Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι ομάδα είμαστε;


ilias

Τι ομάδα είμαστε;  

1.168 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι ομάδα είμαστε;


This poll is closed to new votes


Recommended Posts

εγώ αν ήμουν Παναθηναικός ή Ολυμπιακός θα είχα σκύλο - βαρεθεί βραδιές σαν την σημερινή Αλλη μια κούπα στις αμέτρητες , χωρίς κάποια ιδιαίτερη σημασία (αφού δεν έχουν αντίπαλο στα δυο πιο δημοφιλή αθλήματα στην Ελλάδα ) , μα τόσο ρουτίνα αντέχετε από τους φίλους των δυο αυτών ομάδων που έχουν κακομάθει επικίνδυνα Το κακό είναι ότι αυτό το φαινόμενο μολύνει και άλλες χώρες σιγά - σιγά

 

Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με τον ιντζάκι με την μικρή επισήμανση ότι κάποια πράγματα στο μπάσκετ ακόμα δεν έχουν ξεφύγει τόσο , όσο στο ποδόσφαιρο όπως πχ οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι  λένε πολλές φορές τα πράγματα με το όνομά τους χωρίς τις  εξαρτήσεις του χώρου του ποδοσφαίρου Περιττό να γράψω ότι και οι δυο ηγεσίες των ομάδων ήταν καραγκιόζηδες με τις δηλώσεις εκατέρωθεν 

 

είδα με την Πορτογαλλία στο φιλικό με την Εθνική τι ωραία γιορτή είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας όταν δεν υπάρχουν οι βάρβαροι Χορός , γέλια , πανηγύρι σκέτο Μερικές φορές σκέφτομαι πόσο ωραία θα ήταν αν εξαφανίζονταν από τον αθλητισμό όλες αυτές οι ομάδες που πληγώνουν τον αθλητισμό με τος Ούνους τους Και πρώτοι σε αυτό είναι ολυμπιακός και παναθηναικός με πολύ μα πολύ αλητεία Μια ανάγνωση των μηνυμάτων στο διαδίκτυο αυτές τις ώρες με την αισχρολογία φτάνει αν καταδείξει το πνευματικό επίπεδο και την αλητεία των οπαδών τους 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω κάθε χρόνο να καρπαζώνω τον γαύρο....Ούτε Ευρώπες ούτε τίποτα...Σήμερα ήταν τρελό πανηγύρι...Τράβηξα και βιντεάκια για τη συλλογή  :mrgreen:

Ποια Πορτογαλία τώρα και πράσινα άλογα 

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν πράσινα ήταν.. :mrgreen:

Βλέπω τον Νίκο να ξεσπάει στη δουλειά αύριο....Ε, έτσι είναι αυτά... :smile:

 

Να γιατί έχασαν....

 

original.jpg?w=600&h

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω κάθε χρόνο να καρπαζώνω τον γαύρο....Ούτε Ευρώπες ούτε τίποτα...Σήμερα ήταν τρελό πανηγύρι...Τράβηξα και βιντεάκια για τη συλλογή  :mrgreen:

Ποια Πορτογαλία τώρα και πράσινα άλογα 

Δηλαδή το να πας να δεις ένα ωραίο αθλητικό θέαμα και να διασκεδάσεις ακόμα και αν χάσει η ομάδα  σου , από την εναλλαγή των συναισθημάτων δεν την εξετάζεις ?  να κερδίσεις μόνο το γαύρο είναι σημαντικό ? Δηλαδή αν αυτό που βλέπεις είναι ένα άθλιο αθλητικό θέαμα και κερδίσεις τον γαύρο θα είσαι ικανοποιημένος ?Το ότι μόνο ο γαύρος σε απειλεί και οι άλλοι είναι για τα μπάζα σε ικανοποιεί ? Το ότι δεν πάτε καλά διανοητικά με τέτοιες συμπεριφορές ειδικά σαν τους προέδρους σας  το ξέρεις ? Το ότι ένα νοήμων άνθρωπος αυτό το θεωρεί παραλογισμό το ξέρεις ? Το ότι αυτό που υποστηρίζεις δεν είναι πλέον αθλητισμός αλλά πόλεμος ,  το ξέρεις 

