Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα τιμή kWh στα Φ/Β


giannisko

Recommended Posts

astrah, δηλαδή λες ότι αφού δυσκολεύονται οι τράπεζες να χρηματοδοτήσουν τέτοια έργα τότε ας τα κάνουν μόνο οι φραγκάτοι...Μήπως είσαι από αυτούς?????

 

ΥΓ1: Μην ξεχνάς ότι χρειάζονται και 1-2 μήνες για τις παραγγελίες και την κατασκευή

ΥΓ2: Βάλε και το γεγονός ότι η ΔΕΗ δεν έχει ποτέ μετρητές....

 

Όπως είναι τα πράγματα σήμερα στο Ελλάντα, όχι 18 αλλά 108 μήνες χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Astrah επειδη εσενα ολοκληρωθηκε εργο σου σε 8 μηνες,δε σημαινει οτι σε ολη την Ελλαδα ειναι το ιδιο γρηγορες οι υπηρεσιες.Βγαλτε επιτελους αυτη την αθηνοκεντρικη λογικη και δειτε τι γινεται και λιγο παραπερα.

Οσο για το αν τρεχουμε παραλληλα ολες τις αιτησεις,ναι τις τρεχουμε αλλα μονο εμεις 'τρεχουμε'.Οι υπαλληλοι ερπονται αφου εχουν τρομακτικο 'φορτο εργασιας'.

Τι να σου λεω ομως:οτι στο δασαρχειο χασανε φακελο πελατη μου για 3 μηνες και ψαχνανε να βρουνε που τον βαλανε????Βιβλιο θα γραψω στο τελος.18 μηνες προς το παρον και οταν αρθει η μονιμοτητα 5 μηνες θα ειναι αρκετοι!

Link to comment
Share on other sites

astrah, δηλαδή λες ότι αφού δυσκολεύονται οι τράπεζες να χρηματοδοτήσουν τέτοια έργα τότε ας τα κάνουν μόνο οι φραγκάτοι...Μήπως είσαι από αυτούς?????

 

ΥΓ1: Μην ξεχνάς ότι χρειάζονται και 1-2 μήνες για τις παραγγελίες και την κατασκευή

ΥΓ2: Βάλε και το γεγονός ότι η ΔΕΗ δεν έχει ποτέ μετρητές....

 

Όπως είναι τα πράγματα σήμερα στο Ελλάντα, όχι 18 αλλά 108 μήνες χρειάζονται.

 

 

1. Γιατί εγώ έριξα έξω τις τράπεζες?

2. Εγώ δεν δίνω ρευστότητα στις τράπεζες?

3. Εγώ δίνω εντολές να μην χρηματοδοτούν οι τράπεζες???

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.... Μακάρι να έδιναν δάνεια και να είχαμε όλοι περισσότερες δουλειές... Αλλά φαντάζομαι ότι εξετάζουμε ποια είναι η σημερινή πραγματικότητα... και ποια θα είναι η πορεία των ΦΒ αν το παιχνίδι γίνεται με αυτούς του όρους....

Απλά, αγαπητοί συνφορουμήτες, η δουλειά πάει αν το σκεφτείτε καλά.. ώστε ΦΒ να γίνονται μόνο με fast track... χωρίς να περιμένουν να "αδειάσουν" χωρητικότητες από τα "κορεσμένα" δίκτυα ( για τους κοινούς θνητούς). Και αν πάρει κανένας μας φράγκο από τις πολυεθνικές του fast track ... ας μου στείλει pm.... :smile:

 

4. Αλήθεια από πότε μετρά έως σήμερα το 18μηνο???

5. Ας δώσουμε συγχαρητήρια στην ΔΕΗ.... Αλλά φαντάζομαι πως δεν θα πεταχτεί, ούτε έχει πεταχτεί κάποιος έξω, που έχει ολοκληρώσει το έργο λόγω μετρητή...

 

Αλλά, δεν προσωπικά δεν ανέχομαι την εμπορία αδειών... στην έκταση που έχει πάρει ή θέλουν κάποιοι να πάρει....

Link to comment
Share on other sites

Τα φρέσκα κουλούρια που περιμέναμε

 

Για τα φωτοβολταϊκά στις στέγες, όπως προβλέπεται από το Ειδικό Πρόγραμμα, σε €/MWh:

 

φεβρουάριος 2012 από 522,5 ---------->495

 

και μετά μείωση 5% ανά ΕΞΑΜΗΝΟ κι όχι χρόνο όπως παλία

Edited by rodag
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! απο οτι διαβασα τουλαχιστον δεν πειραζουν οσους εχουν υπογραψει ηδη συμβαση...εχω υπογραψει για ενα 10kw σε στεγη ,13-10-2011, με 0.55 ευρω/kWh και ειμαι στη φαση εγκαταστασης,τα υλικα τα περιμενω αυριο-μεθαυριο και σε 10 μερες θα εχω τελειωσει και θα δωσω ετοιμοτητα..ελπιζω να μην βγαλουν και τιποτα αλλο και πειραξουν και εμας που εχουμε υπογραψει συμβαση συμψηφισμου το 2011,γιατι πολλα ακουγονται..

Link to comment
Share on other sites

aiche θεωρώ όταν φτάσει την τιμή πώλησης της οικιακής kWh. Το τιμολόγιο δεν μπορεί να γίνει αρνητικό από τη στιγμή που μιλάμε για λογιστικό συμψηφισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όταν κάποτε ξεκίνησα αυή την συζήτηση λέγατε ότι αναπαράγω τα λόγια των καφενείων!!! Μάλλον το είχα ψάξει περισσότερο από κάποιους!! πάντως είναι λογικό που έπεσε η τιμή πώλησης γιατί είχε γίνει υπερβολικά συμφέρον, όπως βέβαια ακόμα ειναι....Το θέμα είναι να μην επηρεαστεί ο κόσμος και παγώσει η αγορά!!!! Ας δείξει η πορεία....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.