Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γυψισανίδα vs. Τούβλο...


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστό να ποστάρω στην παρούσα κατηγορία, είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός αλλά δουλεύω ως μισθωτός σε εταιρεία τηλεπικοινωνιών, έτσι τώρα που επεκτείνω κατά έναν όροφο τον σπίτι οι γνώσεις μου δεν επιτρέπεουν να αυτοβοηθηθώ.

 

Εν ολίγοις ο πολιτικός μηχανικός αναφέρει τις γυψοσανίδες για τους εσωτερικούς χώρους κάτι ως πανάκεια (για τεχνικούς λόγους όπως μετακίνηση τοίχων, εύκολο βάψιμο κλπ και οικονομικούς όπως ημερομίσθια ΙΚΑ) ενώ για τους εξωτερικούς προτείνει τούβλο επικαλούμενος λόγους ασφάλειας τις δύσκολες μέρεα μας.

 

Ωστόσο πιστεύω ότι τα πράγματα μάλλον δεν είναι μαυρόασπρα μεταξύ των δύο και ήθελα να ακούσω την έμπειρη γνώμη όσων ασχολούνται (τυχόν pros & cons των δύο λύσεων).

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις,

Γιώργος

Edited by Γιώργος Ανώνυμος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστό να ποστάρω στην παρούσα κατηγορία, είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός αλλά δουλεύω ως μισθωτός σε εταιρεία τηλεπικοινωνιών, έτσι τώρα που επεκτείνω κατά έναν όροφο τον σπίτι οι γνώσεις μου δεν επιτρέπεουν να αυτοβοηθηθώ.

 

Εν ολίγοις ο πολιτικός μηχανικός αναφέρει τις γυψοσανίδες για τους εσωτερικούς χώρους κάτι ως πανάκεια (για τεχνικούς λόγους όπως μετακίνηση τοίχων, εύκολο βάψιμο κλπ και οικονομικούς όπως ημερομίσθια ΙΚΑ) ενώ για τους εξωτερικούς προτείνει τούβλο επικαλούμενος λόγους ασφάλειας τις δύσκολες μέρεα μας.

 

Ωστόσο πιστεύω ότι τα πράγματα μάλλον δεν είναι μαυρόασπρα μεταξύ των δύο και ήθελα να ακούσω την έμπειρη γνώμη όσων ασχολούνται (τυχόν pros & cons των δύο λύσεων).

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις,

Γιώργος

 

Θα σου πω την προσωπικη μου αποψη και τι προτεινω

Αν το κτισμα ειναι ετσι σχεδιασμενο ωστε οι τοιχοι απο τουβλα να προσφερουν προσθετη απορροφηση ενεργειας τοτε ανεπιφυλακτα ναι στο τουβλο.

Αν ομως οχι τοτε θελει ιδιαιτερη φροντιδα ωστε αν χρησιμοποιηθει τουβλο να μην επηρεασει αρνητικα την αντισεισμικη ασφαλεια .Σε αυτη την περιπτωση μπορει να πας σε χρηση τσιμεντοσανιδων-γυψοσανιδων μονα τους ή σε συνδυασμο μεταξυ τους ή και με τουβλο.

Επιπλεον υπαρχουν εκτος της ασφαλειας και αλλα ζητηματα οπως διαθεσιμοτητα υλικων και εμπειρου προσωπικου στην περιοχη που ειναι το κτισμα σε λογικες τιμες και πολλοι αλλοι παραγοντες

Παντα ομως να ρωτας Πολιτικο Μηχανικο.Το καθε κτιριο εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά σου τα λέει ο μηχανικός σου.

Γυψοσανίδες (+) Καθαρή οικοδομή, ευκολη ηλεκτρολογική εγκατάσταση, ταχύτητα κατασκευής, μειωμένες δαπάνες ΙΚΑ, καθετότητα τοίχων σίγουρη, τοίχοι γωνιασμένοι (επομένως καλύτερα δάπεδα)

Γυψοσανίδες (-) Δύσκολη στερέωση αντικειμένων πάνω της (ντουλάπια, βιβλιοθήκες, κρεμαστές λεκάνες κλπ), θέμα ασφαλείας σε εξωτερικές επενδύσεις και μεσοτοιχίες, ρωγμές σε περιπτώσεις κακής εκτέλεσης, αυξημένο κόστος ηλεκτρολογικής εγκατάστασης,

Link to comment
Share on other sites

η γυψοσανίδα είναι τις πλάκας, αν έχεις λεφτά βάλε τούβλα.

 

Δεν ξέρω εμένα μου την δίνει κάθε φορά που κλείνω μία πόρτα σε τοίχο από γυψοσανίδα η αίσθηση που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.