 

και τα γράφω εγώ αυτά που όταν έπαιζα μπάλα έβγαινα από το γήπεδο με τα ρούχα ματωμένα στις περισσότερες περιπτώσεις , αλλά μέχρι εκεί ,ποτέ δεν ξέφυγα από το να διασκεδάσω μαζί με αυτούς που μας έβλεπαν Και να έχανα στεναχωριόμουν αλλά δεν τα έσπαγα ούτε μετά δημιουργούσα κλίμα πολεμικό Όλα τελείωναν με τον αγώνα Και αν μου έλεγαν να πατήσω ένα κουμπί που θα με έκανε μόνο νικητή δεν θα το πάταγα ποτέ Το ίδιο και για την ομάδα μου που υποστηρίζω αν υπήρχε ένα κουμπί που θα έκανε την ομάδα μου σαν το Ολυμπιακό ή τον παναθηναικό μόνιμους τροπαιούχους , δεν θα το πάταγα ποτέ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα....

Μιλάς για μία ομάδα που έχει σηκώσει 6 ευρωπαικά, και τόσους εγχώριους τίτλους τυχαίο είναι? Μήπως δεν έχει προσφέρει θέαμα? 

Αν οι άλλες ομάδες δεν ρίχνουν χρήμα εμείς τους φταίμε? Μήπως να καθόμαστε να χάνουμε για να έχει ενδιαφέρον? 

Μεγαλύτερη ηδονή να νικάς αυτούς που έβγαλαν γλώσσα δεν υπάρχει.... Δεν φταίμε αν οι άλλοι είναι lossers και έχουν κόμπλεξ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλεπει κανεις τους.

Κανεις εκ των δυο δεν το βλεπει.

Θελουν μοναχα την προσωπικη τους ευχαριστηση.

Δε θελουν ανταγωνισμο. Το εχει δηλωσει και ο Τσουκαλας παλαιοτερα στην τηλεοραση (νομιζω στους Καρντασιανς)

 

Και για να ξεφυγουμε λιγο απο τα στενα αθλητικα πλαισια του σημερινου αγωνα, εχει διανοηθει κανενας ποσο κακο κανει το συνεχομενο επι σειρα ετων παιδομαζωμα που κανουν αυτες οι δυο ομαδες, αγοραζοντας (αρπαζοντας για ενα ξεροκομματο θα ελεγα εγω καλυτερα) οτι καλο κινειται στην ελληνικη αγορα, ακομα κι αν δεν το χρησιμοποιησουν ποτε?

 

Κονταροχτυπιουνται οι δυο τους να αποκτησουν οτιδηποτε καλο κινειται στην Ελληνικη αγορα, ανεβαζοντας το κασε των παικτων αυτων στα υψη, ποσο μαλλον οταν αυτοι δεν εχουν πρωταγωνιστικο ρολο στην ομαδα. Το αποτελεσμα? Οταν θα χρειαστει να αναζητησουν αλλου την τυχη τους, να εχουν ψηλα τη μυτουλα λογω κασε... Εντελως πλασματικου κασε που δεν αντικατοπτριζει την αξια τους.

 

Χαιρομαι πραγματικα να βλεπω Ελληνακια να φευγουν εξω να δουλευουν με ξενες ομαδες. Χαρηκα με τους Αντενοκουμπο που δεν τους αρπαξανε οι γαυροβαζελοι να σκουπιζουν παγκους ως τα 30 τους.

