Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

δε το πόσταρα, πάντως η ΕΥΕΠΕΝ μου είπε ότι εφόσον υπάρχει λέβητας, θα τον βάζω, αλλά όταν δε χρησιμοποιείται μπλα μπλα μπλα θα τον βάζω και θα παίρνω β.α. τον θεωρητικά υπολογιζόμενο...

Τουλάχιστον απαράδεκτο.....

Αν έχουν τα κότσια για να μην πώ τα α#@&δια ας το δώσουν γραπτά και θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.....

Αντί να κάθονται και να λένε ανεύθυνα ανοησίες ας βρουν έναν τρόπο να αντιμετωπίσουν το θέμα με τα ΦΕ και τις ερμηνίες της ΤΟΤΕΕ που δίνει ο κάθε άσχετος.....

 

Υ.Γ.

Εξετάσεις γρήγορα και μάλιστα σκληρές και όσοι μπορούν να παραμείνουν Εν. Επιθεωρητές.....

Η κατάντια μας δεν έχει όριο.....

Edited by pggiotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τώρα συνάδελφε που κολλάνε οι εξετάσεις με αυτό ;

δηλαδή άντε και περνάς τις εξετάσεις, την επομένη θα αποκτήσουν ΦΕ όλοι οι λέβητες της Ελλάδας ;;;

δυστυχώς δε μου το έδωσαν γραπτά, θα ξαναστείλω email όμως, όλο και κανείς θα την πατήσει και θα μου απαντήσει :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το πρόσεξα, αλλά δε θα βοηθήσει καθόλου στο συγκεκριμένο

είτε ξέρουμε τις ΤΟΤΕΕ και τι να κάνουμε είτε δεν ξέρουμε που παν τα 4, αυτό δε συνεπάγεται ότι (έστω όσοι μείνουν) δε θα καλούνται να αντιμετωπίσουν παρόμοια θέματα...

δες εδώ για πραγματικά προβλήματα με την ΕΥΕΠΕΝ, τα ΦΕ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι για να περνάει η ώρα, αφού φασόν τα βγάζουν, στη τελική πιο ρεαλιστικό είναι το 84~85% που δίνει ο περί ου ο λόγος τύπος παρά κάτι 91~92% που βλέπω σε λέβητες γηραιότερους από τη φάτσα μου  

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθήσει και πολύ.....

Αν ξέρεις ότι απαιτείται το ΦΕ και δεν κάνεις την δική σου ερμηνία, αν ξέρεις ότι θα ελεγχθείς (και υποστείς σοβαρότατες κυρώσεις) χωρίς να έχεις το άλλοθι του "προσωρινού", αν ξέρεις ότι ο "συνάδελφος" Εν.Επ.  δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τον θεωρητικό τύπο και να είναι καλυμένος τότε θα ζητάς το ΦΕ.......

Το επόμενο βήμα θα είναι να απαιτείς το ΦΕ να είναι "πραγματικό" και όχι "μαιμού" ή στα "πεταχτά".....

Πόσοι από εμάς τους προσωρινούς γνωρίζουν την σωστή διαδικασία εξαγωγής του ΒΑ άραγε????.... Αλλά είπαμε το ΠΕΑ είναι "κέλυφος" και το γνωρίζουν όλοι....

Ελπίζω ότι πολλά από τα προβλήματα με το ΦΕ θα λυθούν με την επιθεώρηση λεβήτων η οποία θα έπρεπε να έχει προηγηθεί του ΠΕΑ ή για να είμαι πιό σωστός δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν 3πλη επιθεώρηση  αλλά μόνο μία.....

Αλλά αυτό πάλι δεν θα δικαιολογούσε το δικαίωμα στο ΠΕΑ όλων των ειδικοτήτων , που δυστυχώς (κατά την άποψη μου πάντα) είναι ένας από τους βασικούς λόγους που το ΠΕΑ έχει καταντήσει χαρτί τουαλέτας.....

