστει στο συστημα ξαναυποβαλεις και ξαναυποβαλεις μεχρι να γινει οριστικη υπαγωγη και βγαλει βεβαιωση ΥΠΕΚΑ

3. Προυποθεση για το παραπανω ειναι να δηλωσεις στο συστημα αμοιβων την εργασια σου και να παρεις Α/Α Εργου γιατι στο ζητα το συστημα των αυθαιρετων

4. Παιρνεις βεβαιωση ΥΠΕΚΑ και υποβαλεις στη πολεοδομια αδεια νομιμοποιησης με οτι αλλο ζητηθει

5. ...............μελλοντικα (αν χρειαστει)..................ξαναμπαινεις στο συστημα αυθαιρετων και υποβαλεις σκαναρισμενη την αδεια νομιμοποιησης

 

Αν παραλληλα ειχες και τμηματα του σπιτιου που θες να τακτοποιησεις με 4014/11, συμπληρωνεις τα "φυλλα" καταγραφης με τις αυθαιρεσιες και δεν βαζεις την παραβαση των 500€ που χρειαστηκε πριν μονο και μονο για το ελαχιστο παραβολο

PS: Βαλε τον ιδιοκτητη να υπογραψει ΥΔ πως καταλαβε την διαδικασια και θα βγαλει αδεια μεσα σε 3 χρονια

 

 

για να καταλαβω το τελικό ποσό (τυπικά) που θα πρεπει να παει στον πελατη είναι το εξής:

2000(περιπου συμπ.ΦΠΑ αμοιβή μηχανικου για ενασχοληση με την διαδικασια του 4014)+500(παραβολο)+ΚΟΣΤΟΣ ΟΑ (διαδικασια με αρθρ22 ΓΟΚ)

 

 

?????

Link to comment
Share on other sites

st2..................Ε οχι και 2000€ για μια υποβολη στο συστημα!!!! 300€πουλακια και πολλα ειναι για μια τετοια δουλεια!! Βαλε και ΦΠΑ, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, παπαριες .....αντε 400€!! Η ΟΑ ειναι αλλο πραγμα, αναλογως την δουλεια αλλα σιγουρα 5000 x λ θα σου προτεινα. Το παραβολο φυσικα ειναι του πελατη!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ

ότι είναι υπερβολικό το ποσό και γι`αυτό έχω βάλει την λέξη τυπικά

 

αυτό ρωτάω

στο συστημα του ΤΕΕ όταν θα μπω για να κάνω την διαδικασια υπαγωγής στον Ν.4014και μετα έκδοση αδείας εντός 3ετίας, τις αμοιβές θα σου τις πεταξει το συστημα ότι πρεπει να είναι

283(ημερησια αμοιβη συμπ.ΦΠΑ)*6,75=1910,25 ~2000ευρω(που είπα πιο πριν)

 

ή υπάρχει άλλος τροπος

 

παντα στο τυπικο μερος αναφερομαι

Link to comment
Share on other sites

κανεις συμφωνητικο με πελατη για οποιο ποσο συμφωνησετε και το πας εφορεια για θεωρηση (αργοτερα θα "φτιαχτει" συστημα να το στελνουμε και ΤΕΕ).

Περνας στο συστημα των αμοιβων κανονικα με 6,75 ημερες (το ΤΕΕ περιμενει εγκυκλιους απο ΥΠΕΚΑ για να δεχεται οτι συμφωνησεις με πελατη) και θα τυπωσεις την εντολη πληρωμης.

Στο πεδιο "Ποσό καταβολής" συμπληρωνεις το ποσο που εχεις συμφωνησει με τον πελατη και το πληρωνεις με γραμματειο εθνικης τραπεζας.

Πληρωνεις ΦΕΜ βαση της συμφωνημενης πληρωμης και ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και χαρτοσημο βαση της "νομιμης" με το νεο εντυπο.

Αυτα βασικα ισχυουν και για εκδοση Ο.Α.

Μπορεις να ενημερωθεις με νομο 3919/11

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.