Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές ενοικίου αγροτεμαχίων για εγκατάσταση πάρκου


xristina athina

Recommended Posts

Πολλά λεφτά θα κερδίσουν οι αγρότες αν καλλιεργήσουν μανιτάρια... :)

Με μια επένδυση 200000 - 400000 ευρώ σε 4-5 στρέμματα θα έχουν πολύ καλό εισόδημα. Από μελέτη του ΕΜΠ είδα ότι αν καλλιεργούν αραβόσιτο, ηλίανθο κλπ. για παραγωγή βιοκαυσίμων μπαίνουν μέσα αντί να κερδίζουν.

 

Φίλε aiche ποιος τα έχει αυτά τα χρήματα; Δεν θα λυσουμε το αγροτικό ασφαλώς εμείς. Δεν ειναι δικιά μας δουλειά :) . Γνωστός που την έψαχνε με μανιτάρια συμπέρανε οτι πιθανότερο είναι να μπαίνει μέσα παρά να βγάζει κέρδη, το κλειδί είναι το κόστος των υποστρωμάτων και ασφαλώς η τιμή χονδρικής του τελικού προιόντος. ¨Οταν η χονδρική στο τελικό προιόν αγγίζει το 1,5 ευρώ και παράγονται max 3.5 kg το υπόστρωμα, με κόστος του τελευταίου στα 7 περίπου ευρώ...do the maths που λένε και οι παλιοί :smile: Μόνο αν μπεις στη διαδικασία να φτιάχνεις μόνος σου το υπόστρωμα έχει ίσως κάποιο νόημα αλλά και αυτή έχει σημαντικό κόστος παραγωγής, να μη βάλουμε το εργατικό κόστος μέσα... Ασφαλώς μπορει το παιδί να μην το έψαξε καλά κι εγώ να σας τα λέω λάθος,σε μια τέτοια περίπτωση ζητάω συγνώμη προκαταβολικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

aiche γνωριζεις πολλους αγροτες που να εχουν 200,000 με 400,000 ευρω ή να θελουν να δανειστουν ενα τετοιο ποσό ? ας είμαστε λιγο εκρατεις για τοσο μεγάλες επενδυσεις με τόσο μεγαλο ρισκο διοτι στην καλλιεργεια τρουφας το ποσοστο ρίσκου είναι μεγαλο.απο την άλλη η πρωοπτική να νοικιάσουν σε μια μεγάλη εταρια τα χωραφια τους για 20 τουλαχιστον χρονια το βρισκω πιο ασφαλές...φιλικα πάντα :smile: :-) :smile: .

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ατελείωτο ψάξιμο, τελικά είμαι πιο μπερδεμένη από ποτέ... Οι εκπλήξεις συνεχίζονται και κανείς δεν μπορεί να κάνει ένα πλάνο και μία επιχειρηματική πολιτική σ΄αυτή τη χώρα.

 

Τελικά έχει καταλάβει κανείς τι γίνεται με τις ΓΓΥΠ;

Διάβασα τα άρθρα της energypress που παρέθεσε ο gianniskriti, πήγα στο ΥΠΕΚΑ, στο ΣΕΦ αλλά δε βρήκα τίποτα που να δικαιολογεί τα κείμενα των άρθρων.

Από την άλλη ο νόμος 4015 δε λέει για απαγόρευση των ΑΠΕ σε ΓΓΥΠ (θα το ξαναδιαβάσω) αλλά για αναμονή της ΚΥΑ που θα δημοσιευθεί αναφέροντας το άρθρο 9, παρ. 7 του 3851/2010 που λέει για το 1%.

Με ποια δικαιολογία αρνούνται οι Πολεοδομίες;

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία; Αν κάποιος έχει πάρει το ΟΚ του 1%, μπορεί να ακολουθήσει τις ενέργειες για ΕΕΜΚ;

 

Πιο παλιά , έβγαινε κανονικά η μικρής, πάντως ούτε τώρα νομίζω υπάρχει ζήτημα, κι αφου δεν υπάρχει καλό είναι να μην "πονηρεύουμε" κι εμείς τις πολεοδομίες για μη ψηφισμένα - και κατάφορα άδικα θα συμπλήρωνα - νομοθετήματα της κακιάς ώρας

Link to comment
Share on other sites

rodag ,συμφωνώ απολύτως.

Γιαυτό και εξεπλάγην με αυτά που διάβασα περί αναστολήςτης Απαλλαγής ΕΠΟ ή ΕΠΟ ή ΕΕΜΚ. Τι εξυπηρετούν όλα αυτά τα δημοσιεύματα; Αρκετά περνάει αυτός ο κλάδος με τις αρνήσεις των τραπεζών και με τις αλχημίες των κατασκευαστικών.

