Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tοιχοποιΐες από Alfa Block / Ytong


belbos

Recommended Posts

αν ηταν το επαγγελμα του μηχανικου 

10 ερωτησεις και 10 απαντησεις κονσερβα  τσαμπα σπουδαζαμε....

 

 

αν και ικανο εχω καποιον συναδελφο να φτιαξει φορμα στο διαδικτυο 

 

1. προβλημα ρωγμων?   α. τοιχο   β .  μπετα    γ σε εδαφος.

2.  κατασκευη ......προ 83   προ 93  προ 2003

 

 

 

και στο τελος....αν εχεις μαζεψει περισσοτερα Α     παρε ενα καλο ασταρι και τον μπαρμπα μητσο....

αν εχεις  Β........  παρε  ελαστικο στοκο και τον μπαρμπα  χρηστο...

 

 

αν εχεις Γ  ........   καλυτερα να χτισεις νεο....

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω 80.000 ευρώ εννοεί...

ε ναι 80χιλιαρικα και ο μηχανικος πληρωθηκε με ποσοστο κανονικοτατα (10% προ φπα αν θυμαμαι καλα και φυσικα εκτος ηλεκτρικων συσκευων)

 

σιδερα εισαι παλι εκτος της λογικης

καταλαβε επιτελους ο ανθρωπος ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΣΑΜΠΑ , τα εσκασε κανονικα σε γραφειο με εμπειρια (αν εχει μηχανικο η οχι - που θα ελεγα εχει απλα δεν ειμαι σιγουρος 100% - ειναι δευτερευον στο θεμα που θετεις - δεν ειναι τσαμπατζης) 

τωρα αν θελεις να πιστευεις οτι οσοι εχουν μπλεξει με κακοτεχνιες ειναι μονο τσαμπατζηδες, ξερολες η δεν ξερω τι αλλο καντο δεν μπορω να κανω τιποτα.

 

εγω που βλεπω την οικοδομη στην ελλαδα απο την πλευρα του πελατη , με κατασκευαστικη εμπειρια σε ναυπηγησεις εκατονταδων εκατομυριων αυτα τα λιγα που εχω συναντησει στις πρακτικες των κατασκευαστων ειναι να τραβαω τα μαλλια μου.

αν επικρατουσε λιγο περισσοτερη λογικη σε επιπεδο μελετης και επιβλεψης οι οικοδομες - κατ ελαχιστο - θα ειχαν αισθητα μειωμενο κοστος.

 

δεν ισχυει βεβαια σε ολες τις κατασκευες , αλλα πλεον ειναι υπερβολικα πολλες αυτες που δεν γινονται σωστα.

 

[/offtopic]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριε Μακεδόνα.

Παρ ότι δεν είδα με προσοχή τον όλο διάλογο σας εδώ, παίρνοντας σαν δεδομένο ότι έκανες ότι περνούσε από το χέρι σου να κάνεις σωστά τα πράγματα βγήκαν πρόβληματα που αν κατάλαβα καλά ανοίγουν και δικαστικά μέτωπα..

Άρα κι άλλα προβλήματα.

Άποψη μου και χωρίς να μπω στην ουσία του τεχνικού προβλήματος σας θα σας συνιστούσα να ξαναπροσπαθήσεις να βρεις τον / τους καταλλήλους ανθρώπους με γνώση να σας καθοδηγήσουν από κοντά (δηλαδή με αυτοψία στο κτίριο).

 

Το κατασκευαστικό ε-φόρουμινκ είναι ακόμα πιο δύσκολο με ακόμα πιο αβέβαια αποτελέσματα για εσάς από τα όσα αντιμετωπίσατε έως τώρα.

Μας αρέσει δεν μας αρέσει η εξ αποστάσεως κλινική διαπίστωση που πάνω σε αυτή θα βασιστεί και η όποια θεραπεία άρσης του όποιου προβλήματος έχει τον μέγιστο βαθμό αβεβαιότητας.

Το κτίριο δεν είναι ένα έτοιμο βιομηχανικό προϊόν. Οπότε και μια γρατζουνιά να δεις όταν το παραλάβεις το πας πίσω.

Φυσικά δεν εννοώ ότι αναφέρεσαι σε γρατζουνιά.

 

Ναι υπαρχει η δυνατότητα για τεχνικά ερωτήματα και από ιδιώτες εδώ μπας και καταφέρουν όσοι συνάδελφοι μπορούν να αφιερώσουν κάποιο από τον χρόνο τους για να βοηθήσουν, αλλά η δουλειά του μηχανικού κατά κανόνα έχει άμεση σχέση με το κτίριο, (αντίθετα του συμβολαιογράφου μόνο με έντυπα που βλέπει μπροστά), οπότε είναι λογικό ένα μεγάλο ποσοστό από τις απαντήσεις να εμπεριέχουν την υποχρέωση αυτοψίας στο κτίριο από δικό σας μηχανικό.

Εγώ ζήτησα την γνώμη σε ένα φόρουμ σ' ότι αφορά την συγκεκριμένη βλάβη. Δηλαδή ρωγμή σε σοβά τοιχοποιΐας από Alfa Block(και συμπληρώνω ότι η πιο παλιά από αυτές έχει πλάτος 1 mm). Τώρα αν κάποιοι κοιτάνε ποιος το κατασκεύασε, και πως,  είναι άλλου παπά ευάγγελιο(αν και έδωσα διευκρινήσεις για το καλό του διαλόγου).

Όπως είπα,  έφερα μηχανικό και ακολούθησα την γνώμη του. Να φέρω πάλι και άλλον; Να μου πει τι; Τα ίδια.

