Μετάβαση στο περιεχόμενο

SMA inverter και PICO συμπεριφορά με ίδια δεδομένα


spygr

Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω

 

Έχω λοιπόν αυτή την στέγη

sxedio.jpg

Τα πάνελ 12-22 είναι στον νότο και τα υπόλοιπα στην δύση.

 

Έχω λοιπόν την εξής ερώτηση.

Έβαλα τα δεδομένα στο SMA Sunny Design και παίρνω αυτά τα αποτελέσματα

sunnyv.jpg

επομένος με τον 8άρι της SMA ειμαι οκ

 

Τώρα ήθελα να ξέρω τι γίνεται με τον Kostal

Απο το πρόγραμμα τους δεν μπόρεσα να βρώ τα αποτελέσματα που ήθελα, ίσως κάπου κάνω λάθος, δεν μπορώ να δηλώσω διαφορετικές πλευρές

picomr.jpg

 

Θα ήθελα επίσης γενικότερα να μάθω για όποιον γνωρίζει όταν σε ένα φ/β δέχεται τον SMA εάν δέχετε και τον αντίστοιχο Kostal. Εάν δλδ συμπεριφέρονται ίδια με τα ίδια δεδομένα και ίδια strings

 

Ευχαριστώ

Edited by miltos
Διαγραφή παρατήρησης
Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο SMΑ είναι ΟΚ. Αν ρίξεις μια ματιά στα τεχνικά χαρακτηριστικά του STP8000 θα παρατηρήσεις ότι τα όρια τάσης που γίνεται MPP Tracking είναι 320-800V. Σε υψηλές θερμοκρασίες το string με τα 11 πανέλα θα σου δίνει τάση αρκετά κάτω από τα 320V που απαιτούνται για το MPPT.

Από την άλλη τα αντίστοιχα όρια του PIKO8.3 είναι είναι 400-850V, και θα έχεις μειωμένη απόδοση και σχεδόν σε όλο το φάσμα των θερμοκρασιών (πλην χειμώνα επί της ουσίας).

Απλά θέλει λίγο προσοχή στο τι σου λέει το κάθε πρόγραμμα ότι είναι ΟΚ. Το Sunny Design με το που πιάνει ένα string την ελάχιστη τάση εισόδου (δηλαδή τα 150V) σου βγάζει ένδειξη ότι το string είναι ΟΚ, παρ' ότι επί της δεν είναι καθώς είναι εκτός ορίων MPPT. Για να σου βγάλει σηματάκι προειδοποίησης πρέπει να πέσεις κάτω από το Vmin. Αντίθετα το PIKOplan με το που πέφτεις κάτω από το κάτω όριο της VMPPT σου βγάζει το κιτρινοπορτοκαλί θαυμαστικό προειδοποίησης, ενώ αν πέσεις κάτω από το Vmin σου βγάζει κόκκινο απαγορευτικό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

3 μονοφασικούς. Για εγκατεστημένη ισχύ πάνω από 5kW, θα σου βάλει τριφασικό ρολόι η ΔΕΗ, οπότε 2 μονοφασικούς δεν μπορείς να βάλεις.

Ο Solar edge φαίνεται εξαιρετική λύση για τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσεω μιας και δεν τον έχω δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Solar - Edge SE8 !!!

 

Γιατί θα έχεις και σκιάσεις από τη καμινάδα (δίπλα στο πλαίσιο 12) και από τη σκεπή σε πάνελ όπως το 29 και 30 κ.α. με συνέπεια που παρόλο θα τά εχεις χωρίσει τα πάνελ σε ΜΡΡ τράκερ (SMA, KOSTAL) άναλογα το προσανατολισμό θα πέφτει η απόδωση λόγω σκίασης. Με τον Solaredge ολα αυτά τα προσπερνας. καθώς δεν θα επειρεάζονται οι σειρές με τη σκίαση ενός η παραπάνω πάνελ.

 

Στα (-) θα σου βγει λίγο πιο ακριβά το συστημα και ισως κάποιες φορές να τρέχεις με τα powerBox να τα φτιάχνεις.

 

Επείσης αν βάλεις SMA θα πρέπει να υπολογίσεις το κόστος ενός Web box γιατί δεν έχει Ethernet. Οι Κοsτal και Solaredge έχουν.

