Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kostal παράλληλη σύνδεση mpp tracker


sebastian leto

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω μια ερώτηση σχετικά με το Kostal Piko 10.1 όταν αναφέρει στο datasheet ότι υπάρχει δυνατότητα παράλληλης σύνδεσης 2 tracker τι εννοεί και ποια τα πλεονεκτηματα της?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συνδέεις παράλληλα τις εισόδους. Γλιτώνεις σε καλώδιο αλλά αυξάνεται το ρεύμα εισόδου οπότε μπορεί να χρειαστείς μεγαλύτερη διατομή. Επιπλέον χρειάζεσαι λιγότερα μέσα προστασίας(σε αριθμό) στον πίνακα DC οπότε μειώνεται το κόστος

Για να γίνει παραλληλισμός πρέπει τα string να είναι ομοιόμορφα(αριθμός,κλίση,προσανατολισμός).

Νομίζω στους Kostal ο παραλληλισμός γίνεται εσωτερικά οπότε το μόνο που γλιτώνεις είναι να έχεις καλύτερη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις τις ομάδες σου σε ίδιο προσανατολισμό

και κλίση τότε μπορείς να παραλληλίσεις. Σε ένα σακουλάκι

μέσα στην συσκευασία έχει την γέφυρα. δες την πως συνδέεται

μέσα απο το μάνουαλ.

εύκολο είναι και θα έχεις και ένα 2% παραπάνω απόδοση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Νομίζω στους Kostal ο παραλληλισμός γίνεται εσωτερικά οπότε το μόνο που γλιτώνεις είναι να έχεις καλύτερη απόδοση.

Δεν αλλαζεις κατι στην εγκατασταση, καλωδια, προστασια κτλ., οι συνδεσεις των πανελ ειναι σε σειρα και εκει που μπαινουν στον inverter γεφυρωνεις τις συνδεσεις , σωστα ?

Φαινεται και εδω στην εικονα 19 http://www.kostal-so..._2011-05-16.pdf

 

Η επιπλεον αποδοση ειναι 1% ή 2% ?

 

(ημι-ρητορικες ερωτησεις...) :smile:

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν εχω 3 string με 14 πανελ στο καθενα και σκιαζεται το ενα πως λειτουργει το συστημα, επιρεαζει τα αλλα δυο η οχι ειναι κανενα απο τα 3 παραληλα απο μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αν εχω 3 string με 14 πανελ στο καθενα και σκιαζεται το ενα πως λειτουργει το συστημα, επιρεαζει τα αλλα δυο η οχι ειναι κανενα απο τα 3 παραληλα απο μεσα ?

Επαναφερω την ερωτηση και θετω και το ερωτημα μου, παρομοιας φύσης. Γεφυρωνοντας εξωτερικα στο kostal δύο στρινγκ, οπως υποδεικνύει ο κατασκευαστης, σε σκιαση και δυσλειτουργια του ενος θα εππηρεαστει η λειτουργεία του άλλου?

Link to comment
Share on other sites

ναι, εφοσον τα 2 στριγκ ειναι παραλληλα συνδεδεμενα το ενα που δεν σκιαζεται θα αποδιδει λιγοτερο, οσο αποδιδει το αλλο που θα σκιαζεται.

Οι DANFOSS εως και 10kw όντως εχουν 2 mpp trackers, σε ολα τα άλλα βασικα του στοιχεια ομως ειναι σχεδον ίδιος με Kostal.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.