Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

Ηρθαν κι αλλοι μηχανικοι και εβγαλαν το ΠΕΑ χωρις καν να δουνε το λεβητα, εσυ γιατι θελεις τοσα πολλα?

 

 

Ειμαι εγω ο παραλογος ρε γαμωτο?

Πως χαλασε ετσι η πιατσα?

 

Τι πρωτότυπο συνάδελφε !!!!!!!!!

 

Αυτό το ''...ήρθαν κι άλλοι....'' μου τόχουν πεί απο τον 6ο του '12

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον... εχω την εξης περιπτωση

Διαμερισμα πολυκατοικιας κατασκευης 1972

Εχει εγκατεστημενη κεντρικη θερμανση την οποια λειτουργουσαν μεχρι προ τριετιας.

Εκτοτε μου ειπωθηκε οτι κοπηκαν οι σωληνωσεις, αδειασαν το δικτυο και αφαιρεσαν το δοχειο διαστολης στην ταρατσα

Κατεβηκα στο λεβητοστασιο και βρηκα ενα σχετικα καινουριο (οχι 40 ετων) λεβητα, διαλυμενο, στραπατσαρισμενο.

Με οδηγησαν πισω στην πρασια που ειχα τις σωληνωσεις που οδηγουσαν στο δοχειο διαστολης στην ταρατσα κομμενες και 8 μετρητες φυσικου αεριου

Μονο ο πελατης μου και αλλοι 3 δε βαλαν αεριο ακομα.

 

Ζητησα και απο τον πελατη μου να μου κανει μια ΥΔ βεβαιωνοντας μου και γραπτως αυτα που μου μεταφερθηκαν...

Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω για να θεωρησω οτι το σπιτι θερμαινεται με ΚΑ?

Μην τρελαθουμε τελειως, εκεινο το μηχανημα δεν προκειται να δουλεψει ποτε ξανα ετσι οπως το ειδα...

Δεν ειναι μονο οτι επαψαν να το χρησιμοποιουν, ειναι οτι κατεστρεψαν και τμηματα του δικτυου, ενω το 75% των συνδεδεμενων πηγε στο αεριο...

Να θεωρησω οτι καλυπτει μονο τα εναπομειναντα 4 διαμερισματα? Και που να τα βρω ποια ειναι και πως να κανω υπερδιαστασιολογηση ενος κατεστραμμενου λεβητα?

 

Νομιζω θα παω με ΚΑ

 

Αποψεις?

 

Για εξοικονομω ειναι, ο ανθρωπος θελει να βαλει φυσικο αεριο στο διαμερισμα.

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα inzaghi

Προφανώς και πας με κ.α.. Το κακό όμως είναι, ότι έτσι το διαμέρισμα θα έχει καλή κατάταξη κι ενδεχομένως να μη σου βγει η προϋπόθεση ένταξης (αλλαγή κατηγορίας ή >=30% κα) 

Πάντως καλού κακού, κράτα στο αρχείο σου τις φωτογρ. και την υ.δ. του διαχειριστή της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Με 52,85 τ.μ. εξωτερικης θεμομονωσης και εγκατασταση λεβητα φυσικου αεριου με θερμοστατικες κεφαλες στο καθε σωμα που του ανεβαζει τους αυτοματισμους στο Β, σε συνδυασμο παντα με ενεργειακα κουφωματα, δε νομιζω πως θα εχω ιδιαιτερο προβλημα.

Πιανω Β για πλακα...!

Τωρα το διαμερισμα ή Ζ ή Η θα μου βγει...

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση που ελαβα ηταν κοινοτυπη....

Ηρθαν κι αλλοι μηχανικοι και εβγαλαν το ΠΕΑ χωρις καν να δουνε το λεβητα, εσυ γιατι θελεις τοσα πολλα?

 

Ειμαι εγω ο παραλογος ρε γαμωτο?

Πως χαλασε ετσι η πιατσα?

 

Από τις 1/1/2014 αν θυμάμαι καλά απαιτείται να χρησιμοποιήσεις τα στοιχεία από το ΠΕΑ του συστήματος θέρμανσης και από το ΠΕΑ του συστήματος κλιματισμού (εφόσον υπάρχει).

 

Από την στιγμή που το σύστημα δεν έχει την δυνατότητα για έκδοση ΠΕΑ συστήματος θέρμανσης και κλιματισμού, όλα τα ΠΕΑ που εκδίδονται σε κτίρια όπου απαιτείται η χρήση τους είναι παράτυπα.

 

Από την στιγμή που αναγκαζόμαστε να λειτουργήσουμε παράτυπα, με την συναίνεση του ΥΠΕΚΑ (αν δεν συναινούσε θα είχε κλείσει το buildingcert μέχρι να υλοποιηθεί η δυνατότητα έκδοσης ΠΕΑ για θέρμανση/κλιματισμό), είναι στην κρίση του μηχανικού το πόσο παράτυπα θα κάνει την δουλειά του. Τι πειράζει να βγάλεις ΠΕΑ κτηρίου χωρίς ΠΕΑ θέρμανσης, τι χωρίς φύλλο ελέγχου λέβητα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θυμάσαι. Άρθρο 16, παρ. 4 του Ν. 4122/2013 : <<Από την 1.1.2014 και εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις υποχρεωτικής διενέργειας επιθεώρησης συστήματος θέρμανσης ή κλιματισμού των άρθρων 14 και 15, για την έκδοση ΠΕΑ απαιτείται η προσκόμιση της Έκθεσης Επιθεώρησης του Συστήματος Θέρμανσης ή
Κλιματισμού>>
.

Ολίγον παράτυπα δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως η παρατυπία είναι παρατυπία αλλά πάνω απ' όλα είναι η δημοκρατία.

 

Από την στιγμή που όλοι (ενοικιαστές, αγοραστές, ιδιοκτήτες ακινήτων, ενεργειακοί επιθεωρητές, συνεργεία που έχουν δουλειές με το εξοικονόμηση κατ' οίκον, υπουργείο, ΤΕΕ, κτλ) γνωρίζουν πως λειτουργεί το σύστημα και κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε για την έκδοση ΠΕΑ κτηρίου χωρίς ΠΕΑ θέρμανσης και ΠΕΑ κλιματισμού, αποδεχόμαστε δια της δημοκρατικής οδού πως θα λειτουργούμε παράνομα για το κοινό καλό .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, ανέλαβα ΠΕΑ για ένα γραφείο σε πολυκατοικία στην οποία υπάρχει θέρμανση κεντρική με λέβητα. Ωστόσο στο γραφείο αυτό δεν υπάρχουν σώματα καλοριφέρ, παρά μόνο aircondition. Έχω λόγο να επισκεφτώ το λέβητα και να πάρω στοιχεία? Εγώ λέω να πάω με του κκτιρίου αναφοράς αν δεν με καλύπτουν οι αντλίες θερμότητας. Τι λέτε? (αύριο θα πάω να το μετρήσω)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που δεν υπάρχουν τα σώματα, θα βγάλεις φωτο όλες τις θέσεις αυτών με τις αναμονές (σωληνώσεις) ταπωμένες για δική σου διασφάλιση και θα βάλεις τις Α/Θ ως τμήμα θέρμανσης και το υπολοιπόμενο τμήμα με το ΚΑ.

 

Συνεπώς δεν σε αφορά το λεβητοστάσιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.