Μετάβαση στο περιεχόμενο

αποδεικτικό ελάχιστης αμοιβής ΕΤΕ 2011 - ΔΠΥ πότε??


Recommended Posts

Συνάδερφοι καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας

 

αφού κατέθεσα στην ΕΤΕ την ελάχιστη αμοιβή μελέτης (αρχ.μελέτη, τοπο, παθ.πυρ), στον έλεγχο τοπογραφικού μου ζήτησαν νέα βεβαίωση δασαρχείου (δεν την είχα λάβει υπ'όψη γιατί επρόκειτο για προσθήκη..), με αποτέλεσμα να μη μου το κάνουν δεκτό κ να αναβληθεί η κατάθεση του φακέλου περί τους 4 μήνες (κατ'ελάχιστο σύμφωνα με Δασ.Λαυρίου..)

 

Η απορία είναι η εξής: θα πρέπει να κόψω τώρα ΔΠΥ για το ποσό που εισέπραξα, κ ας μην εχει κατατεθεί φάκελος στην πολεοδομία, κ μελλοντικά θα κόψω 2ο ή θα κόψω 1 ΔΠΥ για το σύνολο της άδειας όταν αυτή ολοκληρωθεί (δηλ στο 2012)?

Ρωτάω, γιατί, αφενός θα έχουμε νέα οικονομική χρονιά, κ αφετέρου το δασαρχείο μπορεί να κάνει ακόμη περισσότερο χρόνο κ να πρέπει τελικά να καταθέσω με το νέο σύστημα.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

pardamaskou

 

Καλώς όρισες!

 

Αφού κατέθεσες τις αμοιβές στην τράπεζα πρέπει να κόψεις ΑΠΥ το αργότερο με την ημερομηνία κατάθεσης στην ΕΤΕ.

 

Όσο για το εξαρτημένο τοπογραφικό αυτό άλλος θα το υπογράψει... (μας μαλώνουν Τοπογράφοι και ΠΜ :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΠΥ εγώ το κόβω με ημερομηνία ίδια ή πριν από αυτήν της κατάθεσης. Εστι είναι νομίζω το σωστό.

Στην περίπτωση όμως που το ΑΠΥ είναι μέτά (μιλώ για λίγες μέρες όμως), ΝΟΜΙΖΩ πάλι δεν είναι πρόβλημα, γιατί και πάλι το καταθετήριο δεν το πληρώνει από όσο ξέρω ο μηχανικός αλλά και ο πελάτης. Αρα εμείς δίνουμε το καταθετήριο και αν ο πελάτης συμφωνεί το πληρώνει...χωρίς απαραίτητα να γνωρίζουμε την ημερομηνία

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΠΥ καλό θα είναι να μην απέχει πολύ από την κατάθεση, αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Αυτό που έχει σημασία, είναι να μην ξεχάσεις να πληρώσεις ΦΕΜ, το πόλυ 10 μέρες μετά την έκδοση της ΑΠΥ. αυτό για τις δέκα μέρες, μου το έχουν πει από την εφορία και δεν ξέρω από που προκύπτει. Άμα το ξεχάσεις, διορθώνεται, αλλά αν αλλάξει το φορολογικό έτος, θα έχεις θέμα.

 

Να ρωτήσω, όμως, το υπάρχον είναι παλιό προφανώς και για αυτό δεν υπάρχει βεβαίωση έτσι?

Link to comment
Share on other sites

είναι να μην ξεχάσεις να πληρώσεις ΦΕΜ, το πόλυ 10 μέρες μετά την έκδοση της ΑΠΥ. αυτό για τις δέκα μέρες, μου το έχουν πει από την εφορία και δεν ξέρω από που προκύπτει.

 

Από πουθενά δεν προκύπτει. Βλακείες σου είπαν. Μου έδωσε ένας πελάτης σήμερα 20.000 ευρώ μετρητά (κάνω όνειρα!). Μου είπε "μη με ανακατεύεις δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ καθόλου, πάρε 20 χιλιάρικα και τα ρέστα δικά σου". Θέλει να του κάνω μια μελέτη για άδεια οικοδομής, ένα τοπογραφικό για δασαρχείο τον άλλο μήνα, μια τακτοποίηση με 4014 στο αυθαίρετο στη Λούτσα. Του έκοψα φυσικά την ΑΠΥ μου για τα λεφτά που μου έδωσε.

