Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θέρμανσης ψύξης κατοικίας με γεωθερμική ενέργεια


gpet80

Recommended Posts

Εχει ασχοληθει κανεις με τετοιου ειδους μελετες?Υπολογισμο βροχου κλπ?

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω ασχοληθεί με μελέτη απλά έχω διαβάσει ορισμένα πράγματα

 

1. Γεωθερμία, Φυτίκας & Ανδρίτσος, Εκδόσεις ΤΖΙΟΛΑ

 

2. Εμπορικό ξένο πρόγραμμα μελέτης http://www.gaiageo.com/residentialfeatures.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, ονομάζομαι Μαρία και είμαι φοιτήτρια της Μηχανολογίας. Έχω αναλάβει πτυχιακή με θέμα την Γεωθερμία. Πιστεύω πως είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα ενέργεια και γι'αυτό διάλεξα αυτό το θέμα. Έχω μαζέψει πολλές πληροφορίες με αποτέλεσμα να τελείωσω την εργασια μου. Μου ζητήθηκε όμως και μία μελέτη θέρμανσης οικίας με γεωθερμία. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη γιατί πραγματικά δεν ξέρει κανείς να μου απαντήσει. Εάν είναι δυνατό, χρειάζομαι πληροφορίες πάνω σε μια τέτοια μελέτη. Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι σεβαστή και αφάνταστα χρήσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια βιβλία εμπιστέυτικα και έκανα την εργασία μου. Δεν επιτρεπόταν από ιντερνετ. Θεωριτικά είμαι ενήμερη και έχω τελείωσει την πτυχιακή. Ζητάω τουλάχιστον τα βήματα μιας τέτοιας μελέτης, μπας και βγάλω άκρη.!!!

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Κανείς βρε παιδιά.....? Τοσο δύσκολη είναι η μελέτη γεθερμίας? Πείτε μου αν είναι ώστε να πω τον υπεύθυνο καθηγητή μου να την παρατήσω! Να μην ψάξω άλλο, κανα 2 μήνες στην αναζήτηση είμαι!

 

Παρακαλώ μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον μην τα παρατας. Αν δεν ψαξεις δεν μαθαινεις.

Πες μου τι εχεις κανει μεχρι τωρα για να δουμε πως θα τα χρησιμοποιησεις για να θερμανεις την κατοικια

 

Ηλιας

Link to comment
Share on other sites

Ινα δεν ειναι θεμα δυσκολου ευκολου.. Φανταζομαι πως ειναι θεμα οτι δεν εχει εφαρμοστει παντου..

Για παραδειγμα υπαρχει μια περιοχη στην βορεια Ελλαδα που ολοκληρη δουλευει με γεωθερμια.. Οποτε αν ησουν εκει θα εβρισκες σιγουρα βοηθεια..

Θα σου προτεινα δυο κινησεις..

1)βρες καποια εταιρια που ασχολειται με γεωθερμια και κανε μια επισκεψη..

2)ξερω πως και η ΔΕΗ χρησιμοποιει γεωθερμια σε καποια μερη της χωρας.. Δες και απο εκει μηπως βγαλεις καποια ακρη..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηλία!! Γνωρίζω ότι πρέπει να βγάλω θερμικές απώλειες, μετά να διαλέξω Γ.Α.Θ και να διαλέξω σύστημα συλλεκτών++++ που δεν έχω ιδέα. Απ'ότι βλέπεις είμαι πολύ άσχετη. Παιδιά ειλικρινα , έχω στείλει και e-mail σε εταιρίες(σε αρκετές μπορώ να πω) δεν μου απαντάει κανείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα υπαρχει μια περιοχη στην βορεια Ελλαδα που ολοκληρη δουλευει με γεωθερμια.. Οποτε αν ησουν εκει θα εβρισκες σιγουρα βοηθεια..

 

Καλησπέρα,

Θα μπορούσα να ρωτήσω ποιά είναι η περιοχή αυτή;

Γενικά υπάρχει κάποιος που έχει δει στην πράξη εφαρμογή γεωθερμίας για θέρμανση και ψύξη; Θα με ενδιέφερε να μάθω αν είναι τόσο αποτελεσματική όσο λένε οι εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.