Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπαγωγή στον Ν.4014, με έκδοση αδείας εντός 3ετίας και αμοιβές


Recommended Posts

1. Υποβολη με μια παραβαση των 500€ και στον χωρο της τεχνικης εκθεσης γραψε πως θα πατε για αδεια νομιποιησης σε 3 χρονια.

2. Πληρωμη παραβολου και οταν εμφανιστει στο συστημα ξαναυποβαλεις και ξαναυποβαλεις μεχρι να γινει οριστικη υπαγωγη και βγαλει βεβαιωση ΥΠΕΚΑ

 

Μήπως είναι λίγο παρακινδυνευμένο αυτό;

Το άρθρο 26 παρ. 2 λέει ότι πληρώνεται το παράβολο που προκύπτει από το άρθρο 24, το οποίο εξαρτά το ύψος του παραβόλου από τα τετρ. μέτρα των προς τακτοποίηση ή νομ/ση επιφανειών.

Αν δηλώνοντας τις προς νομ/ση επιφάνειες προέκυπτε παράβομο1000 ή 1500 €, είσαι σίγουρος ότι με τα 500 € που θα πληρώσεις εσύ με τον τρόπο αυτό, δεν θα θεωρήσουν κατά την νομ/ση την δήλωση άκυρη;

Link to comment
Share on other sites

GEKA..........εχεις απολυτα δικιο!

Ομως ...... μπορει να ισχυριστει καποιος πως επειδη δεν ειναι το συστημα ετοιμο να δεχτει αιτηση για νομιμοποιηση μεσα σε 3 χρονια και επειδη δεν θεωρει πως υπαρχει υπερβαση δομησης, αφου υπαρχει υπολοιπο δομησης, για να κανει φυλλο καταγραφης, τοτε κανει ...... οπως τον συμφερει (η εννοια αυτη επικρατει στο νομο 4014/11!!!!)

 

Παντως.....εχεις δικιο!

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 24 παρ.1α: .....και έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση είτε της οικοδομικής άδειας, είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου, είτε χωρίς οικοδομική άδεια,.....

 

Νομίζω ότι σύμφωνα με το άρθρο 24 όπως φαίνεται παραπάνω, φύλλο καταγραφής δεν υποβάλλεται μόνο όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης, αλλά και όταν το κτίσμα έχει ανεγερθεί χωρίς οικοδομική άδεια.

Ερμηνεύω κάτι λάθος;

Edited by GEKA
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τι θες να πεις!

μη ψαχνεις να βρεις λεπτομερειες!

Οπως λες και συ..................ερμηνευω κατι λαθος?.........δεν παυεις να ερμηνευεις ομως!

Link to comment
Share on other sites

... και επειδη δεν θεωρει πως υπαρχει υπερβαση δομησης, αφου υπαρχει υπολοιπο δομησης, για να κανει φυλλο καταγραφης,....

Θέλω να πω ότι φύλλο καταγραφής γίνεται ανεξάρτητα αν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, αρκεί να υπάρχει αυθαίρετη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

tzeno σε ευχαριστώ παρα πολύ

 

για τον νομο περι απελευθερωσης αμοιβων 3919/11 τον ξέρω και την διαδικασια την ηξερα αυτό που δεν ήξερα αν το σύστημα έχει ενημερωθεί και μπορεις να βάλεις "ποσό καταβολής"

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε διώροφη κατοικία έχει βγει άδεια το '88 νομιμοποίησης αυθαιρέτου προ του '55 και προσθήκης επιπλέον χώρων.

Η αυθαιρεσία που έχω να αντιμετωπίσω αφορά το τμήμα της κατασκευής που έχει νομιμοποιηθεί σαν προ του 55. Στην νομιμοποίηση που έγινε (σαν προ του 55) το 88 δηλώθηκε σαν κατοικία ο όροφος και σαν αποθήκη το ισόγειο. Όμως το ισόγειο έχει πλέον χρήση κατοικίας. Πηγαίνοντας τώρα το ισόγειο με τον 4014 σαν αλλαγή χρήσης β.χ. μου βγαίνει ένα πρόστιμο περίπου 4000€. Θα μπορούσε αυτή η αυθαιρεσία να πάει προς έκδοση Ο.Α. ή θα κολλήσει στον αν πληρείται η θερμομόνωση, πυροπροστασία κτλ.;

:confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι μπορεί να πληρωθεί το παράβολο και να δηλωθεί ότι θα εκδοθεί άδεια οικοδομής Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποιος περιορισμός με απαιτήσεις θερμομόνωσης , πυροπροστασίας κλπ για να δηλωθεί έτσι στο Ν4014 Στην έκδοση της άδειας θα υποβάλεις ότι χρειάζεται πχ ενεργειακή μελέτη ΚΕΝΑΚ κλπ Μάλιστα μεταξύ μας έτσι εφαρμόζει το τύπο του νόμου και είναι νομότυπος αφού έχω δει να εκδίδονται παρόμοιες άδειες αλλαγής χρήσης , χωρίς να επιβάλεται πρόστιμο ειδικά αν δεν έχει γίνει καταγγελία και έχει συνταχθεί φύλλο ελέγχου από πολεοδομία.Εγώ όμως για να είναι σιγουρος θα συνιστούσα να ενταχθεί στο Ν 4014.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα.Βγάζω άδεια νομιμοποίησης σε ισόγεια κατοικία.Το παράβολο έχει πληρωθεί (500 ευρώ).Μέσα στο οικόπεδο υπάρχει και μια άλλη κατοικία που έχει οικοδομική άδεια, κατά τη διάρκεια ελέγχου όμως στην ΥΔΟΜ προσέξαμε πως η άδεια ήταν για πλακοσκεπή οικοδομή ενώ η δική μας έχει κεραμμύδια και φυσικά πρέπει να χρεωθεί ως μια πολεοδομική παράβαση. Το ερώτημά μου είναι:αν η πολεοδομική παράβαση είχε ενταχθεί στο νόμο πριν την πληρωμή του παραβόλου τότε μήπως το συνολικό παράβολο και για τις 2 αυθαιρεσίες ήταν 500 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν έλεγχο μιλάς?

Γιατί δεν βγάζεις άδεια νομιμοποίησης και για την αλλαγή του είδους της στέγης?

Όσο για το παράβολο, μάλλον θα έπρεπε να είναι 500*2.

 

Από την στιγμή που θες να ρυθμίσεις όλες τις παραβάσεις μπορείς να στείλεις και αίτημα στο ΤΕΕ για να σου δώσουν οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.