Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Πλεον βρηκαν τροπο οι ιδιοκτητες να μην βγαζουν ΠΕΑ για ακινητο που ενοικιαζουν....

 

Δεν το δηλωνουν στην εφορια....

 

Οποτε, no ΠΕΑ, no pay...

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει!

 

Αφού κάναμε τις πρώτες συνεννοήσεις και βρεθήκαμε από κοντά:

-<<Αυτό το χαρτί θα χρειαστεί στο ρεύμα;>>

-<<Οχι, στην εφορία θα το ζητήσουν>>

-<<Κι αν δεν πάω στην εφορία;>>

-<<...... !!! ... Eεε... τότε δε θα το χρειαστείτε. Και θα βάλετε νοικιάρη χωρίς συμφωνητικό;>>

-<<Το ξέρω το παιδί. Το έχω εμπιστοσύνη. Δε τη χρειάζεται την απόδειξη και εγώ θα γλυτώσω το φόρο. Οπότε δε χρειάζομαι το ΠΕΑ.>>

-<<Τότε.. τι να σας πω.... Χάρηκα για τη γνωριμία. Καλό σας βράδυ.>>

 

Ε ρε Στουρνάρα. Με τις εμπνευσμένες οικονομικές πολιτικές σου!!

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα γινόταν αυτό.... Βέβαια σε αυτή την περίπτωση έχει το πάνω χέρι ο ενοικιαστής, και αν κάτι στραβώσει ο ιδιοκτήτης μπορεί να πληρώσει πολύ περισσότερα από αυτά που γλύτωσε από ένα ΠΕΑ.

Γενικά όλα είναι θέμα εμπιστοσύνης. Ακόμη και μια χαμηλή απόδειξη, τόσο το συμφωνήσαμε τόσο είναι. Να μείνει και τίποτα στην τσέπη να γλυτώσει και το ΦΠΑ ο άλλος...Ολοι happy :smile:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα το ΠΕΑ χρειαζεται στο ρευμα, για την επανασυνδεση του οποιου ζητουν θεωρημενο μισθωτηριο απο την εφορια...

 

Τελευταια ακουσα βεβαια και επανασυνδεσεις ρευματος χωρος μισθωτηριο, δεν ξερω πως....

 

Μου εχει τυχει και περιπτωση πελατη να ζητα ΠΕΑ για να θεωρησει μισθωτηριο στη ΔΟΥ και να παρει ρευμα μετεπειτα, μεχρι να βγαλω εγω το ΠΕΑ αυτος πηρε ρευμα και με εγραψε στ @@ του....

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια πάντα γινόταν. Ομως οι ενοικιαστές ζητούσανε απόδειξη γιατί αναγνωριζόταν το έξοδο από την εφορία.

Τώρα έχει παραγίνει.

Ειδικά το <<τόσα λέμε, τόσα είναι>> είναι πλέον <<status quo>>.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το ποσον που εκπιπτει στην εφορια...

Κι εγω νοικιαζα σπιτι, 260€ νοικι το μηνα και δικαιολογουσα 240€ ετησιως νομιζω...

 

Ενταξει, γλιτωνα 10% φορο, ητοι 24€ το χρονο...

 

Χεστηκ' η φοραδα στ' αλωνι, που λεν και στο χωριο μου... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα,

προσφατα πελάτης μου ζήτησε ΠΕΑ για ενοικίαση σε διαμέρισμα που φένεται στην εφορία 54 μ2 (βάσει Ε9 φανταζομαι) και σε αυτά τα τετραγωνικά θέλει να κάνει ιδιωτικό συμφωνητικό ενοικίασης. Η αυτοψία έδειξε 65 μ2, και η αποτύπωση ήταν η ίδια με του εγκεκριμένου σχεδίου πολεοδομίας. Άρα θέμα τακτοποίησης δεν υπάρχει. Η εφορία όμως κόλλησε το συμφωνητικό ενοικίασης, πρέπει να φαίνονται παρόμοια μέτρα με του ΠΕΑ. Ο πελάτης θέλει να τροποποιήσω το ΠΕΑ, το σωστό όμως είναι να αλλάξει το συμβόλαιο ή μόνο το συμφωνητικό ενοικίασης, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αφού 65μ2 είναι το διαμέρισμα, σε αυτό θα βγει ΠΕΑ και σε αυτά τα μ2 θα γίνει το μισθωτήριο...Αλλιώς το ΠΕΑ θα είναι ψευδές...

Θα που πεις...και δεν βάζουμε τους ίδιους αριθμούς να ξεπερδεύουμε?? Το σωστό λέμε πιο είναι..

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω είμαι της άποψης να αλλάξει τα τ.μ. στο συμβόλαιο

 

Δεν το συζητάω οτι πρέπει να κάνες ανάκληση στο ΠΕΑ για αλλαγή των τ.μ. ώστε να φαίνονται ίδια, εσυ αυτά μέτρησες (που συμπίπτουν με το σχέδιο) αυτά γράφεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.