Όποιος θέλει να βοηθήσει με τις γνώσεις του, καλώς. Ξέρετε δεν θα κάτσω να χάνω και πολύ  τον χρόνο με ανούσια debates.

Ήδη από αυτό το ΣΚ θα ξεκινήσω την προσπάθεια επισκευής ακολουθώντας πιστά οδηγίες από δύο εταιρείες που πρόθυμα μου πρόσφεραν την τεχνογνωσία τους. Τους μπαρμπα-μήτσους  και τους μερεμο-βαγγέληδες πλέον δεν τους εμπιστεύομαι. Δόξα τω Θεό. τα χεράκια μου ακόμα πιάνουν.

Και κάτι τελευταίο, την επαφή με τις εταιρείες μου την υπέδειξαν δύο έμποροι χρωματοπωλείων, οι οποίοι κάλλιστα μπορούσαν να μου πουλήσουν την πραγμάτεια τους, όπως μου έκανε μεγάλο πολυκατάστημα πριν 3 χρόνια, με το γνωστό αποτέλεσμα.!!!

 

Να στε καλά, και να ξέρετε ότι στο διαδίκτυο πολύς κόσμος σας διαβάζει και κρίνει ανάλογα.

Edited by Makedonas Akritas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να κατασκευάσω μια αποθήκη με ytong το οποίο θα έχει ύψος 4m και θα είναι γύρω στα 100m θα υπάρχει ήδη κατασκευή με σίδερα υπόστεγο και πάνελ οροφή και θέλω να το κλείσω γύρω γύρω με ytong είναι καλή επιλογή; θέλω την βοήθεια σας! ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by jimdrak8044
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα να με ευχαριστούσες μετά την απάντηση που θα σου δώσω (αν ζητηθεί επίσημα) και όχι προκαταβολικά. Και όταν λέω ευχαριστούσες εννοώ €!!! :smile:

Συγγνώμη jimdrak8044 αλλά η υπόθεση μυρίζει αυθαιρεσίες οπότε...

Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον μηχανικό της περιοχής σου.

 

Αλήθεια όταν λες "θα υπάρχει ήδη κατασκευή" τι εννοείς? ότι τώρα δεν δεν υπάρχει? Άρα θα χτιστεί σύντομα. Άρα θα έχεις μηχανικό, οπότε εμάς τι μας ρωτάς? Τώρα αν πας να κάνεις 100τμ αυθαίρετη μεταλλική κατασκευή τότε ήρθες σε λάθος μέρος να ρωτήσεις.

1. Οι γνώσεις μας δεν απαξιώνονται σε τζαμπέ γενικές ερωτήσεις - απαντήσεις. 

2. Ακόμα και να θέλαμε να σε βοηθήσουμε είναι φύσει αδύνατο να γίνει χωρίς να έχουμε πλήρη εικόνα, την οποία και δεν μας δίνεις.

3. Επιλέγουμε να πάμε μπροστά και όχι σε καταστάσεις 20-30 έτη πριν στο θέμα μελέτης - κατασκευής π.χ. ο Βασίλης ο μάστορας έχει κάνει 10 υπόστεγα και ξέρει και έλα μωρέ κανένα δεν έπεσα ακόμα.

 

Αν πάλι σε παρεξήγησα ζητώ συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς.

Η διαδικασία είναι να πας με όσο το δυνατόν πιο πλήρη φάκελο του οικοπέδου σε κάποιον μηχανικό και να του εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις. Ο φάκελος καλό είναι να περιέχει ότι συμβόλαιο υπάρχει για το οικόπεδο και τυχόν οικοδομική άδεια. Από κει και πέρα θα διαπιστωθεί αν μπορεί να εκδοθεί άδεια, σε ποια θέση πρέπει να είναι το νέο κτήριο, πόσο θα κοστίσει, από τι υλικά μπορεί να είναι, το κόστος κτλ.

Δεν ξέρω αν συμφωνούν όλοι οι συνάδελφοι αλλά εγώ δεν χρεώνω για να "ρίξω μια ματιά" στον φάκελο και να σου πω ακόμα και κόστος Ο.Α. Πιστεύω ότι μέχρι εκεί ότι κάνεις θα είναι δωρεάν και καλό είναι να το κάνεις για να ξέρεις αν το οικόπεδό σου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, πόσο μπορείς να χτίσεις κτλ.

Συνιστώ ο μηχανικός να είναι της περιοχής και σχετικά έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα

θελω να βαλω τουβλο alfablock αντι για το συμβατικο, σε νεοαναγειρομενη μονοοροφη κατοικια. θα ηθελαν να ρωτησω τι διαστασεις θα πρεπει να χρεισιμοποιησω ωστε να εχω καλη θερμομονωση και αν θα χρειαστει επιπλεον εξωτερικα.

ευχαριστω

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν θα σου συνιστούσα να βάλεις ytong/alphablock για χώρισμα εσωτερικό, αλλά γυψοσανίδα με πετροβάμβακα... Ιδιαίτερα για μπάνιο!!

 

Έτσι και βαλέις γυψοσανίδα ομως δν θα 'εχεις πρόβλημα με την υγρασία - σκουριά του οπλισμού μετα από χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου συνιστούσα γυψοσανίδα με πετροβάμβακα... Ιδιαίτερα για μπάνιο!! εκτός και αν έχεις πολύ σοβαρό εξαερισμό ώστε να κρατάς την υγρασία μόνιμα κάτω απο 65%. . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.