Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές ενοικίου αγροτεμαχίων για εγκατάσταση πάρκου


xristina athina

Recommended Posts

Άντε ρε Νίκο κλείσε την συμφωνία μαζί τους για να ξεκινήσουμε καμιά νέα Φ/Β εγκατάσταση το 2012 !!!!

 

Απλοί κουβέντα θα κάνω μαζί τους, άλλωστε αυτές οι δουλείες θέλουν υπομονή δεν κλίνεις συμφωνία ούτε με το πρώτο ραντεβού ούτε με το δεύτερο ίσως πάρει πάνω από χρόνο…………

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε περιμενουμε να μας πεις τι είπατε σχετικά με τις τιμές ,την εκταση και τους όρους.Να παρουμε μια πρώτη γεύση... :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε καποιο νέο σχετικα με το fast track??εγω περιμένω απάντηση απο την neon energy??με καιει το θέμα οποτε αν εχετε καποιο νέο ασ με ενημερωσει καποιος.... :smile: :-) ευχαριστω προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γραφω στο φορουμ, το ολο σκηνικο τον τελευταιο καιρο, οπου το φορουμ απο μηχανικος.gr εχει μετατραπει σε εισοδηματιας.gr, με εχει απομακρυνει αρκετα...εχοντας δουλεψει σαν εργατης για μερικο καιρο σε μια απο τις μεγαλες εταιριες του ελληνικου χωρου της ενεργειας με τα λιγα που αποκομισα για τη μεθοδολογια των εταιριων αυτων θα ηθελα να αναφερω τα εξης αποθαρυντικα για τα μεγαλεπηβολα σχεδια των 3500 στρ και του fast track, που κανετε καποιοι....:

-αυτο που ακουγεται πλεον για ξενες επειχειρησεις στο χωρο της ενεργειας ,αληθευει, αλλα αναλογιστητε, ποια εταιρια που θελει να κανει παρκο-επενδυση εκατονταδων εκατομμυριων θα περιμενει να της κανετε εσεις προταση συνεργασιας?

οι επενδυτες αυτοι, χτενιζουν εδω και μια 3ετια τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ περιοχες απο ολες τις αποψεις και ζυγιζουν αρνητικα και θετικα με ακριβεια, ενω εχουν ηδη μιλησει με το ελληνικο κρατος οπως προσφατα διερευσε....ετσι σε σκηνικα οπως "δημοπρασιες" που φανταζεσαι φιλε ΝΙΚΟΣΤΡΙ, θα μαζευτουν διαφορες απο τις φυτοζωουσες σημερα ελληνικες εταιριες και εκει που θα τους λες εσυ για 3500στρ, αυτοι θα σου λενε για κανα παρκακι των 99kwp ή κανα φ/β στη στεγη σου.....Ασε που θα τραβηξεις και καβγα με καποιο συγγενη για το ποιο αγ/χιο από τα 10 που εχετε, θα φιλοξενησει το παρκακι που λεγαμε παραπανω.... :mrgreen: ...Οσο για τις εταιριες, οπως προειπα, εχουν βρει τις εκτασεις τους απο την εποχη που η casio εβγαλε το πρωτο κομπιουτερακι με κυψελες...και αν χρειαστει να επικοινωνησουν με καποιον θα το κανουν μεσω δικηγορικων γραφειων...

ας ελπισουμε να βγω λανθασμενος και χιλιαδες κοσμου να βγαλουμε απο αυτη την υποθεση....

Link to comment
Share on other sites

@mechanism007

Και βέβαια μίλησαν με το ελληνικό κράτος αλλά ως γνωστών το ελληνικό κράτος δεν διαθέτη τίτλους ιδιοκτησίας

Δες τι γίνατε με την ιστορία Αποπηγάδι στα Χανιά ποια εταιρία θα πλέξει με τα ελληνικά δικαστήρια?

