Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κτίριο αναφοράς (για την απόδοση του λέβητα) παίρνεις μόνο αν είναι κατεστραμμένος (με υ.δ. του ιδιοκτήτη) ή αν δεν υπάρχει

Τα υπόλοιπα (δίκτυο, τερματικά) τα βάζεις ως έχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζωοτι οταν ο συναδελφος λεει ¨σωματα δεν υπαρχουν αλλα μονο σωληνες¨, πρεπει να διευκρινισει αν τα σωματα εχουν αφαιρεθει ( αρα υπαρχουν αναμονες ταπωμενες στις σωληνες) ή αν ποτε δεν τοποθετηθηκαν σωματα και οι σωληνες απλως περνανε απο το χωρο ( και συνεπως οι απωλειες του χωρου δεν εχουν συμπεριληφθει στις απωλειες που πρεπει να καλυψει ο λεβητας).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα καταλαβαίνω οτι δεν παίρνω του κτιριου αναφοράς αφού ο λέβητας υπάρχει και δεν είναι κατεστραμμένος.

Δέχομαι λοιπόν οτι το καταστημα θερμαίνεται αν και δε συμβαίνει στην πραγματικότητα. Σωστά?

 

Το δίκτυο υπάρχει αλλά τα τερματικά όχι. Εγώ τα βάζω σα να υπάρχουν?

 

Ισχύ και βαθμό απόδοσης τι βάζω αφού δεν έχω φύλλο συντήρησης δεδομένου οτι δε χρησιμοποιείται ο λέβητας?

 

:confused:

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

ανακεφαλαιώνουμε:

Για το λέβητα ή παίρνεις φ.ε.(οπότε βάζεις το β.α. που προκύπτει από τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης), ή υ.δ. του ιδιοκτήτη ότι ο λέβητας είναι κατεστραμμένος (οπότε ως β.α. βάζεις αυτό του κ.α.)

Ως προς το δίκτυο, ελέγχεις αν υπάρχει μόνωση και (σε συνδυασμό με την ισχύ του λέβητα) βάζεις τον αντίστοιχο συντελεστή

Για τα τερματικά (αφού δεν υπάρχουν, και συνεπώς δεν μπορείς να εκτιμήσεις το συντελεστή) βάζεις κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Μα, φίλε tetris, οι δύο ΤΟΤΕΕ (1η & 4η), αυτό που λένε, είναι ότι θεωρητικό σύστημα (θέρμανσης ή ψύξης) καταχωρείται είτε όταν δεν υπάρχει κανένα εγκατεστημένο σχετικό σύστημα, είτε όταν το/τα εγκατεστημένο/α δεν επαρκεί/ουν για να καλύψει/ουν τις απαιτήσεις θερμικής άνεσης.

Εδώ, θα πρόκειται για μια ερμαφρόδιτη κατάσταση αν ο συνάδελφος το αντιμετωπίσει κατά τον τρόπο που προτείνεις. Μερική χρήση του θεωρητικού συστήματος, μου φαίνεται αυθαίρετη. Έτσι νομίζω, τουλάχιστον.

 

Προσωπικά, θα έλεγα πως αφού έχουν αφαιρεθεί οι τερματικές μονάδες και έχουν ταπωθεί οι εσωτερικά του εξεταζόμενου χώρου σωληνώσεις, παρόλο που δεν έχουν μονωθεί ως όφειλε να είχε κάνει ο ιδιοκτήτης, και άσχετα από την ύπαρξη ή όχι, καταγεγραμμένης στα πρακτικά της γενικής συνέλευσης σχετικής απόφασης, να κάνει χρήση θεωρητικού συστήματος θέρμανσης.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κτηρίου αναφοράς και τέρμα... Αφού τα σώματα δεν υπάρχουν ο υπάρχω λέβητας δεν χρησιμοποιείται άρα πας αναγκαστικά με κτηρίου αναφοράς. Απλά γρήγορα και σωστά πράγματα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, το ότι έχουν βγει τα σώματα, είναι επιλογή-επιθυμία του ιδιοκτήτη. Αν ξανατοποθετηθούν, μια χαρά καλύπτουν τη θερμική άνεση.

Θα δεχόμουν (ολικό) κ.α. αν δεν υπήρχαν σωληνώσεις προς το συγκεκριμένο διαμέρισμα.

Νομίζω πως κάπου αλλού εδώ μέσα, έχω δει τη σχετική συζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.