Edited by pggiotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς να σου πω ότι σε προσωπικό επίπεδο δε το έχω κάνει ποτέ (μάλιστα το συγκεκριμένο ΠΕΑ, για το οποίο έστειλα το mail, δε το έκανα εγώ γιατί έχει λήξει το παράβολό μου), και δυστυχώς από ότι βλέπω, το έχω πληρώσει

κατά δεύτερον, εάν δωθεί γραπτώς (που νομίζω υπάρχει συνάδελφος που έχει τέτοιο mail, κάπου το είχε πάρει το μάτι μου) τέτοια οδηγία από την ΕΥΕΠΕΝ δε θα είναι ερμηνεία του Αριστείδη ή του pggiotas, θα είναι ερμηνεία της επίσημης αρχής

κατά τρίτον, άντε και εγώ μπορώ να έχω μια μικρή άποψη του κατά πόσον ένα ΦΕ στέκει, γιατί να υποχρεούται να το κάνει αυτό ένας μηχανικός ; είναι συμβατική του υποχρέωση για το ΠΕΑ ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι.....

Το ΠΕΑ είναι η αποτύπωση της ενεργειακής συμπεριφοράς (επίδοσης) του ακινήτου.....

Αυτό που έχει περιέργως "ξεχαστεί" είναι ότι εξετάζει την ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ των υφιστάμενων συστημάτων   που εξυπηρετούν το κατά περίπτωση κέλυφος.....

Το αν ο ΒΑ είναι σωστά μετρημένος είναι βασικό για την λειτουργία του Σ.Θ. .....

Το αν επηρεάζει λίγο ή πολύ το τελικό αποτέλσμα του ΠΕΑ είναι μία πολύ πονεμένη ιστορία που πολλοί μή Η/Μ αδυνατούν (πολύ λογικά) να κατανοήσουν.....

 

Υ.Γ.

Για να μην παρεξηγηθώ.....

Δεν καταφέρομαι κατά καμίας ειδικότητας......

Αν δεν είχαμε φτάσει στο σημείο ώστε το ΠΕΑ να είναι ένα από τα βασικά βιοποριστικά μέσα των Μηχανικών τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα και οι Επιθεωρητές πολύ-πολύ λιγότεροι με ότι αυτό συνεπάγεται .....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας με ΕΥΕΠΕΝ σημερα, μου προτεινανε να χρησιμοποιησω τα 3 κλιματιστικα ως συστημα θερμανσης απο τη στιγμη που ο λεβητας δε χρησιμοποιειται και ειναι κατεστραμμενος, δεδομενου οτι δε μπορω να τον προσομοιωσω ικανοποιητικα...

 

Πιο συγκεκριμενα μου ανεφεραν πως οτι απο τα δυο και να κανω θα ειναι σωστο, απλως αν επιλεξω να χρησιμοποιησω το λεβητα στην προσομοιωση του διαμερισματος μου, να εκτιμησω μονος μου ενα χαμηλο βαθμο αποδοσης δεδομενης της καταστασης στην οποια εχει περιελθει λογω της μη χρησιμοποιησης του.

 

Εντελως αυθαιρετο, ετσι?

 

Οποτε τεινω στη χρησιμοποιηση των κλιματιστικων για την προσομοιωση του συστηματος θερμανσης που ειναι και πιο κοντα στην πραγματικοτητα...

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι ακόμα πιο προχώ Πίπο

δηλαδή σου λέει να τον αγνοήσεις εντελώς, αντί έστω να τον "τιμωρήσεις" με έναν χαμηλό Β.Α.

πως όλα τα διαμάντια λέγονται μέσω τηλεφώνου όμως ε;;;

κανονικά πρέπει να λέμε και εμείς:

η τηλεφωνική κλήση καταγράφεται για λόγους μπλα μπλα μπλα  8-)

 

edit:

εμένα πάντως μου είχαν πει ότι εφόσον υπάρχει λέβητας, πρέπει να μπει

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Αν πεις κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να μας απαντήσουν σε τίποτα ξανά..... :grin:

Αυτό με τα κλιματιστικά είναι πιό "τίμιο" αφού αυτά ουσιαστικά θερμαίνουν το διαμέρισμα.....

 

Υ.Γ.

Εγώ πάντως αυτό εφαρμόζω.....

 

Υ.Γ.-2

 AristidisZ

Και αυτό είναι το σωστό.....αλλά....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.