Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα Μίλτο, κι εγώ τις ερωταπαντήσεις δεν τις έχω περί πολλού, σε αρκετά θέματα. Το είχαμε συζητήσει παλιότερα και με τον Πάνο. Αν και ξέρω ότι βγήκαν σε συνεργασία με τους συντάκτες των ΤΟΤΕΕ.

 

Αλλά και μεις έναν μπούσουλα στο χάος ψάχνουμε. Σε πολλά σημεία ξεκαθαρίζουν αρκετά πράγματα. Σε άλλα πάλι....

 

Π.χ. τελευταία έμαθα ότι για τους μ.θ.χ. παρότι στο παράδειγμα ενσωματώνουν στη ζώνη το κλιμακοστάσιο, αποδείχθηκε πρακτική που δημιουργεί προβλήματα (τα γνωστά που έχουμε συζητήσει) και πλέον είναι strongly recommended να αποφεύγεται (από τους συντάκτες του παραδείγματος η σύσταση). Χάος.....

 

Εκείνη την παράγραφο στην ΤΟΤΕΕ1 διάβασέ την. Κάπου υπάρχει και πιο ξεκάθαρη διατύπωση, εκτός αυτά που θυμάμαι από τα σεμινάρια. Εκεί μας απασχολούσε το τι γίνεται με τα λεβητοστάσια, όταν πλέον η παροχή τηλεθέρμανσης είναι το κύριο σύστημα. Τότε είχε ξεκαθαριστεί ότι ο λέβητας πετρελαίου είναι εφεδρικό σύστημα και δεν τον εξετάζουμε. Αλλά το τι λέγεται σε σεμινάρια και τι θυμάται ο καθένας είναι μια πικραμένη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Για τα τζακια που θεωρουνται επικουρικα συστηματα θερμανσης και αγνοουνται νομιζω το ειχα διαβασει στις διευκρινισεις καπου...

By the way, ακομα περιμενουμε τις διευκρινισεις να δημοσιευτουν σε ΦΕΚ για να ισχυσουν, ετσι? Ασχετα με το αν η συντριπτικη πλειοψηφια των επιθεωρητων τις εφαρμοζει κανονικα...

 

Το θεμα, Μιλτο, με το λεβητα της ΚΘ που υπαρχει αλλα δε χρησιμοποιειται ειναι οτι ειναι ασυντηρητος ενα χρονο και επειδη δεν προκειται να χρησιμοποιηθει, δεν εχουν σκοπο να τον συντηρησουν και να ξοδευτουν εκει....

Και δεν το θεωρω παραλογο, αν αφησουμε στην ακρη το εντελως τυπικο κομματι της υποθεσης...

 

Οποτε ή θα πρεπει να χρσιμοποιησω το ελαχιστο ή ενα ενδεικτικο απο προηγουμενες συντηρησεις και καυσαναλυσεις του καυστηρα....

 

Βεβαια, αυτο το 1-2% της αποκλισης της αποδοσης που θα εισαγω με την πραγματικη που θα προεκυπτε απο καυσαναλυση θα επηρεασει απειροελαχιστα τη συμπεριφιρα του διαμερισματος αλλα δεν παυει να μην ειναι το νομιμο....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Inzaghi το ψειρίζεις πολύ....αλλά είσαι σωστός μηχανικός. Αν εισάγεις τον λέβητα θα πρέπει να εισάγεις και τον β.α από φύλλο συντήρησης ή καυσανάλυσης για να είσαι και σωστός και νόμιμος. Τώρα βάβαια η πέριπτωσή σου είναι ιδιαίτερη. Σαν λύση σωστά λες να χρησιμοποιήσεις παλαιότερο φυλλάδιο....Δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, τουλάχιστον θα είσαι σωστός...Εχεις ένα αποδεκτικό πως να στο πω, δεν θα βάλεις έναν τυχαίο αριθμό από ανάλογη περίπτωση (έχω ακούσει κάποιοι να μην ζητάνε καυσανάλυση και να το βάζουν στο περίπου σύμφωνα με άλλη ανάλογη περίπτωση) και ο Θεός βοηθός.

Να σε ρωτήσω το ΖΝΧ το βγάζεις από διευκρινιστικές (ανα υπνοδωμάτιο)? Να σου πω την αλήθεια σε παλιά κτίρια που δεν παίζει και τόσο ρόλο η κατάταξη το κάνω για να είμαι και επιεικής. Σε καινούργια με ΜΕΑ δεν ξέρω αν πρέπει μην γίνει κανά μπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Με ΜΕΑ δεν εχω ασχοληθει ποτε μου, μονο με ΠΕΑ και ακολουθω τις διευκρινισεις κανονικα, βγαζοντας ΖΝΧ ανα υπνοδωματιο.

Κοιτα, το ψειριζω γιατι εχω το χρονο μεχρι να μου δωσουν τα απαραιτητα δεδομενα για την οριστικη υποβολη.

