Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. εχω αναλαβει ενα ΠΕΑ για μια διοροφη μονοκατοικια και σαν θερμανση χρησιμοποιει απλο τζακι και A/C. Μπορει κανεις να μου πει ποιο απο τα δύο βάζω? εγω θεωρησα σωστο να τα εμφανισω και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν παρόλα ταύτα έχει και λεβητα με σώματα τον οποίον από επιλογή δε χρησιμοποιούν οι ιδιοκτήτες, θέτεις αυτόν και όχι τα λοιπά που ανέφερες.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν υπάρχουν σώματα αλλά ο λεβητας κεντρικής θέρμανσης έχει ακυρωθεί εδώ και χρόνια η δε χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια από επιλογή όλων...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Μου έτυχε παρόμοια περίπτωση με τις προαναφερθείσες, όπου σε οικοδομή του 2000 με κεντρική θέρμανση πετρελαίου, έχει καταργηθεί και δε χρησιμοποιείται εδώ και 3 χρόνια.

 

Το διαμέρισμα (30τμ) θερμαίνεται με 2 θερμοπομπούς.

(σώματα καλοριφέρ φυσικά και έχει στο εσωτερικό του)

 

Κατέβηκα στο λεβητοστάσιο, όπου το τελευταίο φύλλο συντήρησης είναι του 2013.

 

Από τη στιγμή που σήμερα  (και εδώ και 3 χρόνια πλέον) που έκανα την αυτοψία το διαμέρισμα θερμαίνεται με θερμοπομπούς, δεν είναι σωστό να βάλω αυτό σαν τύπο θέρμανσης;

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Μολις επεστρεψα απο διαμερισμα 45 τ.μ. θηριωδους πολυκατοικιας με λεβητα κεντρικης θερμανσης ο οποιος εχει να αναψει απο το 2012

Ο λεβητας μπορει να χρησιμοποιηθει ανα πασα ωρα και στιγμη.

Τα νερα δεν εχουν αδειασει, οι σωληνωσεις δεν εχουν κοπει, ο κυκλοφορητης και ο καυστηρας ειναι στη θεση τους κανονικα.

Ειναι καθαρα θεμα επιλογης των χρηστων η μη χρηση του λεβητα και η χρηση εναλλακτικων μεθοδων θερμανσης.

 

Εγω προσωπικα θεωρω το λεβητα εν δυναμει εν ισχυ και τον οριζω ως συστημα θερμανσης αγνοωντας τα λοιπα επικουρικα που απο συνηθεια χρηστων και μονο εχουν τεθει ως πρωτευοντα.

 

Φυλλο ελεγχου εχω να βρω απο το 2007 αλλα και τι μ' αυτο? Ξερω (λιγο-πολυ) τι μπεκακι φοραει, υπολογιζω την ισχυ του τωρα, εχουμε και την αποδοση που ΘΑ πιασει οταν συντηρηθει και επαναλειτουργησει.

Οποτε χρησιμοποιω εκεινα τα νουμερα και απλα κανω μια μνεια σε μια ΤΕ που ανεβαζω μαζι με τα σκαριφηματα για τα νουμερα που χρησιμοποιησα και πως αυτα εληφθησαν.

 

Θεωρω λαθος να θεωρησεις θερμανση θερμοπομπων απλα και μονο επειδη τα τελευταια 3 χρονια αυτοι οι ενοικιαστες χρησιμοποιουν αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, Inzaghi.

 

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι και τελικά στη συγκεκριμένη περίπτωση χρησιμοποίησα σαν μέσο θέρμανσης τον κεντρικό λέβητα πετρελαίου.

Link to comment
Share on other sites

Για να αγνοησω λεβητα κεντρικής θέρμανσης θα πρέπει είτε να δω σοβαρή βλάβη, είτε κομμένες σωληνωσεις είτε να είναι κανένας ξεχασμενος από 10ετια (παλιά οικοδομή του 70 που είχε κεντρική θέρμανση που χει να κάψει από τότε που ο Ανδρέας ζούσε ακόμα) και όλοι έχουν πάει στο αέριο οπότε ξεμεινα μόνον εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Όσο υπάρχει δίκτυο και εγκατάταση (λέβητας ,συστήματα , σώματα κτλ)  , λειτουργεί δεν λειτουργεί δεν σε ενδιαφέρει. Το βάζεις και τελειώνει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κι από μένα,

 

σε μια πολυκατοικία με λεβητα που δε χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια θέλω να βγάλω ΠΕΑ για ενα κατάστημα. Στο κατάστημα αυτό σώματα καλοριφέρ δεν υπάρχουν αλλά μόνο οι σωληνώσεις. Επίσης να τονίσω ότι δεν υπάρχει κανένα άλλο σύστημα θέρμανσης.

 

Τι μου προτείνετε? Να θεωρήσω οτι υπάρχει θέρμανση σε αυτήν την περίπτωση χρησιμοποιόντας τα στοιχεία του λέβητα και να εκτιμήσω την απόδοση ή να πάρω του κτιρίου αναφοράς?

 

Τέλος τα καταστήματα με τα οποία συνορεύει δε θερμαίνονται ούτε αυτά αφού είναι της ίδιας πολυκατοικίας αλλά δε ξέρω τι γίνεται με τα σωματά τους.

Θεωρώ λοιπόν οτι το κατάστημα συνορεύει με Μ.Θ.Χ ή τα παίρνω σα θερμαινόμενα?

 

Για το καταστήμα που εξετάζω σκέφτομαι να το πάρω χωρις θέρμανση αφού δεν έχει καν σώματα και τα γειτονικά καταστήματα σα Θ.Χ αφού δε γνωρίζω τι γίνεται.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.