Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε μου απαντησαν εννοειται...

και οσο δε μου απαντουν σε επισημο ερωτημα που απεστειλα, προχωρω ανευ ΦΕ λεβητα (οχι πως μου εχει τυχει αλλα λεμε τωρα)

 

Οσον αφορα το συναδελφο που ρωτα για θερμοσυσσωρευση, τι θελεις τις λεπτομερειες?

 

Ηλεκτρικη ενεργεια καις, μοναδα η αποδοση και το COP σου, προφανως, μοναδα στις καλυψεις ανα μηνα και σου βγαινει ενα ωραιοτατο Η...

 

Το μονο που θα πρεπει να ελεγξεις ειναι τις θεσεις των θερμοσυσσωρευτων. Η ισχυς ουδωλως επηρεαζει τα αποτελεσματα

 

Α και θα το βαλεις κατηγορια αυτοματισμων Γ αν καλυπτει ολη την επιφανεια για θερμανση και δεν εχεις αυτονομια ανα χωρο

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ιδέα για θεροσυσσωρευτές... http://www.convectors.gr/index.php?page=dsiemens

Αμα το ψάξεις στο ιντερνετ βρίσκες αρκετές πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites

Αν και κατά την άποψη μου δεν χρειάζεται να απαντήσουν..... Η ΤΟΤΕΕ το λέει ξεκάθαρα από που βγαίνει το ngm.....

 

Ή θα  πουν να μην απαιτήσεις ΦΕ και θα είναι εντελώς αντίθετοι με την ΤΟΤΕΕ ή θα σου πουν να μην προχωρήσεις και θα τους "βρίζεις" γιατί θα βρεθεί ο "Παναγιώτης ο πικραμένος"  (χρησιμοποιώ το δικό μου όνομα ώστε να μην έχουμε παρεξηγήσεις.....) και θα σου "φάει" το ΠΕΑ.....

Το 2ο μου έχει γίνει πλέον συνήθεια......

 

Βέβαια μου έχουν μεταφέρει συνάδελφοι και το μνημειώδες "χρησιμοποιήστε τον Πίνακα 4.2"..... αλλά δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμη ο ήρωας που θα το δώσει αυτό το μαργαριτάρι γραπτώς.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το "ξεκαθαρα" ειναι εντελως σχετικο και υποκειμενικο...

 

Λαμβανουμε την αποδοση απο το ΦΕ που ειναι υποχρεωτικο...

 

Το τι γινεται αν δεν υπαρχει ΦΕ ουδωλως ξεκαθαρο ειναι... Οι αποψεις διιστανται...

Ακομα και μηχανικος (μηχανολογος) της ΕΥΕΠΕΝ με ειπε πως κανουμε μια εκτιμηση του βαθμου αποδοσης...

Link to comment
Share on other sites

Στα σεμινάρια είπε κάποιος ότι βάζουμε το χειρότερο που θα μπορούσε να έχει λέβητας...0.80. Κάτω από αυτό το όριο κρίνεται επικύνδυνος και θέλει αντικατάσταση

Εκτίμηση βεβαίως δεν είναι νόμος

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ΦΕ δεν βγαίνει ΒΑ, δεν βγαίνει ΠΕΑ..... 

Δεν υπάρχει κάτι πιό ξεκάθαρο από αυτό......

Από εκεί και πέρα ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του....... Ο Μηχανολόγος που στο είπε είναι τουλάχιστον άσχετος..... Αν με ρωτήσεις με pm ή τηλεφωνικά θα σου πω και εγώ 2 με 3 "νομότυπες" λύσεις που θα σε καλύπτουν σε περίπτωση ελέγχου..... 

Η ορθή απάντηση κατά ΤΟΤΕΕ όμως είναι μία.....

Η ΤΟΤΕΕ δεν μπορεί να σου λέει τί γίνεται σε κάθε περίπτωση που θα συναντήσεις...... αν ήταν έτσι δεν θα είχες 200 post (δικαιολογημένα....) για την εφαρμογή του ΚΘΚ.....

Edited by pggiotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο και όλοι ξέρουμε για τις οδηγίες της ΤΟΤΕΕ. Δεν υπάρχει αμφιβολία γι'αυτό. Το θέμα το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές τουλάχιστον εμείς οι παλαιότεροι του φόρουμ. Από κει και πέρα στην πράξη ο καθένας πράτει όπως σωστά είπε ο Ινζάγκι κατά το δοκούν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό Ίκαρε με το <<βάλε το χειρότερο π.χ. 0,80 γιατί πιο κάτω κρίνεται επικίνδυνος>> που σου είπανε στα σεμινάρια (και που το λένε και σε άλλα σεμινάρια γενικώς, γιατί ως γνωστόν στα σεμινάρια οι εισηγητές λένε κατά το δοκούν ότι τους κατεβάζει η γκλάβα και κανένας δεν τους ελέγχει)........ Με τρελαίνει !!!

 

Οταν λέμε με τρελαίνει !!! ........... δεν μπορώ να σου το περιγράψω.

 

Δηλαδή ο λέβητας είναι επικίνδυνος μόνο αν του βάλεις εσύ ο επιθεωρητής β.α. < 0,80 (νομίζω ότι δεν είναι ακριβώς αυτό το όριο για κάθε λέβητα, αλλά τέλος πάντων) και αν του βάλεις μεγαλύτερο παύει να είναι επικίνδυνος;

Δηλαδή θα μας τρελάνουν τελείως.

 

Πας σε οικοδομή, βλέπεις έναν λέβητα ο οποίος μπορεί να είναι δημόσιος κίνδυνος και σου δίνεται η δυνατότητα να τον αφήσεις να είναι επικίνδυνος γιατί: είτε λυπάσαι τον ιδιοκτήτη ή φοβάσαι ότι θα τη δώσει αλλού τη δουλειά ή πατάς πάνω στη μυστήρια σιωπή της ΕΥΠΕΝ που λέει μεν αλλά δε λέει και κλείνει δεξιά κι αριστερά τηλεφωνικά το μάτι κ.λ.π.

 

Να επισημάνω ότι όσες φορές μου έτυχε λέβητας πετρελαίου, ζήτησα Φ.Ε. χωρίς να δίνω την εντύπωση στον ιδιοκτήτη ότι <<υπάρχει και άλλος τρόπος>> και το κάνανε αδιαμαρτύρητα την ίδια μέρα.

Πιστεύω ότι καταλαβαίνει και ο πιο απλός πολίτης, έστω και ενστικτωδώς ότι ενεργειακή εκτίμηση χωρίς ρύθμιση και μέτρηση του λέβητα δε νοείται.

 

Μόνο εμείς οι μηχανικοί, με τον πιο σύνθετο και πολύπλευρο τρόπο σκέψης, βρίσκουμε τις δικαιολογίες να το παρακάμψουμε.

Edited by hkamp
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμείς οι μηχανικοί, με τον πιο σύνθετο και πολύπλευρο τρόπο σκέψης, βρίσκουμε τις δικαιολογίες να το παρακάμψουμε.

Αυτό ακριβώς...... Αν δεν υπήρχε ο "καλός" μηχανικός που θα γλυτώσει τον ιδιοκτήτη από το 50άρικο δεν θα χρειαζόταν να συζητάμε καθόλου για το το θέμα του ΦΕ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.