Θα χαρω ιδιαιτερα αν Μποχωριδης και Βεζενκοφ, αν ειναι να φυγουν απο Αρη που ειναι το next big thing, να φυγουν για εξω και να μην καταστραφουν σε γαυροβαζελους. Ο Βεζενκοφ φαινεται να το εχει καταλαβει και ζητα στην ομαδα που θα παιζει να εχει χρονο συμμετοχης να αναπτυχθει και οχι μεγαλο συμβολαιο αλλα ρολιστας και αμα. Για το Λευτερακο δεν ξερω ακομα.

 

Παντως ειναι κριμα γιατι εχει καταστραφει ολοκληρη Ελληνικη αγορα απο αυτους τους δυο. Δεν υπαρχει, εστω, απλα αξιολογος παικτης Ελληνας που να μην εχει περασει για καποια περιοδο απο μια απο τις δυο ομαδες. Ρολιστες. Καλαιτζης, Παπαμακαριος, Πελεκανος, Μαυροειδης. Μαυροκεφαλιδης, Παππας, Γιανκοβιτς, Μαντζαρης, Χαρισης (του Αρη), Γκαγκαλουδης, Βεργινης... Με μεγαλα συμβολαια που δεν προσεφεραν τιποτα. 

 

Για ποιο λογο ακριβως?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Από αυτούς που ανέφερες οι περισσότεροι πρόσφεραν....Κάποιοι μπορεί απλά να μην μπορούσαν. Το μπασκετ είναι διαφορετικό από το ποδόσφαιρο που έχεις σταθερή εντεκάδα και 3-5 αλλαγές στάνταρ Στο μπάσκετ όλοι λίγο ή πολύ θα πάρουν χρόνο συμμετοχής, είναι και το στυλ της ομάδας είναι και άλλα...

Σε μας ο Παππάς κακώς δεν παίζει, και επίσης πολύ κακώς δεν παίζει ο Γιάνκοβιτς...(λένε έχει κόντρα με Μήτσο)..Του χρόνου θα πάρουν περισσότερο χρόνο πιστεύω, είναι καλοί παίκτες...Εδώ πήραμε έναν κινέζο να τραβάει φωτογραφίες στην προπόνηση, τι να λέμε τώρα...Τιμή του που έγινε μπασκετμπολίστας έστω στα χαρτιά..

αλλά να σου πω και κάτι απαράδεκτο να μην έχει σηκώσει κεφάλι ο Αρης και ο Παοκ μετά...Ειδικά ο Αρης με μπασκετικό κόσμο και νοοτροπία, με ιστορία τι διάολο δεν υπάρχει ένας επενδυτής να μπει...? Δεν μιλάμε για κανα επαρχιακό χωριό μιλάμε για Σαλόνικα με κόσμο, με  με... 

Link to comment
Share on other sites

εγώ αν ήμουν Παναθηναικός ή Ολυμπιακός θα είχα σκύλο - βαρεθεί βραδιές σαν την σημερινή Αλλη μια κούπα στις αμέτρητες , χωρίς κάποια ιδιαίτερη σημασία (αφού δεν έχουν αντίπαλο στα δυο πιο δημοφιλή αθλήματα στην Ελλάδα ) , μα τόσο ρουτίνα αντέχετε από τους φίλους των δυο αυτών ομάδων που έχουν κακομάθει επικίνδυνα Το κακό είναι ότι αυτό το φαινόμενο μολύνει και άλλες χώρες σιγά - σιγά

 

 

Εσυ αν ήσουν Παναθηναικός ή Ολυμπιακός δεν θα ήσουν τίποτα άλλο από έναν απλό Παναθηναικό ή Ολυμπιακό....

Ασε τις αμπελοφιλοσοφίες...

 

Πολλές φορές σε διαβάζω που βγάζει χολή για αυτές τις ομάδες και πραγματικά απορώ που δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι η ομάδα είναι ατομικό εγωιστικό συναίσθημα του ανθρώπου.

Αρα....

Η άνθρωπος έχει την ικανότητα και το υποτάσσει ή υποτάσσεται....