 

Aν πας σε λύση με 3 μονοφασικούς μπορεί να είναι δύσκολο να τα χωρίσεις ανάλογα το προσανατολισμό και το κόστος θα φτάσει όσο ένας Solaredge.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι καθ' ότι νέος.

Οι Solaredge χρησιμοποιούν κάποια τεχνολογία που ελέγχει την σκίαση κάθε πάνελ ξεχωριστά και πως δεν επηρεάζει αυτό την απόδοση όλου του string?? To πεδίο oprimizer στο Designer της Solaredge έχει να κάνει κάτι με αυτό και αν όχι τι βάζουμε εκεί.

 

Και κάτι δεύτερο, χρησιμοποιώ το Sunny Design 1.57, και δεν έχω τα δεδομένα μου τόσο ωραία όπως τα postare o spygr στην αρχή. :P

παίζει κάποια άλλη έκδοση??

ευχαριστώ πολύ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Solar - Edge SE8 !!!

 

Στα (-) θα σου βγει λίγο πιο ακριβά το συστημα και ισως κάποιες φορές να τρέχεις με τα powerBox να τα φτιάχνεις.

 

Περίπου 1500 ευρώ διαφορά έχουν

 

Επειδή δεν έχω βάλει εγώ σε κανένα έργο Solaredge θα ήθελα να μου πεις τι εννοείς οτι θα χρειάζεται να τρέχω με τα Power Boxes. Χαλάνε? Χάνετε η επαφή?

 

Να ρωτήσω κάτι καθ' ότι νέος.

Οι Solaredge χρησιμοποιούν κάποια τεχνολογία που ελέγχει την σκίαση κάθε πάνελ ξεχωριστά και πως δεν επηρεάζει αυτό την απόδοση όλου του string?? To πεδίο oprimizer στο Designer της Solaredge έχει να κάνει κάτι με αυτό και αν όχι τι βάζουμε εκεί.

 

Και κάτι δεύτερο, χρησιμοποιώ το Sunny Design 1.57, και δεν έχω τα δεδομένα μου τόσο ωραία όπως τα postare o spygr στην αρχή. :P

παίζει κάποια άλλη έκδοση??

ευχαριστώ πολύ :smile:

 

Για τον Solaredge δες εδώ ένα videακι για να δεις τι παίζει

http://www.youtube.com/watch?v=UVNFUINWa-U

 

Όσο αφορα το Sunny Design χρησιμοποιώ την version 2

δες εδώ http://www.sma-hella...nny-design.html

Edited by spygr
Link to comment
Share on other sites

ισως κάποιες φορές να τρέχεις με τα powerBox να τα φτιάχνεις.

 

 

μιλάς εκ πείρας ή κάτι που έχεις ακούσει σου είπανε κτλ;

Link to comment
Share on other sites

έχω εγκαταστήσει αρκετά συστήματα με solar edge σε τέτοιες

παρόποιες στέγες. η λυση του ισραήλ είναι μονόδρομος!!!

 

απο την άλλη όμως ποτέ δεν αντιμετώπισα προβήματα με τα power box.

 

αν γίνει σωστά η εγκατάσταση ο πελάτης θα σε φωνάζει μόνο για τσίπουρα!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκ πείρας μιλάω.

Δεν είναι θέμα συνδεσμολογίας με τα πάνελ, άλλωστε δεν υπάρχει κάτι πολύπλοκο στη σύνδεση των power-box με τα πάνελ.

Απλά σε δυο εγκαταστάσεις μας , 2 PB παρουσιάσαν πρόβλημα και έπρεπε να πάμε να τα αλλάξουμε.

Μας είπε η Solar - edge οτι απλά ήταν ελλατωματικό το PB. Μας έδωσαν καινούργιο από την εγγύηση.

Το ένα ήταν ελλατωματικό από την αρχή, (δεν το αναγνώριζε καν ο inverter) και το άλλο μετά από κάποιους μήνες παρουσίασε πρόβλημα και δεν φαινόταν στο monitor να βγάζει ενέργεια το πάνελ

 

Προσωπική μου άποψη είναι οτι άμα η εγκατάσταση είναι μακριά από την έδρα σας θα πρέπει να έχετε υπόψην τυχόν προβληματάκια. Κατ'άλλα δεν είναι δύσκολο να αλλάξεις ένα PB.

Οι inverter λειτουργούν άψογα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.