Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!ΕΠΕΙΓΟΝ


Recommended Posts

Έχω μια υπόθεση που έχει ως εξής:

 

έχω να τακτοποιήσω κάποιες αυθαιρετες κατασκευές (170τμ βιομηχανια + κλεισιμο πυλωτης κατοικίας +...) σε ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου για το οποίο είχε βγει Ο.Α. κατοικίας με τοπογραφικό π έδειχνε ότι ήταν 6 στρέματα η έκταση του.

 

 

Το συμβόλαιο όμως λέει ότι τα 6 στρέματα ανήκουν το 1στρ στον άντρα και τα άλλα 5 στη γυναίκα του, στο κτηματολογιο λοιπον φαίνεται ότι το σπίτι με την Ο.Α. που ήταν στο όνομα του άντρα φτιάχτηκε σε εκείνο το 1στρ όπως και όλα τα άλλα αυθαίρετα.

 

Αυτό σημαίνει ότι η οικοδομική άδεια βγήκε ψευδώς στα 6 στρεματα αφού κανονικά η ιδιοκτησία του άντρα στου οποιου το όνομα είναι και η άδεια είναι 1στρ;

 

ή

 

επειδή είναι ανδρόγυνο θεωρείται κοινή ιδιοκτησία, και αληθώς έχει βγει στα 6 στρ η άδεια;

 

Γιατί διάβασα ότι αν είναι μη άρτιο και οικοδομησιμο το οικοπεδο στην πραγματικότητα πάει ως αυθαίρετο όλο με τους μέγιστους συντελεστές στο φύλλο καταγραφής δηλαδή πολύ υψηλό πρόστιμο

 

Μήπως πρίν κάνουμε τη διαδικασία για τα αυθαίρετα να γίνουν τα 5στρ της γυναίκας στο όνομα του άντρα?(για να συμπληρωθεί αρτιότητα)

 

πειτε μου τη γνώμη σας παρακαλώ:)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή είναι ανδρόγυνο θεωρείται κοινή ιδιοκτησία, και αληθώς έχει βγει στα 6 στρ η άδεια;

Το ιδιοκτησιακό έχει να κάνει καθαρά με τα συμβόλαια,

το τοπογραφικό της αδείας δεν αποτελεί τίτλο ιδιοκτησίας,

και ο συσχετισμός δύο ανθρώπων ως ανδρόγυνο δεν συσχετίζεται με θέματα αδειοδότησης.

 

Οι τίτλοι πάνω απ' όλα! Το γεγονός ότι εκδόθηκε μία άδεια για να ανεγείρει κάποιος σε ένα οικόπεδο, δεν αποδεικνεί ότι το συγκεκριμένο οικόπεδο του ανήκει. Γι' αυτό όταν δεν υπάρχει Π.Ε. υποχρεούται ο ιδιοκτήτης να υπογράψει στο τοπογραφηκό την δήλωση ορίων.

 

Βέβαια ο 4014 (καλώς ή κακώς) δεν μας υποχρεώνει τους μηχανικούς να κάνουμε έλεγχο τίτλων.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

 

όλα εξαρτώνται από τους τίτλους ιδιοκτησίας.

Είναι ένα εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο 6 στρεμμάτων για το οποίο με ή χωρίς κάθετη ιδιοκτησία ανήκουν τα 5 στρέμματα στην γυναίκα και το ένα στον άντρα;

 

Αν ναι σε αυτήν την περίπτωση θα θεωρήσεις πως έχεις και αρτιότητα και οικοδομική άδεια.

 

Αν τα οικόπεδα είναι δύο και έχεις οικοδομική άδεια σε οικόπεδο μη άρτιο (εκτός σχεδίου με εμβαδο= 1 στρέμμα)

Επομένως αν δεν συντρέχουν άλλοι ειδικοί λόγοι που το καθιστούν νόμιμο, τότε η οικοδομική άδεια είναι άκυρη και έχεις αυθαίρετη κατασκευή.

 

Το σε ποιού το όνομα είναι η άδεια δεν είναι το κυρίαρχο. Το μόνο που έχει σημασία είναι αν το οικόπεδο σου είναι ένα ή δύο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την άμεση ανταπόκριση:)

 

 

alfouli:ναι στο συμβόλαιο λέει

 

" .....πωλεί ένα στρέμμα εξ αδιαιρέτου στον ταδε, το δε υπόλοιπο εις τη συμβαλλόμενη τάδε...¨"

 

άρα λοιπόν αυτό σημαίνει ότι το οικόπεδο είναι ένα και έχω αρτιότητα, άσχετα ποθ στο κτηματολόγιο έχει ακριβώς χωρισμένα τα 1 στρ από τα 5 και που η Ο.Α. είναι στο όνομα του άντρα?

 

 

συγγνωμη αν οι ερωτησεις μου είναι .... αλλά είμαι νεα μηχανικός και χρειάζομαι λίγη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Διορθωσε τον τιτλο..

 

Να ειναι κατανοητος και χωρις κεφαλαια..

 

Διαφορετικα το παρον θα κλειδωθει..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ναι στο συμβόλαιο λέει

 

" .....πωλεί ένα στρέμμα εξ αδιαιρέτου στον ταδε, το δε υπόλοιπο εις τη συμβαλλόμενη τάδε...¨"

 

άρα λοιπόν αυτό σημαίνει ότι το οικόπεδο είναι ένα και έχω αρτιότητα, άσχετα ποθ στο κτηματολόγιο έχει ακριβώς χωρισμένα τα 1 στρ από τα 5 και που η Ο.Α. είναι στο όνομα του άντρα?

 

Ετσι όπως τα γράφεις τότε όλα είναι οκ γιατί η ιδιοκτησία είναι μία εξ αδιαιρέτου.Στο κτηματολόγιο πρέπει να γίνει διόρθωση.Το όνομα στην άδεια δεν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.