Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

ssouanis

Αν θυμάμαι καλά σε απάντηση του ΟΑΣΠ σε αντίστοιχη ερώτηση, πήγαινες με το δυσμενέστερο!

Δεν είμαι, όμως, σίγουρος.

Θα κοιτάξω τα κιτάπια μου

 

Υ.Γ. 1.000 Ηρακλής, αν και ΜΠΑΟΚΙ

έτσι είναι. μα το λέει ο κανονισμός. δεσπόζουσα-κυριαρχούσα χρήση.

 

και το πνεύμα του αντισεισμικού δεν είναι "ξενοδοχείο 300μ2 & κατοικία 500μ2 => άρα κατοικία"

 

αφορά τη δυσμενέστερη από άποψης συντελεστής σπουδαιότητας χρήση και όχι τη μέγιστη σε τετραγωνικά χρήση.

 

άντε γιατί κάποιοι μας έχουν φλομώσει στις κοτσάνες.

 

και όποιος αμφισβητεί αυτό που λέω έχει 2 επιλογές:

 

ή να βάλει το μυαλό του να δουλέψει στο mode "κοινή λογική" ή να διαβάσει τις οδηγίες του οασπ

 

υ.γ. 2. ήττα - ρο -άλφα - κλης, ηρακλής πρωταθλητής

Edited by sovatzou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνω και εγω με τα παραπανω.Οταν υπαρχουν μικτες χρησεις παμε με την δυσμενεστερη γi κατηγορια σπουδαιοτητας.Στην περιπτωση καταστηματος στο ισογειο και κατοικιες στους υπερκειμενους οροφους , κατηγορια σπουδαιοτητας ειναι η ιδια Σ2.Μηπως γινει καποια διευκρινηση οσον αφορα την απαιτηση μελετης στατικης επαρκειας βασει των κατηγοριων σπουδαιοτητας?

Μιλωντας χθες με ΤΕΕ και ρωτωντας για το θεμα αυτο , μου ειπαν να στειλω email με την συγκεκριμενη ερωτηση .Αυτοι συγκεντρωνουν τα email τα αξιολογουν και θετουν τα ερωτηματα στο ΥΠΕΚΑ , οποτε απο εκει αναμενεται απαντηση.

Σημειωτεον οτιοταν εκανα την ερωτηση(καταστημα +κατοικιες) στο τεε, στην αρχη μου ειπαν δελτιο δομικης τρωτοτητας και οταν τους αναφερα την περιπτωση 2ββ του νομου εκει μπλοκαραν και μου ειπαν να στειλω το email

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια το θέμα με τις αμοιβές είναι άλλο.

Θα γίνει μελέτη στατικής επάρκειας όλου του κτιρίου ή ένα είδος ελέγχου της αυαθαίρετης κατασκευής (που για μενα θα ειναι λάθος) εφόσον ζητήσουν τελικά σε μικτές χρήσεις μελέτη στατικής επάρκειας;

Γιατί άλλο το ποσό για όλο το κτίριο κι άλλο το ποσό για την κατασκεύη.

Επειδή δεν ασχολούμαι αν ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορεί να γίνει πχ μελέτη στατικής επάρκειας μόνο του παταριού σε εμπορικό κατάστημα και αν ειναι σωστο αφου επηρεαζει ολο το κτιριο.

Link to comment
Share on other sites

μεμονωμένα του παταριού, σαν πατάρι μπορεί να γίνει υπό προϋποθέσεις, την εξής μία. να είναι παντού αρθρωτό. αλλά στην τελική και πακτωμένο να είναι το κάνεις. εγώ πάντως μόνο του παταριού θα την έκανα...... άνετα.

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Επομένως ίσως ζητηθεί κάτι τέτοιο οπότε και όλο το κτίριο δε πρόκειται να ελεχθεί και οι αμοιβή θα είναι μικρή για να μην ξεφύγει το ποσό

και φυσικά μικρότερες ευθύνες, εφόσον δε μπαίνεις στη διαδικασία να είσαι υπεύθυνος για όλο το κτίριο (πράγμα λάθος κατά την άποψή μου)

Ας το διευκρινήσουν γιατί είναι αρκετά σημαντικό και αρκετά συχνό φαινόμενο στα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται που είναι το πατάρι, το μέγεθος και πως συνδέεται. πάντως πριν χρόνια μου είχε ζητηθεί για ένα μεταλλικό πατάρι που είχε προστεθεί στο ισόγειο και που θεμελιωνόταν στο δάπεδο της μπαζόπλακας να λυθεί ξανά όλο το κτίριο. ο χώρος θα νοικιαζόταν από δημόσια υπηρεσία και τον απαιτούσαν. στην αρχή νόμισα ότι μου κάναν πλάκα. αλλά δεν κάναν. έτσι ξανάδωσα το παλιό τεύχος και ένα πατάρι. δηλαδή εσύ εκτιμάς την κατάσταση

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται που είναι το πατάρι, το μέγεθος και πως συνδέεται. πάντως πριν χρόνια μου είχε ζητηθεί για ένα μεταλλικό πατάρι που είχε προστεθεί στο ισόγειο και που θεμελιωνόταν στο δάπεδο της μπαζόπλακας να λυθεί ξανά όλο το κτίριο. ο χώρος θα νοικιαζόταν από δημόσια υπηρεσία και τον απαιτούσαν. στην αρχή νόμισα ότι μου κάναν πλάκα. αλλά δεν κάναν. έτσι ξανάδωσα το παλιό τεύχος και ένα πατάρι. δηλαδή εσύ εκτιμάς την κατάσταση

 

 

χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα λαχειο!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά εκεί είχες δυνατότητα επιλογής και τον χρόνο να το ξεκαθαρίσεις τι σου ζητάνε.

Εδώ είναι ενας Νόμος που σε περιορίζει χρονικά και επίσης ομαδοποιεί καταστάσεις για τον υπολογισμό χρηματικών ποσών, οπότε δεν είναι θέμα δικό μας αλλά

διευκρινήσεων.

Ας ζητάνε Δελτιο Δομικής Τρωτότητας και για κάποιες εξαιρέσεις του ββ. Αλλά ας τις αναφέρουν για να είμαστε καλλυμένοι.

Ας το διευκρινήσουν γιατί σχεδόν σε όλα τα 6μετρα (σε υψος) μαγαζιά υπάρχουν τετοιες αυθαίρετες κατασκευές.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Και τι μελέτη επάρκειας θα κάνουμε σε κτίριο που είναι τμήμα με ξύλο, τμήμα με τούβλο και άλλο τμήμα με Ω.Σ.;

Τι σημαίνει αποτίμηση ποιότητας υλικών Φ.Ο. Δοκίμια και στο εργαστήριο;

Υπάρχει περίπτωση, κατασκευή που είναι χωρίς επίβλεψη και νύχτα κατασκευασμένη να είναι επαρκής;

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής θέμα:

Έχω ελαιοτριβείο σε κτίριο προ του ΄55. Ο ιδιοκτήτης έχει κάνει τις εξής αυθαιρεσίες, έναν χώρο προσθήκη κατ επέκταση για να βάλει τον καυστήρα του και μία προσθήκη καθ ύψος (ένα δωμάτιο-κατοικία). Τώρα αφού δεν πρόκειται για κατοικία θέλω μελέτη στατικής επάρκειας. Αυτή θα αφορά όλο το κτίριο δηλ και το προ του 55 και τις αυθαιρεσίες ή μόνο τις αυθαιρεσίες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.