Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

Πάνο υποθέτω οτι το κτήριο είναι προ ΚΕΝΑΚ, με < 300τμ και < 1300 κμ, οπότε μάλλον δεν θα ήταν απαραίτητη η βεβαίωση για Η/Μ ή στη χειρότερη περίπτωση (πάντα προ ΚΕΝΑΚ), ο συνάδελφος μηχανολόγος έκανε τις Η/Μ αλλα την επίβλεψη θα την πήρε ο πολ. μηχ. ή ο αρχιτ. μηχ. και έδωσε βεβαίωση ''αερα πατέρα''....η πρώτη φορά είναι ή η τελευταία ?

 

Και γω πολλές φορές, εξαρχής (τότε τω καιρώ εκείνο) αναλάμβανα τις Η/Μ μελέτες αλλα επειδή γνώριζα με τι παιδιά ''μπουμπούκια'' συνεργαζόμουν, απεφευγα (όπως ο διάολος το λιβάνι) να πάρω τις επιβλέψεις γιατί πρόβλεπα που θα κατέληγε η υπόθεση με τους τότε ΗΧ (για εργολαβικό κέρδος) και τα κάνανε μ@@@ι καπέλο

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε λεβητοστασιο κεντρικης θερμανσης σε μεγαλη οικοδομη βρεθηκαν φυλλα ελεγχου 2007, 2008 και 2009

Εκτοτε σταματησαν να βαζουν πετρελαιο, σταματησε να χρησιμοποιειται η κεντρικη θερμανση

 

Ποσο εκτος πραγματικοτητος θα ημουν να ζητουσα συντηρηση του λεβητα για να βγαλω αυτο το πιστοποιητικο?

Link to comment
Share on other sites

Του 2009 ασφαλως

Του ΚΑ δε μου επιτρεπεται να βαλω απο τη στιγμη που εγκατεστημενο συστημα θερμανσης υφισταται

Για να λειτουργησει πρεπει να συντηρηθει, πανε 4 και πλεον χρονια...

Αν συντηρηθει, θα πιασει τα επιπεδα λειτουργιας των ετων που συντηρειτο

Δε βλεπω αλλη λυση.

Το ΦΕ για λεβητα που δε χρησιμοποιειται ειναι εντελως εκτος πραγματικοτητος...

Εκτος κι αν το βαλω απο την τσεπη μου...

Που επισης δεν παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Και να σκεφτειτε πως φυλλο ελεγχου που βρηκα ηταν 2007

Μια καυσαναλυση του 2009 βρηκα, χωρις φυλλο ελεγχου

Βρασε ρυζι....

 

Σε παλαιοτερη συνομιλια με αξιοσεβαστο μελος της ΕΥΕΠΕΝ, μου ειπωθηκε σε περιπτωσεις που δε χρησιμοποιουνται οι λεβητες ΚΘ να λαμβανουμε στοιχεια παλαιοτερων ΦΕ

 

"Τι διαολο, ενα παλαιοτερο δεν εχει? Περσινο, προπερσινο, κατι" μου ανεφερε χαρακτηριστικα...

καταλαβαινουν κι αυτοι τις δυσκολιες που αντιμετωπιζει ο κοσμος, δεν ειναι εκτος πραγματικοτητας

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι σε αυτά τα θέματα τι να πεις κάνε καυσανάλυση για μία φορά? Το να το πληρώσουν χλωμό.....Εδώ για το ΠΕΑ ζορίζονται..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

 

Έχω να κάνω επιθεώρηση (για το εξοικονομώ) σε μία πολυκατοικία με 6 διαμερίσματα.

 

Τα 6 διαμερίσματα έχουν κεντρική θέρμανση με λέβητα που επαρκεί για τις ανάγκες της οικοδομής (υπολόγισα το Pgen).

Τα 2/6 όμως διαμερίσματα έχουν επιπλέον και θέρμανση με a/c (το ένα διαμέρισμα έχει ένα κλιματιστικό ενώ ένα άλλο έχει δύο κλιματιστικά).

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

1) Στην καρτέλα της θέρμανσης, εκτός από τον λέβητα λογικά θα πρέπει να βάλω και τα 3 κλιματιστικά. Σωστά;

 

2) Στους μήνες όμως πως θα κατανείμω το ποσοστό (για θέρμανση με λέβητα και τα 3 κλιματιστικά);;

 

3) στο δίκτυο διανομής και στις τερματικές θα βάλω τους συντελεστές της θέρμανσης με λέβητα;;

 

παρακαλώ βοηθήστε με γιατί έχω να παραδώσω το ΠΕΑ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.