Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές ενοικίου αγροτεμαχίων για εγκατάσταση πάρκου


xristina athina

Recommended Posts

Ακριβώς έτσι είναι όλοι σκέφτονται την μεγιστοποίηση του κέρδους και την ελαχιστοποίηση των εξόδων... :) Πάντως εγώ αν είχα τα 300 στρέμματα του ΝΙΚΟΣΤΡΙ θα ξήλωνα όλες τις ξερικές ελιές και θα τα νοίκιαζα ακόμα και με 300 ευρώ/στρέμμα στην γερμανική εταιρεία.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν τα 300 στρεμματα ειναι ενα κομματι ή τουλαχιστον μεγάλα κομμάτια..παντως πιστεύω αυτά που θα σου δώσουν ανα στρέμμα πιστευω δύσκολα να τα πιάσεις απο κάποια καλλιέργεια...τλκ το ρητό των πατεράδων μας ίσχυει:οτι η γη είναι σιγουρη επενδυση..σκεφτηκε καποιος να έχει μια πλάκα 50 στρ.* 300 λεω εγω οπως και ο aiche είναι 15000 χωρίς κόπο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες φιλε aiche, μόνο που τα στρέμματα δεν είναι 300 αλλά πάνω από 3500, βρήκα και τα υπόλοιπα (10) ξαδέλφια της γυναίκας μου που συνορεύουν μεταξύ μας. Τους εξήγησα τη ακριβώς γίνατε – συμβαίνει -στην Ελλάδα σήμερα, και τους έκανα πρόταση για μια από κοινού εκμετάλλευση ,όλοι τους υπογράφουν με χέρια και με πόδια για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

ένα κομμάτι 3500στρ.?? με ποια εταιρία σκεφτεσαι να επικοινωνήσεις και για τι τιμή αν επιτρέπεται???

 

Δεν έχω έρθει σε επαφή με καμιά εταιρία, απλά σκέφτομαι να στύλο μερικά email και σίγουρα θα έρθω σε επαφή με την γερμανική πρεσβεία, πριν από αυτά όμως, θα πρέπει να δημιουργηθεί μια εταιρία από τα 10-11 άτομα που έχουν την έκταση και να αναθέσουν την όλοι διαδικασία ‘’ παζάρεμα’’ σε ένα σύμβουλο επιχειρήσεων, το θετικό είναι ότι όλοι συμφωνούν.Οσο για τιμές δεν ξέρω ακόμα .

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εγω σε παρόμοια κατασταση οχι ομως με ενα ενιαιο κομματι.η περιπτωση σου είναι απιστευτη προσιδοφόρα για εταιρίες που θέλουν να εγκαταστήσουν μεγάλα πάρκα(άνω των 50 μεγα βατ τ)αλλα και για μικροτερες εταιρίες αφου έχεις τι δυνατότητα να το σπάσεις και σε μικρότερα κομμάτια.εγω στη θέση σας θα ερχόμουνα σε επαφή με περίπου 20 με 30 εταιρίες ,θα πήγαινα να τους δείξω το αγροτεμάχιο αφού ήδη θα έχουν βάλει μια εγγυητική έτσι ώστε να λάβουν μέρος μόνο σοβαρές εταιρίες και τέλος θα έκλεινα σε ένα ξενοδοχείο μια αίθουσα,θα έκανα την παρουσίαση και θα έμπαινα στη διαδικασία δημοπρασίας..κάτι παρόμοιο σκοπεύω θα κάνω και εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν Θυμάμαι αν είναι οι Θαλασσιές οι Χάντρες με Κοντού Γεωργίτση και Εξαρχάκο που πάνε στο νησί να βρούνε χωράφια, κάτι τέτοιο μου θυμίζει η παραπάνω τοποθέτηση.

 

ΤΟ πρόβλημα των επενδυτών είναι στο να βρούν τα χωράφια νομίζεται ή να ξεπεράσουν τα προβλήματα που προκύπτουν κατά το Due Diligence με τους τίτλους και άλλα γραφικά του στύλ πάνε με την βάβω στο χωράφι και ψάχνει να βρεί την κοτρώνα που της είχε δείξει η προγιαγία πριν 70 χρόνια για το που ξεκινάει το χωράφι και που τελειώνει.

 

Θα πρέπει να σκεφτόμαστε λίγο και την πρωτογεννή παραγωγή και να μην τυφλωνόμαστε απο το εύκολο χρήμα που μετά απο κάποιους πολλούς μήνες ταλαιπωρίας φτάνει να μην είναι τόσο εύκολο. Πόσοι πιστευουν ότι η X Γερμανικες εταιρίες ψάχνουν για win-win σχέσεις στο κομμάτι των επενδύσεων.

 

Φιλικά Πάντα :smile:

Link to comment
Share on other sites

jsk ,συμφωνώ με καποια πραγματα που λες.Ωστόσο πιστεύω οτι αυτο που λες για τα όρια των χωραφιών είναι εντελώς αστοχο.Εφόσον υπάρχουν αγροτικοί χάρτες και συμβόλαια τοτε τα πράγματα είναι εύκολα.Όσον αφορά τωρα το <<εύκολο χρήμα>> πιστεύω οτι μόνο εύκολο δε θα είναι..Οι εταιρίες θα θέσουν σκληρούς ορους και μόνο αν είσαι καλός διαπραγματευτής θα πετύχεις όντως καλή τιμη.

 

Τέλος πιστεύω αν καποιος δεν εχει ασχοληθεί με τη γεωργια και δεν θελει να μπει σε αυτη τη διαδικασια είτε επειδη δεν εχει την απιτουμενη όρεξη είτε το απαιτούμενο κεφάλαιο τότε ναι πιστευω ειναι η καλυτερη λύση..Μην ξεχνάμε οτι δεν μπορει να ξεφυγει ο ελεγχος αφου μολις το 1% μπορουν να εγκατασταθουν τα ΑΠΕ.

 

φιλικά παντα :smile: :-) προσπαθουμε να ανταλλάζουμε αποψεις και όχι να αντιπαρατιθόμαστε ασκοπα..σύγνωμη αν απο τον τροπο που γραφω εχω δώσει τετοια εντύπωση..δεν ειχα τετοια πρόθεση..

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σας ειπε οτι ο κατοικος της περιοχης εκει που εβλεπε βουνα δεντρακια θελει να βλεπει 3500 στρεμματα φωτοβολταικα!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χαχχαχχαχαα επειδη δεν ειναι δικα του τα χωραφια...γι αυτο δε θα πει τπτ..εκτος και αν μας μηνύσει για αλλαγη τοπίου :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.