Αν το βιαζοντουσαν θα αξιολογουσα πιο γρηγορα τις εναλλακτικες μου και δεν ξερω τι θα εκανα...

Αλλα, εν πασει περιπτωσει, ακομα και ενα υποθετικο β.α. να βαλεις, δε νομιζω να εχει ουσιωδη διαφορα απο τον πραγματικο.

Οσες φορες εφερα εγω συντηρητη στο λεβητα και εκανε τις μετρησεις, παντοτε μου εδινε ενα τυπικο β.α. γυρω στο 90%, ενω ακομα και οσες φορες ειχε ηδη φυλλο συντηρησης, στα ιδια ποσοστα κυμαινοτανε...

Ποσο μαλλον και τωρα που θα γινει και υπερδιαστασιολογηση και θα πεσει δραματικα η αποδοση του....

 

Ενα αλλο θεματακι που εχω απορια....

Οι κλαδοι του ειναι δυο, ειναι ανεπαρκως μονωμενοι στο λεβητοστασιο και οι κατακορυφοι του ειναι πληρως αμονωτοι αλλα....

περνανε μεσα απο τα διαμερισματα, οποτε οι οποιες απωλειες θερμοτητας αποδιδονται ως θερμοτητα στα διαμερισματα.

Πως να λαβω το συστημα διανομης? Τι απωλειες να του βαλω οτι εχει? Αφου επι της ουσιας δεν εχει...

Σε τετοιες περιπτωσεις το θεωρω με μηδενικες απωλειες....

 

Και στην υπερδιαστασιολογηση θεωρω τους κλαδους αμονωτους η μονωμενους?

Μαλλον παλι μονωμενους....

 

Τα ΠΕΑ τα ψειριζω οπου εχω χρονο στη διαθεση μου ουτως ωστε να βγαλω κατι οσο πιο κοντα στην πραγματικοτητα γινεται, εκτος και αν τα διαμερισματα ειναι μονωμενα, οποτε εκει βγαινει περα για περα πλασματικο διοτι ξερουμε εκ των προτερων οτι η μελετη θερμομονωσης δεν τηρηθηκε αλλα δεν εχουμε πατηματα να την αμφισβητησουμε...

Δεν ξερω αν θεωρειται επαρκης λογος το οτι το παχος της εξωτερικης τοιχοποιιας ειναι πχ 25εκ, αρα τα 18εκ ειναι τουβλα, 5εκ ειναι επιχρισμα, αρα μενουν αλλα 2εκ για μονωση...

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τους κλάδους, ότι περνά από θερμική ζώνη δεν έχει απώλλειες. Οπότε έχεις ανεπαρκώς μονομένους κλάδους. Θα μου πεις είναι μικροί κλπ... Δεν υπάρχει όμως δυνατότητα να αξιολογήσουμε το μήκος τους (έκτός αν είναι σχεδόν ανύπαρκτοι, όπως στους επίτοιχους Φ.Α.).

 

Και στην υπερδιαστασιολογηση θεωρω τους κλαδους αμονωτους η μονωμενους?

Μαλλον παλι μονωμενους....

 

Πως εμπλέκονται οι κλάδοι με την υπερδιαστασιολόγηση?

Link to comment
Share on other sites

Μα αμα λες πως οτι περνα απο θερμικη ζωνη δεν εχει απωλειες, τοτε με ποια λογικη να το θεωρησουμε ανεπαρκως μονωμενο?

Αφου το ανεπαρκως μονωμενο εχει απωλειες και μαλιστα μεγαλες...

 

Για το αλλο με τους κλαδους και την υπερδιαστασιολογηση, λαθος μου, μονωση του λεβητα εννοουσα...

Αλλα και παλι, τι θεωρειται μονωση του λεβητα? Εσωτερικη?

 

Πως μπορουμε να το διακρινουμε αυτο? Γιατι καθε φορα που κατεβαινω σε λεβητοστασιο, ο λεβητας ειναι εντελως γυμνοσ εξωτερικα.... Ενα σιδερενιο κουτι, για να μιλησω πολυ λαικα....

Τι λογιζεται ως μονωση λεβητα?

Link to comment
Share on other sites

μέσα από το κουτί υπάρχει μόνωση. Αν δει γυμνό λέβητα θα το καταλάβεις ότι είναι γυμνός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αυτο εγω δεν μπορω να το καταλαβω οτι ειναι γυμνος, με κατεστραμενη μονωση η επαρκως μονωμενος....

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβαίνεις. Όταν δεις ένα κλειστό κουτί με όλες τους τις λαμαρίνες λες ότι είναι μονωμένος. Όταν βλέπεις κάποια λαμαρίνα να λείπει μόνωση να ξεχειλίζει και γενικά κάποιου είδος επέμβαση λες μη επαρκή. Αν είναι γυμνός βάζεις ότι δεν έχει. Επιμένω πως αν δεις γυμνό λέβητα θα το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.