Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδιαμόρφωτο ισόγειο 2


Recommended Posts

Δηλαδή πως λέτε να υπολογιστεί κλείσιμο αδιαμόρφωτου χώρου (ημι- ισογειου, είναι 1,40 πάνω από το έδαφος και 1,50 κάτω έχει σκάφτει παράνομα):

 

Α) β. χ με αλλαγή χρήσης

Β) κ.χ με υπερβαση δόμησης

Link to comment
Share on other sites

τι θες να πεις εαν δεν ειναι στην οικοδομικη άδεια? Το κτίριο είνα με αδεια του 1970 και στη τομή φάινεται αδιαμορφωτος χώρος (1,40 πανώ απο το έδαφος) και μετα ισογειο και πρώτος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε Pavlos33 έχεις και πάλι δίκιο όσον αφορά τα αδιαμόρφωτα ισόγεια ....Υπολογίζονται μόνο με αναλυτικό...Και χωρίς αλλαγή χρήσης...

Ξέρετε τι μου κάνει εντύπωση....Ο ιδιοκτήτης που έχει κλείσει το αδιαμόρφωτο με γενική χρήση κτιρίου (διώροφο) κατοικία, εν μέρει το έχει κάνει κατοικία και εν μέρει το έχει κάνει μαγαζί...Θα έπρεπε να υπάρχει μια διαφοροποίηση εφόσον έχει κάνει μαγαζί και εφόσον εμείς δεν μπορούμε να το δηλώσουμε σαν αλλαγή χρήσης αφού δεν νοείται. Ένας νομο-μηχανικός του Υ.ΠΕ.Κ.Α μου είπε ότι δεν μπορεί να μπεί αλλαγή χρήσης, ο μοναδικός που έχουν βάλει για να βοηθάει..Πως τη σκέφτεστε αυτήν την περίπτωση;

Γενικά έχω την αίσθηση ότι το φύλλο καταγραφής είναι κάπως ελλιπές και φοβάμαι μην τα αναθεωρήσουν εκ των υστέρων....

Link to comment
Share on other sites

Κτιριολογική παράβαση που δεν επαυξάνει το Σ.Δ. και το ποσοστό κάλυψης αδυνατώ να κατανοήσω γιατί θα πρέπει να μετρήσει στη δόμηση και να θεωρηθεί υπέρβαση. Το ερώτημα που έθεσα σε 3 συναδέλφους μας ελεκτες ΓΟΚ και η απάντησή τους ήταν παρόμοια, ότι δηλαδή κάτι που μέτρησε στη δόμηση δεν αποτελεί υπέρβαση δομήσης. Προσωπικά έχω παρόμοια περίπτωση την αναφέρω σε προηγούμενα ποστ και σκοπεύω να την εντάξω μόνο με υπερβάσεις κατηγορίας 13.Φυσικά κάθε γνώμη σεβαστή συνάδελφοι.

 

pavlos33 πήρα την απόφαση επιτέλους να τακτοποιήσω και γω τον αδιαμόρφωτο χώρο ως επιπλέον παράβαση. Οι δύο παραβάσεις που υπολογίζεις εσυ πώς προκύπτουν? Η μία είναι αλλαγή της όψης ή άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα υπολόγισα με πίνακα με τις τρέχουσες τιμές, όλα αναλυτικά....Επιπλέον το τελικό αποτέλεσμα από τους πίνακες σύμφωνα με το ΥΠΕΚΑ μπορεί να πολ/αστεί με το συντελεστή παλαιότητας!Τι εννοείς με την αλλαγή όψης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.