Τώρα που μίλησα και με τους 10 έμαθα ότι προ 4ετιας κάποια εταιρία τους είχε ζητήσει τα χωράφια, φέτος το καλοκαίρι ξαναέγινε παρόμια πρόταση , είδη εδώ και 10 ημέρες ενδιαφέρεται αγγλική εταιρία. Bεβαία, είχαν μιλήσει με τον καθένα ξεχωριστά σε ανύποπτους χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Το όλο σκηνικό μου θυμίζει εποχές 2007-2008 που έψαχνα ανάλογες περιπτώσεις με μεσίτες/μεσάζοντες για λογαριασμό Γερμανών κατά κύριο λόγο επενδυτών και έφαγα τα βουνά και τα λαγκάδια για εκτάσεις υποτίθεται κατάλληλες για φ/β κλπ,κλπ......Παιδιά εμένα μου βρωμάει λίγο η υπόθεση και τέτοιες επενδυτικές ευκαιρίες/πρωτοβουλίες είναι λίγο εν αμφιβόλω σε μια αγορά που είναι παγωμένη (έχω χάσει και εγώ αρκετό χρόνο και χρήμα γιαυτό το λέω).

Και παραθέτω το σκεπτικό μου :

1) Ποιός σοβαρός επενδυτής θα έρθει να βάλει τα χρήματά του σε τέτοια project με το σημερινό Country Risk?

2) Για ποιο λόγο να ξεκινήσει από την αρχή την διαδικασία χωρίς σαφές χρονοδιάγραμμα/Bussiness plan και να περάσει όλον τον Γολγοθά και την Γραφειοκρατεία από την στιγμή που υπάρχουν αρκετές έτοιμες άδειες προς εξαγορά με προβλήματα χρηματοδότησης τις οποίες μπορούν να πάρουν με ελ'αχιστο κόστος και με κλειδωμένο FIT?

3) Fast Track?Ας γελάσω....2-3 έργα έχουν μπεί ως τώρα και αυτά νομίζω είναι από Έλληνες με γερές πλάτες απο πίσω και με background στον χώρο

 

Μακάρι παιδία να βγώ ψεύτης και να προχωρήσετε με τα συγκεκριμένα projects,αλλά εγώ είμαι επιφυλακτικός βλέποντας την γενικότερη κατάσταση της αγοράς/κλάδου και της χώρας

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω γενικα με τους ενδοιασμους του sonic, επισης να πω οτι εξαγοραζονται αδειες τελευταια στη βορεια ελλαδα απο εταιριες-παραρτηματα γερμανικων εταιρειων.αυτο ειναι ενδεικτικο αλλα οχι και πληρης αποδειξη μιας γενικοτερης τασης.

Λογικα θεωρω οτι αν καποιος ειχε να παρουσιασει μια ετοιμη προταση περι γης σε μια γερμανικη εταιρεια με ελληνικο βραχιονα θα εβρισκε ανταποκριση.

Εξαλλου κατα τους ξενους και δη τους Γερμανους η κριση δημιουργει ευκαιριες...Η γραφειοκρατια δυστυχως παντως ζει και βασιλευει ακομη και το 2011 οντας στο χειλος του γκρεμου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αξιότιμοι κύριοι συνάδελφοι κάθισα και διάβασα όλα τα σχόλια σας και επιθυμώ να παραθέσω τις απόψεις μου σε αυτό το θέμα. Επειδή και εγώ διαθέτω κανα 50 τουλάχιστον στρέμματα αγροτικής γης στην Πελοπόννησο και συγκεκριμένα στο Άστρος Κυνουρίας και αφού δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να κάνω ένα έργο δικό μου σκέφτηκα την ενοικίαση. Βάζοντας κάπου μια αγγελία ήρθαν κάποιοι το είδαν αλλά μέχρι εκεί... Καμιά ιδέα να κάνω μόνος μου κανά πάρκο με χρηματοδότηση υπάρχει? Στέρεψαν όλα σε αυτήν την χώρα…….. :shock:

 

Ευχαριστώ πολύ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.