 

Από την άλλη δεν είμαστε σοβαρό κράτος, μα τι λέω τώρα ;; !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις παρει απαλλαγη για το 1% τοτε η πολεοδομια σου βγαζει τη μικρης χωρις κανενα προβλημα.Αν δεν εχεις παρει την απαλλαγη λογω του κωλληματος που προεκυψε τοτε η πολεοδομια δεν το συζητα καν και ζηταει την απαλλαγη.Με λιγα λογια κανουν οτι κανανε μεχρι τωρα.Το θεμα ειναι οτι εχω για 2 πελατες μου ,4 μηνες που περιμενω την απαλλαγη και η προθεσμια της ΔΕΗ ληγει το φεβρουαριο(ΜΕ την παραταση) και δεν βλεπω να προχωραμε.Κριμα για ανθρωπους που ταλαιπορουνται ηδη 14 μηνες για ενα ρημαδο-100αρι τη στιγμη που στη Γερμανια (απ'οτι διαβασα) θελει ενα διμηνο η ολη αδειοδοτηση.

Τι επενδυσεις και αναπτυξη περιμενουν με τετοιες καθυστερησεις και γραφειοκρατιες?

Υ.Γ. Κοιταξτε το νεο θεμα που ανοιξα και θελω τη βοηθεια ολων.

Link to comment
Share on other sites

ο Νόμος στον οποίο αναφέρεστε είναι ο νόμος περι Συνεταιρισμών και έχει ένα αρθρο πάνω στην ΓΥΠ

γενικά δεν μπορούν να συνενοηθούν μεταξύ τους οι υπουργοι. μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα στις πολεοδομίς,

θα περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί

 

Σε ότι αφορά τα παραπάνω τα μανιτάρια ήταν πολυ καλή επένδυση αλλά πλέον δεν είναι γαιτί οι τιμες΄που αγοράζουν οι μεσάζοντες είναι πολύ χαμηλές και αυτοί πουλάνε ψηλά οπότε πάλι ο αγρότης είναι ο χαμένος.

Δεν ξέρω για καλιέργειες τ'υπου porcini που είδα σε S/M απο κοζάνη με τιμή πώλησης κιλού στα 160€/kgr.

Link to comment
Share on other sites

Σε χωράφι που έχει ελαιώνα αλλά δεν αρδεύεται και δεν ανήκει σε αρδευτική ζώνη του Δήμου, έχει το δικαίωμα ο ιδιοκτήτης του να εγκαταστήσει πάρκο?

 

Κανείς να απαντήσει εδώ? Ας πούμε ότι το έχω εγώ που είμαι Ε.Ε ή τα έχει ένας αγρότης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις αίτηση για χαρακτηρισμό και χρήση γης στο υπεύθυνο για την περιοχή γραφείο Αγροτικής Ανάπτυξης, ενημερώνοντας ότι θέλεις να χρησιμοποιήσεις χχχ τετρ. μέτρα για κατασκευή φωτοβολταϊκού σταθμού (+ τοπογραφικό, + τίτλο ιδιοκτησίας, ..). Θα σου απαντήσουν αν η γη είναι χαμηλή, μέσης ή υψηλής παραγωγικότητας. Αν είναι υψηλής θα κάνεις αίτηση για απαλλαγή με το 1% της καλλιεργήσιμης γης κάθε νομού και προχωράς κανονικά.

 

Τα κριτήρια για την παραγωγικότητα της γης είναι σε ΦΕΚ από πέρυσι. Το ότι δεν αρδεύεται δε σημαίνει αυτόματα ότι δεν είναι υψηλής παραγωγικότητας. Θα κάνουν αυτοψία και θα απαντήσουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σας αποδείξω ότι για τους αγρότες οι Φ/Β εγκαταστάσεις είναι πιο αποδοτικές από την καλλιέργεια μανιταριών. Με αυτά τα χρήματα έχεις τριπλάσιο κέρδος αν παράγεις ρεύμα. Αν παράγεις και υπόστρωμα το κόστος εγκαταστάσεων ανεβαίνει στα 2000000-2200000 ευρώ.

 

Αγροτικά προϊόντα να αγοράζουμε από άλλες χώρες εφόσον είναι φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς να απαντήσει εδώ? Ας πούμε ότι το έχω εγώ που είμαι Ε.Ε ή τα έχει ένας αγρότης

Φίλε κατα 99,9% τα αγροτεμάχια με ξερικές ελιές (μια κ μιλάμε κ αγροτικά σε αυτο το τόπικ) δεν χαρακτηρίζονται ως Γή Υψηλής Παραγωγικότητας. Αλλα σίγουρα πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία για να πάρεις απο την νομαρχία το χαρτί ότι δεν είναι, με τον τρόπο που είπε η τσιλενα. Edited by b@bis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.