Πωπω.....Τι είπα τώρα ο άνθρωπος.... :smile:

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Από αυτούς που ανέφερες οι περισσότεροι πρόσφεραν....Κάποιοι μπορεί απλά να μην μπορούσαν. Το μπασκετ είναι διαφορετικό από το ποδόσφαιρο που έχεις σταθερή εντεκάδα και 3-5 αλλαγές στάνταρ Στο μπάσκετ όλοι λίγο ή πολύ θα πάρουν χρόνο συμμετοχής, είναι και το στυλ της ομάδας είναι και άλλα...

Σε μας ο Παππάς κακώς δεν παίζει, και επίσης πολύ κακώς δεν παίζει ο Γιάνκοβιτς...(λένε έχει κόντρα με Μήτσο)..Του χρόνου θα πάρουν περισσότερο χρόνο πιστεύω, είναι καλοί παίκτες...Εδώ πήραμε έναν κινέζο να τραβάει φωτογραφίες στην προπόνηση, τι να λέμε τώρα...Τιμή του που έγινε μπασκετμπολίστας έστω στα χαρτιά..

αλλά να σου πω και κάτι απαράδεκτο να μην έχει σηκώσει κεφάλι ο Αρης και ο Παοκ μετά...Ειδικά ο Αρης με μπασκετικό κόσμο και νοοτροπία, με ιστορία τι διάολο δεν υπάρχει ένας επενδυτής να μπει...? Δεν μιλάμε για κανα επαρχιακό χωριό μιλάμε για Σαλόνικα με κόσμο, με  με... 

Δεν υπαρχουν λεφτα φιλε εδω πανω.

Δε μπορεις να σηκωσεις κεφαλι.

Ετσι οπως ειναι η κατασταση, ενας Ρωσος να ερθει να επενδυσει, θα τον τραβηξουν στη μπαλα πρωτα κι υστερα το μπασκετακι

Ολοκληρο Σαββιδη εχει ο μπαοκ στη μπαλα και το μπασκετ δεν το βοηθαει

 

Ο Αρης, το εχω ξαναπει, μετα την εποχη Γκαλη, εκανε ομαδα σε 2 περιοδους που το ποδοσφαιρο ηταν στη Β και ο κοσμος στραφηκε στο μπασκετ συσσωμος.

1997-1998 με Σακλεφορντ, Λιαδελη, Ορτιθ, Μπονι, Σιουτη και κουπες Κυπελλο Ελλαδος Παλαι και Ευρωπαικο στην Τουρκια και μια 2005-2007 που παλι ημασταν στη Β και στο μπασκετ καναμε δυνατη ομαδα με Στακ, Γουιλκινσον, Λικχολιτοβ, Μπειλι, Κομματο, συνεχεις τελικους κυπελλου Ελλαδος, ενα ευρωπαικο στο Σαρλερουα (5000 αρειανα το καναν κατακιτρινο αλλα παιζαμε με Ρωσο) και εναν παρολιγον τελικο πρωταθληματος που το χασαμε στο Ιβανωφειο με Χατζη και Ζηση στην αεκ.

 

Τωρα ειναι η ευκαιρια μας. Με ποδοσφαιρο απαξιωμενο για χρονια, ο Αρειανος κατ εξοχιν μπασκετικος θα στραφει και πρεπει να αγκαλιασει το μπασκετ που τον ανεδειξε, να βοηθησει την ομαδα και μαζι με καποιες χορηγιες, χωρις πολλες πολλες επενδυσεις, να αρθει το απαγορευτικο της FIBA για να παρουμε κανα κολλεγιοπαιδο (τι παικταρας αυτος ο Κουπερ του παοκ) μπας και ανεβουμε λιγο, κρατωντας φυσικα τον υπερπαικτη Βεζενκοφ και το Μποχωριδη.

 

Ακαδημιες εχουμε καλες, παικτες βγαινουν (Μητογλου, Πουλιανιτης) αλλα θελουν support... Οι βασεις εχουν τεθει, αρκει να μην ξεπουληθει η ομαδα για ψιχουλα (βλεπε Παπανικολαου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.