Το τι ποσό αντιστοιχεί σε ποιά δουλειά, ποιά θέλει ΦΕΜ και ποιά όχι και πότε θα πληρωθεί αυτό, τι θα κατατεθεί στην ΕΤΕ και τι όχι, είναι αδιάφορα θέματα για αυτόν. Αυτός μου έδωσε το χρήμα και πρέπει να πάρει την απόδειξή του σήμερα. Ο μόνος περιορισμός που υπάρχει (για να μην περιπλέκονται τα λογιστικά μου όχι ότι απαγορεύεται), είναι να προσπαθήσω να αποφύγω την πληρωμή ΦΕΜ στο επόμενο έτος.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Tpanag.

Και τού κόβεις απόδειξη και για τα χρήματα που ετσι και αλλιώς θα τα πάρει ο στατικός του εργου, ΄ή καποιος αλλος μηχανικός;

Γνωρίζω πολλούς πού κοβουν μιά απλή απόδειξη ( για το σύνολο τών χρημάτων) και προχωρώντας στα εργα που έχουν, όταν φτάνει

η μέρα κάποιας κατάθεσης κόβουν και τήν αντίστοιχη τρυπημένη απόδειξη.

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Tpanag.

Και τού κόβεις απόδειξη και για τα χρήματα που ετσι και αλλιώς θα τα πάρει ο στατικός του εργου, ΄ή καποιος αλλος μηχανικός;

 

Ναι. Ο στατικός θα μου κόψει εμένα απόδειξη (για παροχή υπηρεσιών προς ελ. επαγγελματία), θα του κάνω παρακράτηση κλπ. Καταλαβαίνω ότι δεν μας αρέσει πολύ αυτή η λύση (γιατί γίνεται διπλή παρακράτηση φόρου), τυπικά όμως αυτή είναι η νόμιμη οδός.

 

 

Γνωρίζω πολλούς πού κοβουν μιά απλή απόδειξη ( για το σύνολο τών χρημάτων) και προχωρώντας στα εργα που έχουν, όταν φτάνει

η μέρα κάποιας κατάθεσης κόβουν και τήν αντίστοιχη τρυπημένη απόδειξη.

 

Και εγώ το έχω κάνει αυτό, αλλά εν γνώση μου ότι είναι παράνομο και διακινδυνεύω. Τυπικά δεν υπάρχει αθεώρητη απόδειξη για το επάγγελμά μας. Ούτε καν για προκαταβολή.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΠΥ καλό θα είναι να μην απέχει πολύ από την κατάθεση, αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Αυτό που έχει σημασία, είναι να μην ξεχάσεις να πληρώσεις ΦΕΜ, το πόλυ 10 μέρες μετά την έκδοση της ΑΠΥ. αυτό για τις δέκα μέρες, μου το έχουν πει από την εφορία και δεν ξέρω από που προκύπτει. Άμα το ξεχάσεις, διορθώνεται, αλλά αν αλλάξει το φορολογικό έτος, θα έχεις θέμα.

 

Να ρωτήσω, όμως, το υπάρχον είναι παλιό προφανώς και για αυτό δεν υπάρχει βεβαίωση έτσι?

 

το ΦΕΜ δυναται να πληρωθει μεχρι το τελος του τρεχοντος ετους

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!

 

 

Όσο για το εξαρτημένο τοπογραφικό αυτό άλλος θα το υπογράψει... (μας μαλώνουν Τοπογράφοι και ΠΜ :smile: )

 

Δεν είχα ιδέα γι'αυτό.. - μόλις με γλίτωσες από τσάμπα διαδρομή ως το Λάυριο..

 

Να ρωτήσω, όμως, το υπάρχον είναι παλιό προφανώς και για αυτό δεν υπάρχει βεβαίωση έτσι?

 

Υπάρχει βεβαίωση, αλλά είναι του '89, κ όπως είπαν στο Τοπογραφικό κ στο Δασ. Λαυρίου, έχει λήξει !! Σαν τα γιαούρτια, ένα πράμα.. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.