Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη απόδοση ηλιακών θερμοσιφώνων


Geothess

Recommended Posts

Φίλε Aiche

 

Το ψαχούλεψα το μπόϊλερ νυχτιάτικα. Δέν ανακάλυψα θερμή περιοχή.

Άλωστε από τις 17:00 της 17/9 ως τις 09:00 της 18/9 (14 ώρες χωρίς ήλιο) η θερμοκρασία του νερού στο μπόϊλερ από 52ο είχε κατεβεί στους 48ο με θερμοκρασία περιβάλοντος 25ο-28ο βαθμούς. Δεν ξέρω άν είναι αποδεκτές αυτές οι απώλειες αλλά σίγουρα δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

 

Φίλε Woody

 

Φυσικά και είχαν αφαιρεθεί και τα δύο. Αυτό το έκανα και μόνος μου κάθε χρόνο που συμπλήρωνα τους παλιούς ηλιακούς. Εδώ άλλαξαν δύο φορές όλο το υγρό του κλειστού κυκλώματος για να εξασφαλίσουν ότι δεν υπάρχει εγκλωβισμένος αέρας. Την δεύτερη φορά ο ίδιος ο αρχιμάστορας του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Geothess

 

στο site της EuroSelko παρατήρησα ότι οι κλασικοί θερμοσίφωνές της είναι χωρητικότητας μέχρι 120L.

Αν υποθέσουμε ότι ο ωφέλιμος όγκος του θερμικού δοχείου του ηλιακού θερμοσίφωνα ήταν 100L δεν θα ήταν καλύτερα τα αποτελέσματα στις ίδιες περιβαλλοντικές συνθήκες που επικρατούσαν και κατά την διάρκεια των μετρήσεων;

Δηλαδή αν ο όγκος του θερμικού δοχείου ήταν 100L η θερμοκρασία του νερού από τους 28°C θα ανέβαινε στους 67.96°C αντί για τους 48°C.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Aiche

 

Το πρόβλημα είναι η απόδοση δηλαδή (ωφέλιμη ενέργεια) / (προσπίπτουσα ακτινοβολία)

Αν μικρύνουμε το δοχείο, ανεβαίνουμε σε θερμοκρασία, αυξάνονται οι απώλειες, μειώνεται η απόδοση.

Αν με 200 λιτρα από 28 ανεβαίνουμε σε 48 τότε με 100 λίτρα (και τους ίδιους συλλέκτες) απο 28 δεν θα πάμε στους 68 (ίδια ενέργεια) αλλά στους 58-62 ανάλογα με την θερμοκρασία στασιμότητας. (Την ανώτατη θερμοκρασία που πιάνει όταν δεν τραβάμε νερο, εκει που οι απώλειες ισούνται με την απορροφούμενη ενέργεια)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Geothess

 

Δεν είμαστε σίγουροι ότι όλη η προσπίπτουσα ηλιακή ακτινοβολία απορροφάται από τις επιφάνειες των συλλεκτών. Αν υποθέσουμε ότι η απορροφούμενη ενέργεια είναι το 1/2 της προσπίπτουσας ο βαθμός απόδοσης διπλασιάζεται.

Τα δεδομένα της PV Potential Utility [ http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php ] μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τους υπολογισμούς σου.

 

ΥΓ: Εφόσον δεν υπάρχουν θερμικές απώλειες από το θερμοδοχείο πώς εξηγείται η απότομη πτώση της θερμοκρασίας από τους 74.3°C στους 57.8°C μέσα σε 2 ώρες. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με προηγούμενο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Aiche

 

Το κόκκινο του κλειστού κυκλώματος είναι η έξοδος των συλλεκτών. Μόλις πέσει ο ήλιος (ολική ανάκλαση στο τζάμι) οι συλλέκτες δεν δημιουργούν διαφορά θερμοκρασίας, η θερμοκρασία εξόδου γίνεται ίδια με την θερμοκρασία εισόδου και η ροή στο κλειστό κύκλωμα σταματάει.

 

Απόδοση είναι η ωφέλιμη ενέργεια / προσπίπτουσα ακτινοβολία. n=Q/(A*G)

n = Απόδοση

Q = Ωφέλιμη ισχύς

A = Εμβαδον συλλέκτη (τετραγωνικά μέτρα)

G = Ισχύς προσπίπτουσας ακτινοβολίας ανα τετρανικό μέτρο (με κλίση 45 μοίρες)

Κοίταξε: http://www.solar.demokritos.gr/test_reports/effic.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τοποθετήθηκαν επιπλέον μεγάλα δοχεία διαστολής, θερμοστατικοί αναμείκτες (3/4”) στις εξόδους και συσκευή Calmat στην κεντρική παροχή για την αποφυγή των αλάτων.

 

Ξεθάβω εν γνώση μου!

 

Γνωρίζει κανείς αν η συσκευή calmat κάνει δουλειά?

Το νερό στη περιοχή μου είναι γεμάτο άλατα και κάθε χρόνο η αντίσταση του θερμοσίφωνα θέλει άλλαγμα...

 

Η συσκευή προστατεύει και διορθώνει όπως υποστηρίζει προβλήματα απο τα άλατα?

Αν υπάρχει κάπου αλλού υλικό για διάβασμα παρακαλώ στείλτε μου.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε λίγο καιρό τον ηλιακό δίχως τις τρίοδες βάνες και το bypass και άφησε το κύκλωμα ελεύθερο να δείς την συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε λίγο καιρό τον ηλιακό δίχως τις τρίοδες βάνες και το bypass και άφησε το κύκλωμα ελεύθερο να δείς την συμπεριφορά.

 

σε εμένα απαντάς?

να πώ την αλήθεια ότι δε σκέφτηκα το "χάσιμο" ζεστού νερού στο λέβητα που έχει να ανάψει 2+ χρόνια

 

σχετικά με το πρόβλημα των αλάτων καμία αξιόπιστη λύση?

Link to comment
Share on other sites

σε εμένα απαντάς?

να πώ την αλήθεια ότι δε σκέφτηκα το "χάσιμο" ζεστού νερού στο λέβητα που έχει να ανάψει 2+ χρόνια

 

σχετικά με το πρόβλημα των αλάτων καμία αξιόπιστη λύση?

όχι στον αρχικό δημιουργό του τοπικ αλλά το είδα μετά ότι είναι ποσταρισμένο εδώ και χρόνια!χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.