Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές ενοικίου αγροτεμαχίων για εγκατάσταση πάρκου


xristina athina

Recommended Posts

@b@bis, μην κάνεις τέτοια γενίκευση, σε αντίστοιχη περίπτωση στην Σπάρτη χαράκτηρίστικε σαν ΓΥΠ και πήραμε το επιτρεπτό βάσει του 1% προ του νόμου Σκανδαλίδη για του Συναιτερισμούς.

Είναι θέμα της Νομαρχίας η οποία με βάση συγκεκριμένα κριτήρια χαρακτηρίζει μια έκταση.

ΦΕΚ 1528Β 7-9-2010 have a look επίσης δεν χρειάζεται να έχει γεώτρηση το χωράφι για να χαρακτηριστεί ποτιστικό, μπορεί η ΝΕΧΩΠ να κρίνει ότι τα δισπλά χωράφια έχουν νερό και να χαρακτηριστεί και το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

απόλυτα σύμφωνος με όσα λέει ο jsk

 

Υπάρχουν χάρτες στο Αγροτικής και με ένα καλό επικοινωνιακό contact με τον υπεύθυνο υπάλληλο είναι πολυ πιθανό να σας τους δείξει άμεσα, για να παίρνετε μια αρχική ιδέα.Συνήθως είναι παλιοί οι χάρτες, αν έχει μεσολαβήσει κανένας αναδασμός στην περιοχή, εννοείτε πως θα πρέπει να περιμένετε την οριστική απόφαση της Επιτροπής.

Κάτι ακόμα που μπορεί να σας βοηθήσει για να καταλάβετε αν ένα χωράφι ειναι ΓΥΠ είναι το εξής. Αν το αγροτεμάχιο βρίσκεται 600 μέτρα αριστερά ή δεξιά εθνικού οδικού δικτύου τότε δεν είναι σίγουρα ΓΥΠ ! Good news!

Edited by rodag
Link to comment
Share on other sites

......επίσης δεν χρειάζεται να έχει γεώτρηση το χωράφι για να χαρακτηριστεί ποτιστικό, μπορεί η ΝΕΧΩΠ να κρίνει ότι τα δισπλά χωράφια έχουν νερό και να χαρακτηριστεί και το δικό σου.

 

Τα δικά μου δεν ποτίζονται(ελιές) και δεν υπάρχει δίκτυο άρδευσης από το δήμο, αλλά του διπλανού ποντίζονται από δικία του γεώτρηση, νόμιμη με αδεία από την νομαρχία ΥΕΒ η ΤΟΕΒ για αγροτική χρίση, τα δικά μου που εντάσσονται?

 

Edit

To ΓΥΠ τι σημαίνει? Γης, Υψηλής, Παραγωγικότητας?

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

ΓΥΠ ή ΓΓΥΠ εινα ιγεωργικη γη υψηλης παραγωγικοτητας...γενικα με τη τροπολογια σκανδαλιδη σχεδον ολοι οι παραγωγικοι νομοι της χωρας με χιλαιδες αιτησεις σε αυτους κατα πλειοψηφια περιλαμβανονται στις ΓΓΥΠ, και αναμενονται ΚΥΑ ωστε να προχωρησουν οι κατα τοπους Νεχωπ και πολεοδομιες

οσο για τα μισθωματα αυτα καθοριζονται πλεον μεταξυ 150-300 ευρω το στρεμμα αναλογα με το ποσο καλα θεωρουνται, πχ κοντα σε ρευμα σε μεγαλο δρομο κλπ κλπ

για μισθωσεις προς ξενους επενδυτες το 300 παει συννεφο και ξεκιαν με την εγκατασταση του έργου απο οσο εμαθα απο συμβολαιογραφο που εχει ασχοληθει

το ερωτημα για μενα παραμενει αν η τραπεζα αξιωσει περα απο το μισθωτηριο και τη προσημειωση της γης τι συμβαινει σε αυτη τη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

......εχεις ακουσει και για μεγαλυτερες τιμες απο αυτην?

 

Ανάλογα πόσο νότια είσαι.

 

Είδη μεγαλοεπενδυτές αγνώστου εθνικότητας ψάχνουν μεγάλες εκτάσεις (>2000 στρέμ) και κάνουν προτάσεις για αγορά αυτών των εκτάσεων , ο λόγος είναι ότι θέλουν να μπουν στη διαδικασία fast track , τo οποίο έχει ελάχιστο όριο τα 60MW.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

electro 80 γραφεις οτι 300 ευρω το στρεμμα παει συννεφο??εχεις ακουσει και για μεγαλυτερες τιμες απο αυτην?

σε μακεδονια κ θεσσαλια ειναι το μεγιστο που εγω εχω ακουσει, και ξαναλεω και οι δυο περιπτωσεις αφορουν ξενους επενδυτες (κ μεγαλα αγροτεμαχια)

 

σαν ταξη μεγεθους δες το...απο εκει και περα αναλογα με το ποσο το θελει ο επενδυτης και ποσο αναγκη εχει ο ενοικιαστης

Edited by electro80
Link to comment
Share on other sites

electro 80 γραφεις οτι 300 ευρω το στρεμμα παει συννεφο??εχεις ακουσει και για μεγαλυτερες τιμες απο αυτην?

Σε δικό μου χωράφι το οποιο ειναι 10 στρέμματα με ξερικές ελιές κ μου βγήκε η βεβαίωση οτι δεν είναι ΓΥΠ (κ ενω εχει πολλές γεωτρήσεις σε διπλανά χωράφια) μου δίνουν 800 € το στρέμμα (δηλ 8000 €/έτος) κ με αύξηση 3% στο ενοίκιο απο το δεύτερο έτος!! Υπάρχουν παρα πολλοί γνωστοί μου που έχουν ηδη νοικιάσει σε αυτην την τιμή. Παιδιά το χωράφι σας θα ειναι νοικιασμένο (δεσμευμένο) για 25 χρόνια. Τα 300 € / στρεμμα ειναι αστείο ποσό.

 

Επίσης, για αυτούς που λένε για τις γεωτρήσεις σε διπλανά χωράφια κ την σημασία τους για να βγει ΓΥΠ, σε συγκεκριμένη αγροτική περιοχή στην Αττική έχουν γίνει πάνω απο 10 πάρκα (κ έχουν πάρει όρους σύνδεσης 10αδες άλλα) κ ολα έχουν γύρω τους γεωτρήσεις..!!

Link to comment
Share on other sites

Το τι έχει γίνει σε πολλές περιπτώσεις είναι ένα γεγονός,

είναι προφανές ότι υπάρχουν κάποια χειροπιαστά κριτήρια τα οποία αν πληρούνται η x-ΝΕΧΩΠ μπορεί να το χαρακτηρίσει σαν ΓΥΠ βέβαια επειδή στην Ελλάδα ζούμε μπορούν τα x barriers να παρακαμφθούν με πολλους τρόπους. Το αν ένα χωράφι το οποίο με βάση τα κριτήρια του Νόμου έπρεπε να χαρακτηριστεί σαν ΓΥΠ και η ΝΕΧΩΠ το χαρακτήρισε μη ΓΥΠ δεν αποτελεί θέσφατο.

Επίσης αναφέρεις Αττική, εκεί ο χαρακτηρισμός σαν ΓΥΠ αυτόματα σε βγάζει OFF οπότε το να μπούν και άλλα μέσα να το αλλάξουν δεν θα μου έκανε καμιά εντύπωση 8-) και μην ξεχνάμε ότι δεν είναι μότο το νερό αλλά και άλλα κριτήρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.