Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμιες Υποβολης-Πληρωμης παραβολου κ' δοσεων


Recommended Posts

πάτα εσύ να σου βγάλει το εφάπαξ μέχρι αύριο και για την πληρωμή και την χαρτούρα έχει/έχεις χρόνο

 

για τη πληρωμή εχει 1 μηνα και  για τη χαρτουρα εχω ως σεπτεμβρη, σωστα;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά γεια σας κι από εμένα!

1)Εγώ έχω έναν πελάτη που βιαζόταν να κάνει συμβόλαιο και τώρα είμαι σε προσωρινή υπαγωγή με εφαπαξ καταβολή. Αλλά μετά τις αναλύσεις επι αναλύσεων σχετικά με τον καινούργιο νόμο θέλει να ρισκάρει να περιμένει γιατί όντως μπορεί να τον συμφέρει. Το ερώτημα είναι: Η εφαπαξ καταβολή έχει συγκεκριμένη προθεσμία. Άρα να του το μετατρέψω σε τριμηνιαίες ελπίζοντας ότι μέχρι τον ιούλιο θα έχει ψηφιστεί ο καινούργιος νόμος και θα έχουμε καταλήξει? Να του βάλω μηνιαίες, εξάλλου θα μπορεί να πληρώσει σε δυο μήνες δυο-τρεις μαζεμένες?

2) Πελάτης έτερος που έχει πληρώσει παραβολο άλλά δεν έχω κάνει υποβολή για να επιλέξω δόσεις ή εφαπαξ και επίσης θέλει να περιμένει να ψηφιστεί ο καινούργιος νόμος. Εγώ καταλαβαίνω από την ανακοίνωση του ΤΕΕ ότι δεν παίζει ρόλο η φάση της δήλωσης αλλά η πληρωμή του παραβόλου.

Οποιαδήποτε σκέψη επί των θεμάτων θα μου είναι χρήσιμη. Εξάλλου όλοι ερμηνείες και μαντεψιές έχουμε καταντήσει να κάνουμε..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(off topic: Ειλικρινά έχω κουραστεί με αυτό το άγχος κάθε φορά.. )

Edited by Έλενα
Link to comment
Share on other sites

1)Κατ αρχήν πώς έχεις πάει σε προσωρινή υπαγωγή και δεν ξέρεις αν είσαι ήδη σε εφάπαξ ή τριμηνιαίες;

Μπορείς να το φτιάξεις με δόσεις και υπάρχει σχετικό κουμπάκι αν κάποια στιγμή θέλει να πληρώσει ότι

έμεινε εφάπαξ (χωρίς έκπτωση φυσικά)

 

2)Πιστεύω καλό είναι αν θες να μείνεις με τον 4014 πλήρωσε το παράβολο(τέλος υπαγωγής)+μπες σε προσωρινή υπαγωγή+πλήρωσε την 1η δόση*

 

αλλιώς ρίσκο, γιατί ο καινούργιος νόμος κανείς δεν ξέρει τι θα είναι.

τελευταία στιγμή θα ψηφιστεί ανάλογα με τις εξελίξεις.

θέλουν να εισπράξουν 800εκ euro...

 

*μήπως γι αυτό λένε οτι θα ψηφιστεί τον Ιούλιο.

Γιατί μέχρι τέλος Ιουνίου λήγει η 1η δόση

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

skifx αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 Για τον πρώτο είμαι σε εφάπαξ αλλά επειδή έχει προθεσμία και φοβάμαι μη χάσει κανενα παράβολο αν δεν την πληρώσει εγκαίρως γι αυτο σκέφτομαι να το κάνω σε τριμηνιαίες για να έχει περιθώριο τρεις μήνες ενώ ωστόσο θα έχει ψηφιστεί ο καινούργιος νόμος.

 

Και στις δυο περιπτώσεις ουσιαστικά το πρόβλημά μου είναι τι γίνεται αν παρέλθει ο χρόνος που ορίζεται για την εφαπαξ καταβολή και δεν έχει πληρωθεί. Και αν το μόνο που διαφέρουν οι τριμηνιαίες από τις μηνιαίες είναι ότι στις τριμηνιαίες δίνεις μαζεμένες τρεις δόσεις-που αντιστοιχούν σε μήνα-ανά τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

*μήπως γι αυτό λένε οτι θα ψηφιστεί τον Ιούλιο.

Γιατί μέχρι τέλος Ιουνίου λήγει η 1η δόση

 

Μπααα δε νόμίζω. Μάλλον δε βγαίνει χρονικά από τις επιτροπές που πρέπει να περάσει για μέσα στον Ιούνιο.

 

(Συγγνώμη για τη διαδοχική δημοσίευση)

Edited by Έλενα
Link to comment
Share on other sites

skifx αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 Για τον πρώτο είμαι σε εφάπαξ αλλά επειδή έχει προθεσμία και φοβάμαι μη χάσει κανενα παράβολο αν δεν την πληρώσει εγκαίρως γι αυτο σκέφτομαι να το κάνω σε τριμηνιαίες για να έχει περιθώριο τρεις μήνες ενώ ωστόσο θα έχει ψηφιστεί ο καινούργιος νόμος.

 

Και στις δυο περιπτώσεις ουσιαστικά το πρόβλημά μου είναι τι γίνεται αν παρέλθει ο χρόνος που ορίζεται για την εφαπαξ καταβολή και δεν έχει πληρωθεί. Και αν το μόνο που διαφέρουν οι τριμηνιαίες από τις μηνιαίες είναι ότι στις τριμηνιαίες δίνεις μαζεμένες τρεις δόσεις-που αντιστοιχούν σε μήνα-ανά τρίμηνο.

 

 

το καλύτερο ειναι οι 3μηνιαίες για μένα...

πως θα το αλλάξεις απο εφάπαξ σε 3μηνιαίες;

πρέπει να κάνεις αίτηση και δεν ξέρω τι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.