Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολικές αυθαιρεσίες και νόμος 4014/2011


Jeff

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Έχει το δικαίωμα ένας μηχανολόγος βάση του νόμου 4014 να "τακτοποιεί" αυθαιρεσίες μηχανολιγικής φύσεως?

Δηλαδή αυθαίραιτους χώρους και αυθαίρετα συστήματα?

Κι αν δεν υπάρχει τρόπος με το συγκεκριμμένο νόμο.... υπάρχει άλλος τρόπος?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος είναι για πολεοδομικές - κτιριοδομικές παραβάσεις, τα συστήματα όπως λες ανήκουν σε τέτοιες παραβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Ο νόμος είναι για πολεοδομικές - κτιριοδομικές παραβάσεις! Αυτό αντιλαμβάνομαι κι εγώ διαβάζοντάς τον!

Ένας συνάδελφός μου Πολιτικός Μηχανικός (και μάλιστα έμπειρος) επιμένει πως οι μηχανολόγοι βεβαιώνουν τις κτιριακές παραβάσεις που "στεγάζουν" μηχανολογικές εγκαταστάσεις.

 

Πιο συγκεκριμένα: Έχουμε ένα κτίριο καταστημάτων - γραφείων στο οποίο Α) Ένα κομμάτι χρήζει αλλαγής χρήσης από ημιυπαίθριος χώρος σε λεβητοστάσιο, και β) έχουμε ένα αυθαίτετο κλιμακοστάσιο ανελκυστήρα.

 

Ο εν λόγω συνάδελφος επιμένει πως αυτές οι τακτοποιήσεις πρέπει να γίνουν απο μηχανολόγο, διότι ο μηχανολόγος, εκτός από τα αυθαίρετα τετραγωνικά, βεβαιώνει και την ορθή λειτουργία των συστημάτων βάση των κανονισμών που ισχύουν για την εκάστοτε εγκατάσταση (!).

 

Παρόλο που είμαι σχετικά νέος στο χώρο, νομίζω πως κάτι τέτοιο δεν αναφέρει ο νόμος. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει η χρήση του ακινήτου με το ποιος υπογράφει για την τακτοποίησή του.Αυτό που θα ζητηθεί από μηχανολόγο ηλεκτρολόγο είναι αυτό που λέει στο άρθρο 24:

 

Στην περίπτωση κτιρίων που δεν έχουν χρήση κατοι-

κίας απαιτείται και τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού

για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των

γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκα-

ταστάσεων, εφόσον υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τα παραπάνω, αν και δε πρόκειται για Η/Μ αλλά υδραυλικά ήθελα να ρωτήσω τι συμβαίνει και στη περίπτωση βόθρου; Υπάρχει περίπτωση να μη τηρούνται οι αποστάσεις ασφαλείας από το κτίσμα ή τα όρια. Ή όσο αφορά τη διαμόρφωση του εδάφους. Κάτι τέτοιο μου είπε και εμένα αντίστοιχα κάποιος πιο έμπειρος μηχ/κος. Αποτελεί αυθαιρεσία λοιπόν; Και αν ναι τι γίνεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει οικδ. άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, Manolis gon απ'ότι καταλαβαίνω ο νόμος 4014 αφορά αποκλειστηκά τη δόμηση.

 

Αν για μια η/μ εγκατάσταση υπάρχει μελέτη εντός οικοδ. αδείας κατατεθημμένη στην πολεοδομία και απλά εγκαταστάθηκε σε αυθαίρετο χώρο.... το καταλαβαίνω, δηλώνεις τον αυθαίρετο χώρο.

 

Κάτι άλλο:

 

Αν όμως τώρα έχει γίνει ένας χώρος από ισόγεια κατοικία βιοτεχνία, τότε για να νομιμοποιηθεί εκτός το ότι χρειάζεται και Έγκριση περιβαλλοντικών όρων, αρκεί αυτό που λέει στο άρθρο 24 για να εγγυηθείς την αρτιότητα των η/μ εγκαταστάσεων?

 

 

Jonstam οι βόθροι νομίζω δεν προσμετρουνται στη δόμηση πρέπει όμως υπάρχει μελέτη που να πληρούν τις προδιαγραφές που επιβάλει η ΤΟΤΕΕ-2412/86 και το (Αρθ-26, Αποφ-3046/304/30.1/3-2-69) του ΓΟΚ στην πολεοδομία. Και αυθαίρετος να είναι δε νομίζω πως νομιμοποιείται με τον 4014. Οι Πολιτικοί μηχανικοί τι λένε γιαυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ο 4014 σου νομιμοποιεί το κτίριο και τη χρήση αν επιτρέπεται από τις χρήσεις γης αλλά και από άλλες συνθήκες.Δε μπορεί όμως να σου δώσει και άδεια λειτουργίας.Αν λοιπόν δεν τηρούνται άλλοι όροι τσάμπα πληρώθηκαν τα πρόστιμα. Για τις βιομηχανίες θέλει και στατική επάρκεια και έλεγχο των ΗΜ. εγκαταστάσεων

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει η χρήση του ακινήτου με το ποιος υπογράφει για την τακτοποίησή του.Αυτό που θα ζητηθεί από μηχανολόγο ηλεκτρολόγο είναι αυτό που λέει στο άρθρο 24:

 

Στην περίπτωση κτιρίων που δεν έχουν χρήση κατοι-

κίας απαιτείται και τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού

για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των

γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκα-

ταστάσεων, εφόσον υπάρχουν.

 

Το εφόσον υπάρχουν με μπερδεύει λίγο.Εγώ που έχω περίπτωση καταστήματος που προσάρτησε ένα μικρό αίθριο με ένα στεγαστράκι και το έκανε αποθηκούλα βάζοντας μια προέκταση από τον κυρίως χώρο για να έχει μια λάμπα να φωτίζει, χρειάζεται ηλεκτρομηχανολογική έκθεση?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λεβητοστάσιο οικοδομής το οποίο αντί να κατασκευαστεί στο υπόγειο κατασκευάστηκε στο ισόγειο,εκτός περιγράμματος κτιρίου (ακάλυπτος) και κολλητά με κατάστημα και το κλιμακοστάσιο της οικοδομής τακτοποιείται; Υπάρχει η σύμφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών. Μήπως τίθενται θέματα ασφαλείας, πυροπροστασίας κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.