Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός-Ηλεκτρολόγος στα καράβια


Hlectrologos -7-

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι ..Καινούριος και εγώ στο χώρο ..Σκέφτομαι να μπαρκάρω ήθελα να ρωτήσω τα σωστικά δεν τα έχω βγάλει έχω μόνο το ναυτικό φυλλάδιο,μήπως ξέρετε πόσο καιρό θα μου πάρει η όλη διαδικασία? Έχω τελειωσει Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΑΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηλεκτρολογος μηχανικος και γω απο ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ εχω ξεκινησει την διαδικασια εκδοσης ναυτικου φυλλαδιου για να μπαρκαρω στα καραβια ως δοκιμος ηλεκτρολογος για 1 ετος και επειτα σαν υπευθυνος ηλεκτρολογος.Πρωτα απο ολα πηγαινεις 2ας μεραρχιας 18 στον 8οροφο για τα δικαιολογητικα η παρε ενα τηλεφωνο στο213137114 για πληροφοριες.Γκουγκλαρεις δικαιολογητικα ναυτικου φυλλαδιου και τα βρισκεις αμεσως .Η ολη διαδικασια ειναι χρονοβορα αρκετα διοτι θα πρεπει να κανεις τα βασικα σωστικα πυροσβεστικα 10 μερες εργασιμες στον ασπροπυργο η στην μηχανιωνα και υπολογισε 2 μηνες απο την ημερα εγγραφης μεχρι να τα κανεις κ 2 βδομαδες η παρακολουθηση τους κανα 2 μηνο μετα με χρι να βγει το,πιστοποιητικο εκτος και αν βρεις εταιρεια ηδη που να χεις συμφωνησει οπως εγω που την παρασκευη τελειωνω τα σωστικα στον ασπροπυργο ,και σου δωσει η εταιρεια ενα εγγραφο με σφραγιδα και υπογραφη του αρμοδιου της ναυτιλιακης που θα σε βοηθησει να βγει γρηγοροτερα το πιστοποιητικο για να το καταθεσεις στην 2ας μεραρχιας  μαζι με τα υπολοιπα δικαιολογητικα και υπολογιζεις ακομα 15 μερες ωσπου να βγει το ναυτικο φυλλαδιο.Απο κει και περα εαν βρεις εταιρεια σε ναυτιλιακη με δεξαμενοπλοια  οπως εγω πρεπει να βγαλεις στο κεσεν  στου ρεντη ενα επιπλεον σεμεναριο σωστικων για τα δεξαμενοπλοια το tanker safety διαρκειας 8 ημερων και επειτα βγαζεις βιζα και διαβατηριο παιρνεις και εαν βιβλιο απο το κεσεν οπου θα συμπληρωνεις τις εργασιες σου κατα την διαρκεια του μπαρκου σου και εισαι ετοιμος για μπαρκο.Εαν βρεις εταιρεια που μεταφερει οχηματα τοτε ειναι απαραιτητο το ro-ro για οχηματαγωγα πλοια.

Link to comment
Share on other sites

... ως δοκιμος ηλεκτρολογος για 1 ετος και επειτα σαν υπευθυνος ηλεκτρολογος...

 

Τη διαδικασία της μετάβασης από δόκιμος σε ηλεκτρολόγος την έχεις μελετήσει;

Έχω φίλους που έχουν τελειώσει το στάδιο του δοκίμου και δεν μπορούν να μεταβούν στο επόμενο στάδιο, τους ζητείται να φοιτήσουν και περάσουν αρκετά μαθήματα στην ΑΕΝ και μετά να ακολουθήσει το επόμενο στάδιο (ουσιαστικά δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο τους).

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ένα αναμονή της αναγνώρισης του πτυχίου από το υπουργείο για υπεύθυνος ηλεκτρολογος. Ρώτησα τον προϊστάμενο στην εταιρεία αλλά και το σωματείο και μου είπαν ότι αυτό θα λυθεί εντός του έτους. Αναμενουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολογος μηχανικος και γω απο ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ εχω ξεκινησει την διαδικασια εκδοσης ναυτικου φυλλαδιου για να μπαρκαρω στα καραβια ως δοκιμος ηλεκτρολογος για 1 ετος και επειτα σαν υπευθυνος ηλεκτρολογος.Πρωτα απο ολα πηγαινεις 2ας μεραρχιας 18 στον 8οροφο για τα δικαιολογητικα η παρε ενα τηλεφωνο στο213137114 για πληροφοριες.Γκουγκλαρεις δικαιολογητικα ναυτικου φυλλαδιου και τα βρισκεις αμεσως .Η ολη διαδικασια ειναι χρονοβορα αρκετα διοτι θα πρεπει να κανεις τα βασικα σωστικα πυροσβεστικα 10 μερες εργασιμες στον ασπροπυργο η στην μηχανιωνα και υπολογισε 2 μηνες απο την ημερα εγγραφης μεχρι να τα κανεις κ 2 βδομαδες η παρακολουθηση τους κανα 2 μηνο μετα με χρι να βγει το,πιστοποιητικο εκτος και αν βρεις εταιρεια ηδη που να χεις συμφωνησει οπως εγω που την παρασκευη τελειωνω τα σωστικα στον ασπροπυργο ,και σου δωσει η εταιρεια ενα εγγραφο με σφραγιδα και υπογραφη του αρμοδιου της ναυτιλιακης που θα σε βοηθησει να βγει γρηγοροτερα το πιστοποιητικο για να το καταθεσεις στην 2ας μεραρχιας  μαζι με τα υπολοιπα δικαιολογητικα και υπολογιζεις ακομα 15 μερες ωσπου να βγει το ναυτικο φυλλαδιο.Απο κει και περα εαν βρεις εταιρεια σε ναυτιλιακη με δεξαμενοπλοια  οπως εγω πρεπει να βγαλεις στο κεσεν  στου ρεντη ενα επιπλεον σεμεναριο σωστικων για τα δεξαμενοπλοια το tanker safety διαρκειας 8 ημερων και επειτα βγαζεις βιζα και διαβατηριο παιρνεις και εαν βιβλιο απο το κεσεν οπου θα συμπληρωνεις τις εργασιες σου κατα την διαρκεια του μπαρκου σου και εισαι ετοιμος για μπαρκο.Εαν βρεις εταιρεια που μεταφερει οχηματα τοτε ειναι απαραιτητο το ro-ro για οχηματαγωγα πλοια.

 

Ευχαριστω συναδελφε για την απαντηση.Εχω βγαλει το ναυτικο φυλλάδιο στον Ασπροπυργο την βασικη εκπεδευση και την ασφαλεια πλοιου μαλλον αυτο εννοεις οτι ειναι χρονοβορο? Απλα ρωτησα αν χρειαζεται και τα σωστικα για να μπαρκαρω  και την αδεια ηλεκτρολογου για τα καραβια 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα....  οι εξελιξεις τρεχουν (συμφωνα με την πεμεν),η ομαδα εργασιας εχει τελειωσει το θεμα και λενε οτι εχει παει προς ψηφιση στο ΣΤΕ και μετα απο τη βουλη.... βεβαια σημερα εμαθα οτι εχει κολλησει 2 φορες στη βουλη και εχει αποσυρθη!! 

γνωριζει κανεις αλλος τιποτα επι τουυ  θεματος/???

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς πηγαίνει προς ψήσιση στην Βουλή; Μπορείς να είσαι λίγο πιο σαφής, διότι δεν είμαι ενημερωμένος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς πηγαίνει προς ψήσιση στην Βουλή; Μπορείς να είσαι λίγο πιο σαφής, διότι δεν είμαι ενημερωμένος. Ευχαριστώ.

επειδη το κυνηγαω το θεμα με ενα φιλο για να φυγουμε  αυτο που εχω μαθει ειναι οτι  ηταν να συσταθει μια επιτροπη απο το υπουργειο  για να αλλαξει το ΠΔ.....αυτη η επιτροπη εγινε πηραν  καποιες αποφασεις και  τα τελευταια ννεα που μας ειπαν  ειναι οτι θα πηγαινε  στο Στε  να εγκριθει και στη συνεχεια στη βουλη για να νομοθετηθει το ΠΔ,αλλα εχθες ενημερωθηκα οτι αυτο εχει παει 2 φορεσ στη βουλη και το εχουν αποσυρει!!! τωρα τη και πως παραπανω λεπτομερειες δε γνωριζω.......

το θεμα ειναι οτι ακρηγ δε βλεπω  να βγαινει ουτε για αυτους που εχουν συμπληρωσει τη υπηρεσια σαν δοκιμοι,αλλα και για αυτους που ειναι να φυγουν....... μαλλον μας δουλευουν ολους!!!!

ΥΓ εγω ειμαι στη κατηγορια να βγαλω ναυτικο φυλλαδιο και να φυγω σαν δοκιμος.......

Link to comment
Share on other sites

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1078817/to-neo-pd-gia-tin-apasxolisi-apofoiton-aei-kai-tei-sta-ploia Η υπόθεση αυτή τη στιγμή έχει φύγει από το Στε και είναι στο υπουργείο για να συνταχθει και να σταλεί στον ΠτΔ. Έτσι μου είπαν από το υπουργείο. Όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω οι ηλεκτρολογοι μένουν ως έχουν ως ειδικότητα. Edited by vaggelis71
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κανείς αν μετά το επίμαχο Προεδρικό Διάταγμα (του 2014) δίνεται ΚΕΠ σε ναυπηγούς ΕΜΠ ώστε να μπαρκάρουν ως δόκιμοι; Δηλαδή το κόλλημα αυτή τη στιγμή είναι στην απόκτηση διπλώματος Γ μηχανικού ή και στη δυνατότητα να προμηθευτεί κάποιος με το απαραίτητο ΚΕΠ από το υπουργείο ώστε να μετράει η υπηρεσία; Αν κάποιος έχει τέτοια αρνητική εμπειρία ακόμα και ας μην είναι ναυπηγός ΑΕΙ ας τη μοιραστεί.

 

Ευχαριστώ

Edited by Aggelos_Gr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.